Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

„SEN NOCY LETNIEJ”

25.02.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

„Sen nocy letniej” przeniesie nas do świata, w którym pod osłoną nocy błądzą zakochani przeżywający miłosne perypetie. Zaprowadzi do miejsca dziwów i magii, gdzie rzeczywistość miesza się z ułudą. Fantazja, sen i jawa, humor i poezja, wzniosłość i śmieszność łączą się tutaj i przenikają, tworząc zadziwiającą komedię omyłek. Śnijcie ten Sen razem z nami.

Genialne dzieło - genialnego twórcy

„Sen nocy letniej” – jeden z najznakomitszych utworów Szekspira, wspaniała komedia o miłości. Uniwersalne dzieło, które wciąż zachwyca i zadziwia. Nie poddaje się upływowi czasu, modom, poglądom filozoficznym. Jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów, cennym materiałem badawczym dla naukowców oraz  skarbnicą wrażeń dla przeciętnego odbiorcy.

„Sen nocy letniej” stanowi niedościgniony wzór, doskonale wyważoną syntezę sprzecznych elementów. W świetną całość układają się w nim mitologia i folklor, elegancja i błazenada, tragizm i komedia, elitarność i plebejskość. Sztuka obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji, przenikanie się motywów, zaskakujące rozwiązania.
 
Co się komu śni?

„Sen nocy letniej” należy do kanonu klasyki światowej literatury i dramaturgii. Jest to jedna z najchętniej i najczęściej wystawianych sztuk Szekspira. Jak wiele było inscenizacji tej komedii, tak na różny sposób odczytywano dzieło Szekspira. Dla niektórych tekst był tylko tłem służącym do zilustrowania własnych interpretacji, dla innych sztywną i nienaruszalną ramą. „Sen nocy letniej” inscenizowany był jako pogodna pieśń o miłości i młodości, hymn na cześć piękna. Przedstawiał skompilowane dzieje ludzkich uczuć, snuł opowieść o inicjacji i dojrzewaniu. W tej sztuce odnajdywano także ciemną stronę ludzkiego ducha, animalny erotyzm, grę tego co świadome z podświadomym. „Sen nocy letniej” wywoływał dyskusje na temat istoty teatru. Zmieniał się w opowieść o braku głębszego porozumienia w miłości i sztuce oraz historię, gdzie oczekiwanie na wesele zmienia się w nostalgiczne zmierzanie ku schyłkowi. Co będą śnić twórcy elbląskiego „Snu nocy letniej” przekonacie się Państwo sami.

„Sen nocy letniej” w Elblągu

Obecna premiera nie jest jedyną inscenizacją dzieła Szekspira w historii Teatru Dramatycznego. „Sen nocy letniej” wystawiany był już w Elblągu w 1979 roku. Warto zaznaczyć, iż data premiery zbiega się z 400 rocznicą wystawienia po raz pierwszy w naszym mieście spektaklu szekspirowskiego. Obecnie przygotowywana premiera jest jedną z największych realizacji Teatru Dramatycznego. Już teraz planujemy trasę z występami gościnnymi. W okresie letnim będziemy prezentować „Sen nocy letniej” na polskich zamkach. Ich wyjątkowa, naturalna scenografia będzie znakomicie komponować się ze spektaklem, pogłębiając jego wyraz artystyczny.

Twórcy

Reżyserem „Snu nocy letniej” jest Mirosław Siedler aktor teatralny i filmowy,  aktualny dyrektor Teatru Dramatycznego w Elblągu. Występował  m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i Teatrze Powszechnym oraz w Teatrze im. Jaracza. W swoim dorobku scenicznym  często wcielał się w role szekspirowskich bohaterów: Romea, Lizandra, Ariela, Sebastiana. Na jego koncie jest także współpraca reżyserska przy realizacji wielu programów telewizyjnych dla TVP 1, TVP Polonia, TVP 3. 

Autorem scenografii jest Andrzej Markowicz, który współpracuje z wieloma teatrami w kraju i za granicą. Stworzył ponad 130 scenografii, które przygotował do przedstawień teatralnych i operowych w Szwajcarii, Niemczech, Rosji, na Węgrzech, Jugosławii i Czechosłowacji. Realizacją projektu Markowicza zajmuje się elbląski artysta plastyk Zygmunt Prończyk. Natomiast autorem choreografii do spektaklu jest ceniony w Polsce i za granicą - Wojciech Misiuro. Ten  tancerz, mim, choreograf  współpracował  m.in. z Teatrem Narodowym, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie oraz takimi reżyserami, jak Adam Hanuszkiewicz, Mariusz Treliński, Izabella Cywińska.  Misiuro znany jest przede wszystkim jako założyciel Teatru Ekspresji, z którym realizował wiele własnych spektakli.

REALIZATORZY:

Reżyseria: Mirosław Siedler
Scenografia: Andrzej Markowicz
Realizacja scenografii: Zygmunt Prończyk
Choreografia: Wojciech Misiuro
Muzyka: Janusz Hajdun/ APOCALYPTICA
 

WYSTĘPUJĄ:

Marek Chronowski - Tezeusz
Jerzy Przewłocki - Egeusz
Tomasz Czajka - Lizander
Marcin Tomasik - Demetriusz
Juliusz Bartosik (gościnnie) - Filostrates
Mariusz Michalski - Pigwa
Lesław Ostaszkiewicz - Spój
Jacek Wojciechowski - Spodek
Krzysztof Bartoszewicz (gościnnie) - Duda
Witold Burakowski (gościnnie) - Ryjek
Tomasz Walczak (gościnnie) - Zdechlak
Maria Makowska – Franceson - Hipolita
Marta Masłowska - Hermia
Monika Andrzejewska - Helena
Mirosław Siedler - Oberon
Teresa Suchodolska – Wojciechowska - Tytania
Tomasz Muszyński - Puk
 Beata Przewłocka - Groszek
Jolanta Tadla - Pajęczynka
Wioletta Adamska – Ciemka
Oraz
Członkowie Teatralnego Studia Młodych ALTER EGO.

PREMIERA 18 marca 2005 roku godz. 18.00, Duża Scena, Teatr Dramatyczny w Elblągu.

Cena biletów

: 12 zł (ulgowy), 18 zł (normalny)
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0219268798828