Centrum Sztuki Galeria EL przyłącza się do ogólnopolskiej inicjatywy "1% na Kulturę". W związku z czym apeluje do przyłączenia się i składania podpisów pod petycją do Premiera RP w sprawie zwiększenia wydatków Państwa na kulturę. W tej chwili budżet państwa przeznacza na kulturę 0, 36%. Pojawiła się szansa, żeby to zmienić.
APEL
Poziom finansowania kultury lokuje Polskę na końcu listy państw europejskich. Dłużej nie wolno nam się z tym godzić. Postulujemy zwiększenie wydatków Państwa na kulturę do wysokości co najmniej 1 % budżetu. Aby nasz postulat był słyszalny chcemy - jak w przypadku obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej - zebrać co najmniej 100 000 podpisów poparcia pod petycją w tej sprawie. Świetną okazją do tego będzie Noc Muzeów (15 maja b.r.), kiedy kilkaset tysięcy ludzi w Polsce odwiedza muzea i inne przybytki kultury, potwierdzając tym samym, że kultura jest polskiemu społeczeństwu potrzebna.
Nadszedł czas na zmiany. Potrzeba impulsu, który wyrwie kulturę w Polsce z marginesu życia społecznego. Nie możemy pozwalać na dalsze pozbawianie naszego społeczeństwa szansy na szerokie uczestnictwo w kulturze.
W tej chwili budżet państwa przeznacza na kulturę - a to oznacza: na rozwój kreatywności, podnoszenie jakości życia, kształtowanie zdolności pozwalających mierzyć się z nowymi wyzwaniami - jedynie 0,36 %. Wydatki te od kilku lat regularnie spadają, mimo że PKB w Polsce rośnie.
Stać nas na więcej! To kultura może być kołem zamachowym rozwoju, także ekonomicznego. Nie bez przyczyny wysokorozwinięte kraje uczyniły z polityki kulturalnej jedno z najważniejszych narzędzi cywilizacyjnej zmiany. Hiszpania z kultury uczyniła silnik swojego rozwoju. Polityka kulturalna pozwoliła Wielkiej Brytanii zmienić oblicze kraju. I to tam wyemigrowało 2 miliony młodych Polaków.
To kultura jest zdolna wykreować wizję rozwoju. Wizję, której Polsce ciągle brakuje. To poprzez kulturę buduje się społeczny kapitał i porozumienie, poczucie wspólnoty i wyobrażenia przyszłości. To dzięki niej powstaje otwarte na zmiany i wyzwania, mobilne i tolerancyjne społeczeństwo. Żeby się rozwijać potrzeba wizji, potrzeba wiedzy jak to robić i wyobraźni, która pomoże przezwyciężyć trudności. Dostęp do edukacji, nowoczesne programy rozwoju kultury i nauki oraz nowoczesne instytucje kultury budują odpowiedzialne obywatelsko społeczeństwo przyszłości. To ludzie uczestniczący w kulturze chcą i wiedzą jak zmieniać i ulepszać świat.
Na to wszystko w Polsce nie przewidziano miejsca. Nie znaleziono środków na edukację kulturalną, rozwój czytelnictwa, naukę samodzielnego myślenia i wspieranie kreatywności. A tylko aktywni i wykształceni obywatele mają szansę kreować świat. Dlatego żądamy aby rząd skorygował swoją politykę i przeznaczył większe środki na kulturę.
Szczegóły dotyczące akcji, treść Apelu Obywateli Kultury i lista sygnatariuszy dostępne są na: www. obywatelekultury.pl
Podpisy w Galerii EL zbierane są do 22 maja!