Ulice Kuśnierska i Klasztorna to dwie niewielkie ulice na Starym Mieście, które do tej pory nie doczekały się odtworzenia historycznego układu pieszo-jezdnego. Nieposiadające obecnie żadnej nawierzchni, nierówne i wyboiste uliczki, podczas większych opadów toną w kałużach i błocie. Miasto do ich budowy przygotowywało się już od 2010 r., jednak ze względu na brak środków inwestycja do tej pory nie doszła do skutku. Aż do teraz.
Dawna ulica Kuśnierska zlokalizowana była pomiędzy południowym murem zabudowań klasztoru Dominikanów, a północną częścią zabudowy oficyn parceli ul. Studziennej. Z kolei licząca ok. 60 m ulica Klasztorna, przebiega wzdłuż wschodniego muru zabudowy dawnego Klasztoru Dominikanów i łączy ul. Kuśnierską z ul. Wałową. Obie ulice stanowią dojazd do Galerii El oraz zaplecza kamienic, wybudowanych w ubiegłych latach. Obecnie posiadają one nierówną i wyboistą gruntową nawierzchnię, która podczas wiosennych roztopów oraz większych opadów wypełnia się głębokimi kałużami oraz błotem.
Rozpoczęcie przebudowy ulic Kuśnierskiej i Klasztornej planowano już w 2011 r. Obie uliczki miały zyskać granitową nawierzchnię, chodniki, odwodnienie i oświetlenie. Powstać miał także mały parking. W tym celu, w 2010 r. sporządzono dokumentację projektową dla tej inwestycji. Przewidywany koszt robót budowlanych według wstępnych kosztorysów wyniósł ponad 2,6 mln zł. Miasto zamierzało pozyskać dofinansowanie na ten cel z funduszy zewnętrznych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa-Rosja. Środków nie udało się jednak zdobyć i zadanie to zostało odłożone. W międzyczasie wokół Galerii El wyrosły nowe kamienice, które w całości zabudowały kwartał między ulicami Studzienną, Stary Rynek i Wałową. W zeszłym roku dzięki porozumieniu zawartego między Urzędem Miejskim a firmą Mytych, elbląski deweloper wykonał odcinek ul. Kuśnierskiej wzdłuż murów Galerii El.
W tym roku dzięki zaoszczędzonym w budżecie środkom, Departament Zarząd Dróg zabezpieczył środki na wykonanie nawierzchni jezdni obu ulic. Zadanie to realizowane będzie w ramach
bieżącego utrzymania jezdni na terenie miasta.
- Miasto w porozumieniu z EPWiK planuje wykonać odcinek ul. Kuśnierskiej i ul. Klasztornej wraz kanalizacją deszczową. Zakres robót drogowych wyceniany jest wstępnie na około 100 tys. zł. Roboty związane z wykonaniem kanalizacji deszczowej planowane są na miesiąc czerwiec - lipiec 2016 r. Po ich zakończeniu w sierpniu lub wrześniu powinniśmy przystąpić do robót drogowych – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.
W zakres planowanych na ten rok prac drogowych wejdzie wykonanie nawierzchni jezdni z kostki kamiennej. Ze względu na ograniczone środki, nie przewiduje się obecnie budowy utwardzonych miejsc postojowych oraz parkingu przy ul. Klasztornej.
W budżecie miejskim na rok 2016 zaplanowano jeszcze jedną inwestycję na starówce. Będzie nią przebudowa ul. Studziennej.
a nich by tak Ci bogacze ze starego miasta dorzucili od siebie trochę kasy na te remonty!
Hmm, jakos zawsze po postawieniu kamienic przez pewna firme, dookola remontowane sa drogi. A co z Wiezowa do chol.ry jasnej!? Ile bedziemy patrzec na ta rozjezdzona droge w sercu Starego Miasta?!
Dorzucają się w czynszu, opłatach za zakup działki na której stoją ich budynki itd. Jak jesteś taki poprzednio-ustrojowy, to zbuduj ulice w ramach czynu społecznego.
A jakim prawem parkuja na chodnikach i niszczą płyty.Co Straży miejskiej nie ma w Elblągu????
Uliczki budujcie ok .Już patrzeć nie można na zastawione uliczki-chodniki i jazgot motocykli i aut.STARE Miasto bez smrodu,hałasu.KIEDY znikną te straszące -rozpoczęte budowy kamienic i nie skończone ciągnące się latami budowy.
ta droge powinien zbudować Mytych. Wkońcu to jego inwestycja.
a klepisko szumnie zwane ulicą Kumieli? ktoś je w końcu zauważy i weźmie pod uwagę planując jakieś inwestycje? czy ta uliczka ze względu na położenie (sam koniec, lub początek, jak kto woli) nie zasłuży na twardą nawierzchnię? ktoś z włodarzy miasta ją zauważył w czasie stawiania parkomatów i, owszem umieścił tam parkomat, uiszczamy a jakże, parkując jednym kołem na chodniczku szer, 1m, a piesi, trudno muszą slalomem przez klepisko
wracając z Trójmiasta i wjeżdzając do Elblag ma się wrażenie , że cofamy się o 50 lat., a przecież Gdańsk ma tylko 4 x więcej mieszkańców.. A wracając do klepiska przy Galerii , czemu inni deweloperzy na swoj koszt wykonują calość mini osiedli , a seweloperzy starowkowi nie ? , A kiedy miasto zagospodaruje drugie swoje klepisko za hotelem Elnląg.?
Jakbyś zapłacił 4,900zł za metr to też byś chciał mieć pod domem normalną ulicę..
Jakie piekne to zdjecie a tak naprawde teren przy Galerii El tak nie wyglada same gziury jak pada deszcz to bloto po kostki a jak sucho to jak wiatr zawieje to piachem po oczach oknach i balkonach i na dodatek parkuje tam pol Elblaga