Powracamy do temu interwencji radnych Jolanty Lisewskiej i Michała Rutkowskiego w sprawie modernizacji części ul. Nowodworskiej. - Jakie działania miasto planuje przedsięwziąć w celu ochrony bezpieczeństwa mieszkańców użytkujących ten odcinek ulicy? - dopytywali. Jakie jest stanowisko Prezydenta Elbląga?
Grupa mieszkańców osiedla Zawodzie zgłosiła się do radnych 16 października. - Podnieśli problem stanu infrastruktury na fragmencie ul. Nowodworskiej od numeru 38 w stronę ul. Nizinnej, udostępniając jednocześnie dokumentację fotograficzną przedmiotu sprawy – opowiada Jolanta Lisewska.
W miejscu wnioskowanej modernizacji trwają prace związane z budową osiedla domów jednorodzinnych. - Mieszkańcy oraz kierowcy zaznaczają, że zły stan nawierzchni nie tylko stwarza problemy w codziennym użytkowaniu drogi i dojeździe właścicieli do poszczególnych posesji ale jest również zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu i stanu przejeżdżających pojazdów – stwierdził Michał Rutkowski. - Sytuacja ta wynika z nadmiernej eksploatacji drogi przez pojazdy dostarczające materiały na budowę osiedla domów jednorodzinnych.
Radni zwrócili się do Prezydenta Elbląga Michała Missana z pytaniami: czy miasto przewiduje modernizację tej części ul. Nowodworskiej, obejmująca nową nawierzchnię drogową, chodniki oraz oświetlenie uliczne, a także jakie działania miasto planuje przedsięwzięć w celu ochrony bezpieczeństwa mieszkańców użytkujących ten odcinek ulicy. - Czy miasto nadzoruje obecny stan faktyczny zieleni na wnioskowanym terenie? - dopytują
Z uwagi na dużą ilość potrzeb w szczególności w zakresie inwestycji na drogach publicznych oraz na ograniczone możliwości budżetu Miasta, modernizacja tego odcinka drogi nie jest zaplanowana w planach inwestycyjnych na najbliższe lata
– stwierdził Prezydent Elbląga Michał Missan.
Jak informuje Prezydent Elbląga w pierwszej kolejności zaplanowane do realizacji są inwestycje, na które istnieje możliwość ubiegania się i pozyskania środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa. - Ponadto, w związku z rozpoczęciem na tym obszarze szeregu inwestycji prowadzonych na gruntach prywatnych, wykonanie drogi docelowej należy zaplanować po ich zakończeniu – dodał Michał Missan.
Mając na uwadze oczekiwania mieszkańców informuję, iż w przypadku gdy w przyszłości zaistnieje możliwość zabezpieczenia środków finansowych, jak również otrzymania dofinansowania ze środków zewnętrznych, powyższe zadanie będzie rozważone do realizacji w kolejnych latach
– zapewniał Michał Missan.
Prezydent zapewnia, że do tego czasu Zarządca drogi, w ramach bieżącego utrzymania dróg oraz w miarę możliwości finansowych, będzie monitorował oraz dokonywał niezbędnych, doraźnych napraw i remontów miejscowych w ciągu drogi wewnętrznej - ul. Nowodworskiej. - Rozważona również zostanie możliwość wprowadzenia dodatkowego oznakowania w celu zwiększenia ochrony
bezpieczeństwa mieszkańców oraz nawiąże kontakt z inwestorami w sprawie tymczasowego utwardzenia gruntowego odcinka tej drogi oraz jej utrzymywania – podkreślił Michał Missan.
Radni mieli także wątpliwości dotyczące drzewostanu „rozkrzewiającego się w sposób niekontrolowany, utrudniając przejazd większych samochodów ciężarowych”. - W kwestii zieleni zlokalizowanej wzdłuż wskazanego odcinka ul. Nowodworskiej wyjaśniam, że nie ma określonej częstotliwości przeglądów stanu zdrowotnego drzew rosnących na drogach wewnętrznych – dodał Prezydent. - Ocena stanu zdrowotnego drzew przeprowadzana jest w przypadku otrzymania zgłoszeń/interwencji, a także na podstawie własnych obserwacji podczas bieżących objazdów dróg.
- W chwili obecnej, Departament Zarząd Dróg wystąpił z wnioskiem o zezwolenie na usunięcie 5 szt. drzew rosnących wzdłuż drogi wewnętrznej ul. Nowodworskiej, których stan fitosanitarny kwalifikuje je do usunięcia. Po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia wydanego przez właściwy organ ochrony przyrody, zarządca drogi przekaże je niezwłocznie do realizacji dla Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu – wyjaśniał Michał Missan. - Jednocześnie informuję, że pozostałe drzewa są w dobrym stanie zdrowotnym i aktualnie nie wymagają mocnych cięć formujących. W tym miejscu należy zauważyć, że cięcia formujące w obrębie koronie drzew powinny być wykonywane z uzasadnionych przyczyn np. obciążenia konarów jemiołą, postępującego posuszu w górnych partiach koron. Każde mocne cięcia redukujące korony drzew osłabiają je, a tym samym skracają ich żywotność i w ostateczności mogą przyczynić się do ich obumarcia.