Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wernisaż „Rozmowa. Początek”- zobacz jak było!

11.09.2009, 10:51:32 Rozmiar tekstu: A A A
Wernisaż „Rozmowa. Początek”- zobacz jak było!
Fot. Rafał Kadłubowski

Wczorajsza wystawa w Galerii El po raz kolejny udowodniła, że mamy w Elblągu Centrum Sztuki, które nie boi się rzeczy nowatorskich, a przez to bardziej narażonych na krytykę. Centrum, które nie schlebia gustowi odbiorcy, a chce nakłonić go do myślenia. Czy się to udaje? To już rzecz subiektywnej oceny.

Wczoraj o godzinie 18.00 w Galerii El odbył się wernisaż wystawy „Rozmowa. Początek” autorstwa  Moniki Weiss i Rolanda Schefferskiego. Wystawa będzie czynna do 10 października 2009. Kuratorem wystawy jest Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii El.

Pomięte strony czarno- białej gazety porozrzucane po całej sali, a na jej końcu trzy płaskie monitory wielkości 19 cali. Każdy z monitorów proponuje inną projekcję filmową. Każda z projekcji  stanowi odrębną część pracy Rolanda Szefferskiego. Do każdego z monitorów dołączone są słuchawki, a w każdej ze słuchawek płynie inna muzyka. Tak wygląda pierwsza część wystawy „Rozmowa. Początek”. Tym samym odbiorca ma możliwość pobycia sam na sam z przekazem chociaż przez chwilę. Autor wyraźnie daje nam do zrozumienia, że nie masowy odbiór się tutaj liczy. Mankamentem tych prac jest utrudniony odbiór spowodowany - nie winą autora, a raczej możliwościami technicznymi - małym rozmiarem ekranu.

Gdy miniemy pierwszą część sali i być może po pierwszym wrażeniu zadajemy sobie pytanie: „No i co, to tyle? Porozrzucane gazety i trzy filmy?”, przechodzimy do części drugiej. Tutaj znajduje się coś, co wczoraj wśród zwiedzających wzbudziło najwięcej pozytywnego zaskoczenia i komentarzy. Mianowicie, preformatywna instalacja Moniki Weiss, którą stanowi kielich wypełniony wodą  zabarwioną na jasnozielono. A w nim kobieta leżąca w pozycji płodowej. Jest to obraz bardzo realistyczny. Ale nie tylko atuty wizualne decydują o walorach tej pracy.

Stajemy nad kielichem i widzimy, kobietę, która śpi. Widać, że jest to sen niespokojny.Obserwując kobietę właśnie z tej, a nie innej pozycji – z góry, możemy poczuć, że mamy władzę. Może nawet boską? Widzimy więcej niż ona. Ona czuje gładkość świata, w którym przebywa. My natomiast widzimy, że na zewnątrz jest on kanciasty.

Praca Moniki Weiss może być pretekstem do dyskusji na tematy takie jak aborcja, czy też miejsce i sytuacja kobiety we współczesnym świecie. Również w odniesieniu do tego co było „na początku”. Możemy pytać o ten początek. Zarówno początek bycia człowiekiem jak i początek bycia kobietą. Możliwości jest wiele. Weiss daje więc doskonały szkielet. Reszta należy do odbiorcy.

Główne, a zarazem dualistyczne cechy tej wystawy to minimalizm i multimedialność. Minimalizm pozostaje w opozycji do nadmiaru wszystkiego, co jest wokół. Do tego nadmiaru, chcąc nie chcąc, przywykamy już coraz bardziej. Dlatego wystawa "Romowa. Początek" może nas „gryźć”, powodować niedosyt. Możemy sobie zadawać pytanie: „Dlaczego jest tego tutaj tak mało?”.

W założeniu autorów wystawa „Rozmowa. Początek” ma mówić m.in. „o relacji między historią, pamięcią i teraźniejszością”. Dlatego też  w zrozumieniu tego przekazu nie bez znaczenia jest miejsce, czyli kilkusetletnia historia budynku w jakim się mieści Galerii El. Ważny jest tu kontrast nie tylko między czasem powstania budynku, ale bliżej – samej Galerii El. Gdyby ktoś w 1961 roku powiedział zwiedzającym, że za niecałe pięćdziesiąt lat będą w tym miejscu organizowane wystawy z wykorzystaniem takiej technologii jak obecnie i będziemy świadkami takich prac jakie można od wczoraj oglądać w Galerii El – brzmiałoby to zapewne jak opowieść rodem science fiction. Albo jak mrzonki oderwanego od rzeczywistości artysty- wariata.

Nowe technologie, a co za tym idzie – nowe formy,  zawsze wzbudzają dyskusję. Oczywiste jest, że czym innym obecność tej technologii  będzie dla odbiorcy wychowanego na telewizji czy Internecie. Czym innym dla odbiorcy, któremu z tą techniką przyszło się oswajać się w wieku dojrzałym. Jedni przyjmą to jako naturalną kolej rzeczy. Dla innych będzie to profanacja. I jak zwykle w tego typu wypadkach, argumenty, zarówno z jednej i z drugiej strony będą podobne. A potem już wszyscy się do tej formy przyzwyczaimy.

Mnie osobiście do technologii w tej sferze sztuki przekonała wystawa „Bez słów”, którą można było oglądać w Muzeum Stuthof. A dokładnie obraz i dźwięk bujającej się huśtawki na tle domu obozowego. Ten obraz i emocje z nim związane zostały już we mnie na stałe.

A jakie są Państwa wrażenia z tej wystawy?

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Wernisaż wystawy pt. Rozmowa. Początek Moniki Weiss i Rolanda Schefferskiego w Galerii EL ( zdjęć 23 )
Dodano: 2009-09-11 | Fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.629870891571