W ostatnich dniach z Bonn do elbląskiego Muzeum powróciła niezwykle cenna kolekcja zabytków archeologicznych związanych z Gotami, stanowiąca ekspozycję stałą: „Historia Gocka”.
Przez ostatni rok zabytki z elbląskiej kolekcji prezentowane były na niezwykle prestiżowej wystawie pt. „Rzym i barbarzyńcy”. Powstanie nowego świata przygotowanej przez Kunst- und Austellungshalle der Bundesrepublik Deutschland w Bonn. Na początku ubiegłego roku wystawa gościła w Wenecji, w w Palazzo Grassi, a przez ostatnie pół roku prezentowana była w Kunst- und Austellungshalle der Bundesrepublik Deutschland w Bonn.
Wystawa miała za zadanie ukazanie przemian, jakie dokonywały się na obszarze europejskiej części świata antycznego w późnym i schyłkowym okresie istnienia Cesarstwa Rzymskiego wskutek coraz silniejszych i częstszych jego kontaktów z ludami barbarzyńskimi, a składały się na nią najcenniejsze obiekty z całej niemal Europy – mówi Piotr Adamczyk z Muzeum w Elblągu. - Ze względu na tematykę wystawy organizatorzy zwrócili się do elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego z prośbą o wypożyczenie z naszych zbiorów najcenniejszych zabytków pozyskanych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzysku w Weklicach.
Wypożyczone obiekty pochodzące z elbląskiej kolekcji, to m.in. zestaw do picia wina, wyposażenie grobu tzw. Księżniczki gockiej, zawierające naczynia importowane z terenu Imperium Romanum. Jak wspomina opiekun gockiej kolekcji, archeolog Grzegorz Stasiełowicz, elbląskie obiekty wzbudziły niezwykłe zainteresowanie zarówno zwiedzających wystawę (ok.120 000 zwiedzających), jak i archeologów z innych ośrodków. Wystawie towarzyszyła niezwykle ciekawa publikacja – obszerny katalog Rom und die Barbarien, w którym również zamieszczono artykuł dotyczący cmentarzyska w Weklicach. Skarby Gotów prezentowane są ponownie na ekspozycji stałej w elbląskiej placówce.
stare wieści, inni podali tę wiadomość ponad miesiąc temu