Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

"Retrowersja nie nakłada obowiązku odtwarzania zabudowy historycznej"

07.07.2020, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Retrowersja nie nakłada obowiązku odtwarzania zabudowy historycznej"
Wizualizacja Bulvaru
Wywiad z autorem petycji „Elblążanie mówią NIE pudełkowej Starówce” wywołał wśród naszych czytelników dyskusje. Jedni w komentarzach negowali elementy nowoczesnej architektury, jaka pojawiła się bądź jest planowana na Starówce, inny zaś bronili tej koncepcji przypominając, że retrowersja nie polega na odbudowywaniu dawnej zabudowy.
 
W internecie pojawiła się wizualizacja inwestycji "Bulvar", która ma powstać przy ul. Bednarskiej. Jak zapewnia inwestor kamienica zostanie wybudowana zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego Starówki oraz wytycznymi Konserwatora Zabytków.
 
 
Informujemy, że dokumentacja projektowa na bazie której jest realizowana inwestycja „Bulvar" uzyskała decyzję pozwolenia na budowę, która jest prawomocna i została poprzedzona badaniami architektonicznymi oraz archeologicznymi. Została ona wykonana zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi i obowiązującym miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Starego Miasta w Elblągu
 
- informuje inwestor "Bulvaru".
 
Aby otrzymać pozwolenie konserwatorskie projekt musi spełnić konkretne wytyczne. W przypadku inwestycji przy ul. Bednarskiej dotyczyły one m.in. bryły budynków, które musiały być zindywidualizowane dla każdej kamieniczki w nawiązaniu do wysokości historycznego budynku ustalonego na podstawie przekazów ikonograficznych, zróżnicowany poziom parteru.
 
Konserwator Zabytków określił również wytyczne dotyczące m.in. dopuszczalnych wewnętrznych kondygnacji, dachu, kominów, okien czy elewacji.
 
Elewacje winny być opracowane indywidualnie dla każdego budynku, o bardzo wysokiej jakości zastosowanych materiałów elewacyjnych. Elewacje należy kształtować w duchu tzw. „retrowersji" (...) Dopuszcza się formę współczesną nowoczesną lub nawet awangardową zachowujące historyczną wielkość elewacji, nie ingerującą destrukcyjnie w przestrzeń ulicy. Wyklucza się od strony ulicy elewacje całkowicie metalowe, całkowicie drewniane, ślepy mur, elewacje „kinetyczne", biologiczne, świecące. Dopuszcza się balkony, loggie, tarasy, werandy od strony podwórza. Wyklucza się wysunięte balkony od strony ulicy
 
- wymieniał Kierownik Delegatury WUOZ w Elblągu, Sławomir Mioduszewski.
 
Czym jest retrowersja? - To sposób tworzenia nowej tkanki miejskiej, który nie reprodukuje dawnej zabudowy, „nie buduje zabytków". Nowe obiekty mają nawiązywać jedynie do historycznych swoją wielkością i formą zabudowy. Retrowersja nie nakłada na inwestorów, projektantów i konserwatora obowiązku odtwarzania zabudowy historycznej - zaznacza Sławomir Mioduszewski.
 
- Ponad to, z biegiem lat zmieniają się style architektoniczne, wymagania inwestorów i wiedza projektantów, dlatego też na naszym Starym Mieście mamy różne formy zabudowy. Od pojedynczych inwestycji z lat 80-tych po deweloperskie kwartały z XXI wieku. Znajdujemy również miejsce na tzw. rekonstrukcje bądź silne nawiązania do historycznych elewacji. W zależności od projektantów i inwestorów kształtujemy zabudowę bardziej tradycyjną z nowoczesnymi elementami lub nowoczesną z tradycyjnymi „wstawkami" - opowiada Konserwator Zabytków. - Stare Miasto jest żywą tkanką, która się zmienia i ewoluuje. Nikt nie wie, czy kiedyś nie znajdą się inwestorzy na tyle zamożni, że będą chcieli budować repliki lub wręcz rekonstruować stare kamienice, ale wtedy pozostaje pytanie w jakiej formie, z jakiego okresu, które kamienice należy zmienić, które pozostawić. Elbląska Retrowersja jest właśnie dlatego ciekawa, że nie jest jednorodna, że żyje i zmienia się z biegiem lat. Ale na ten temat organizowane są międzynarodowe, wielodniowe konferencje, gdzie każde środowisko od architektonicznego po konserwatorskie ma inne zdanie.
 
Wszystkie wytyczne konserwatorskie zostały przekazane inwestorowi "Bulvaru" i zostały spełnione. - Wytyczne dotyczą obu kwartałów, czyli tego bezpośrednio za Hotelem Elbląg, jak i tego za ścieżką kościelną, a to daje nam możliwość nowoczesnej zabudowy w jednym miejscu i historyzującej w drugim. I takie też jest założenie - wyjaśnia Sławomir Mioduszewski.
 
Jak podkreśla Konserwator Zabytków ostateczny wygląd planowanej kamienicy może jeszcze ulec zmianie. - Zgodnie z zapisem w pozwoleniu konserwatorskim szczegóły dotyczące kolorystyki poszczególnych elewacji, jak i ich ostateczna forma, będą ustalane na koniec inwestycji, tak więc wizualizacja jest formą przedstawienia pewnych założeń projektowych - dodaje Sławomir Mioduszewski.
 
 
Projektant, Pan Piotr Pałdyna jest laureatem nagrody za dotychczasowe swoje realizacje na Stary Mieście i tutaj Urząd nie widział powodów, żeby nie ufać mu jako projektantowi, który do tej pory wykazywał się wyczuciem i starannością. Bezwzględnie natomiast zrekonstruowana będzie kamienica przy ul. Bednarskiej nr 30 -"Pod Wielbłądem" zarówno w zakresie elewacji jak też skrzydła i dziedzińca oraz rozplanowania parteru i I piętra z odtworzoną stolarką okienną i drzwiową oraz przedprożem, prawdopodobnie odtworzone zostaną również historyczne elewacje kamienicy przy ul. Bednarskiej nr 26 i 29, Studziennej 3, 7 , 10
 
- podkreślił Sławomir Mioduszewski.
 
 
fot. wizualizacja Bulvaru

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Lufa
    Wtorek, 07.07

    "Dom Octowy" jeszcze poproszę

  2. 2
    +1
    ~ t m,.kjhgfds
    Wtorek, 07.07

    Ale dlaczego do cholery uparli się na tą nieszczęsną retrowersję. Ani to ładne, ani nie przyciąga turystów.

  3. 3
    --2
    ~ bez pół litra nie razbieriosz
    Wtorek, 07.07

    nie wiem czemu retrowersja kojarzy mi się z re-torsją - może dlatego, że jak pacze na te wymyślunki i wypociny to mi się chce rzygać - eee chyba nie!?

  4. 4
    --2
    ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
    Wtorek, 07.07

    Bardzo estetyczny projekt, ale znajdą się oczywiście znawcy od wszystkiego, którzy będą blokować jakikolwiek rozwój tego miasta.

  5. 5
    +4
    ~ krzyżak
    Środa, 08.07

    Uważam że jest to słuszna decyzja, a turyści są zachwyceni. Mamy piękną i nowoczesną starówkę ( oksymoron ? ), która jednocześnie jest funkcjonalna i elegancka.

  6. 6
    +5
    ~ Fredek
    Środa, 08.07

    Jak nie wiadomo o co chodzi,to chodzi o pieniądze,reszty nie będę komentował.

  7. 7
    +2
    ~ Eg
    Środa, 08.07

    Człowiek pijany ładniej by namalował niż te wypociny co pokazujące zróbcie elewację tak jak kiedyś bylo

  8. 8
    --4
    ~ Sztuka ma wiele twarzy.
    Środa, 08.07

    Oto typowy przykład polskiej krytyki, jeśli mnie coś się nie podoba to takie same opinie muszą mieć wszyscy. Jeśli mi osobiście nie odpowiada muzyka hiphopowa czy rap to nie znaczy, że jest zła. To samo z formą zagospodarowania starówki. Jeśli 400 osób czy 4000 uważa, że jest "be" to ich sprawa i mają prawo tak sądzić. Ale muszą oni uwzględniać inne oceny, w tym specjalistów jak też innych osób. Dodatkowo retrowersja w elbląskim wykonaniu zdobywa uznanie na całym świecie i w wielu publikacjach podawana jest nie tylko jako doskonałe rozwiązanie, ale też jako przykład do naśladowania przez inne miasta. A w Elblągu naprawdę nie było i nie ma innej realnej możliwości zagospodarowania tego terenu. Pamiętam, że na początku lat 70 - tych ub. wieku planowano tam budowę nowoczesnego centrum handlowo - usługowego wspartego mieszkaniowką w postaci czteropiętrowych bloków jak to wtedy popularnie określano "chruszczówek". I tylko dzięki osobistej interwencji ówczesnego wiceministra kultury profesora Wiktora Zina nie doszło do realizacji tego projektu. Zresztą to on podpowiedział, aby w ten sposób jak obecnie "odbudować" naszą starówkę.

  9. 9
    +3
    ~ Ps
    Środa, 08.07

    To jest starówka czy jakas jej atrapa. Myślicie ze turyści będą chcieli to obejrzeć sfotografować.... Myślenie poziom dno

  10. 10
    0
    ~ K.
    Środa, 08.07

    Rzeczowe, prawdziwe informacje. Szkoda, że Autor petycji najpierw nie zapytał...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2344071865082