Ulice Kuśnierska i Klasztorna to dwie niewielkie uliczki na Starym Mieście, które do tej pory nie doczekały się odtworzenia historycznego układu pieszo-jezdnego. Nieposiadające obecnie żadnej nawierzchni, nierówne i wyboiste uliczki, podczas większych opadów toną w kałużach i błocie. - Kiedy doczekamy się ulicy z prawdziwego zdarzenia? - pytają mieszkańcy niedawno wybudowanych kamienic przy Galerii El. - Obecny stan nawierzchni tych ulic to jakiś koszmar – mówią.
Wobec postępującej w ostatnich latach zabudowy mieszkalno-usługowej w narożniku ulic Stary Rynek i Studziennej, miasto już w 2009 r. rozpoczęło przygotowania do przebudowy ulic Klasztornej i Kuśnierskiej. Obie ulice stanowią dojazd do zaplecza kamienic, które wybudowano w 2010 i 2011 r. Obecnie posiadają one jedynie gruntową nawierzchnię, która jeszcze kilka miesięcy temu była placem budowy kamieniczek. Nierówna i wyboista droga, stała się zmorą mieszkańców nowych kamienic.
- Podczas wiosennych roztopów, całe podwórko wypełniło się głębokimi kałużami oraz błotem. Trzeba było manewrować pomiędzy nimi, aby przejechać tymi uliczkami. Ta sytuacja powtarza się za każdym razem podczas większych opadów – skarżą się lokatorzy jednej z kamienic przy ul. Studziennej.
Niestety mieszkańcy nowych kamieniczek nie mają w tym roku co liczyć na poprawę. Rozpoczęcie przebudowy ulic Kuśnierskiej i Klasztornej planowano już w 2011 r. Obie uliczki miały zyskać granitową nawierzchnię, chodniki, odwodnienie i oświetlenie. Powstać miał także mały parking. W tym celu, dwa lata temu sporządzono dokumentację projektową dla tej inwestycji. Przewidywany koszt robót budowlanych według wstępnych kosztorysów to ponad 2,6 mln zł. Miasto zamierzało pozyskać dofinansowanie na ten cel z funduszy zewnętrznych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa-Rosja.
- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiadało ogłoszenie Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa-Rosja na X-XI 2011r., jednak do dnia dzisiejszego nie ogłoszono powyższego programu. W związku z tym Gmina Miasto Elbląg nie mogła aplikować wniosku o pozyskanie finansów na wykonanie przedmiotowych ulic – tłumaczy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. - Okres realizacji robót budowlanych, według wstępnych założeń podyktowanych Programem, to lata 2013 – 2014.
Dawna ulica Kuśnierska zlokalizowana była pomiędzy południowym murem zabudowań klasztoru Dominikanów, a północną częścią zabudowy oficyn parceli ul. Studziennej. Dziś jest wykorzystywana jako dojazd do Budynku Galerii El. Po przebudowie ulica o długości ok. 170 m, połączy ul. Wodną z ul. Stary Rynek, w miejscu wykonanego na tejże ulicy zjazdu. Drugą funkcja ulicy to połączenie komunikacyjne z ul. Klasztorną oraz zlokalizowanym przy niej parkingiem. Zakłada się, że ulica ta będzie jednokierunkowa z wjazdem od ul. Wodnej. Odcinek od skrzyżowania z ul. Klasztorną do końca parkingu, będzie dwukierunkowy, natomiast za parkingiem w stronę ul. Stary Rynek planuje się wykonanie pieszo-jezdni z możliwością przejazdu tylko dla pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto planowane jest także wykonanie pieszo-jezdni o długości około 30m łączącej ul. Kuśnierską z ul. Studzienną.
Z kolei ulica Klasztorna przebiega wzdłuż wschodniego muru zabudowy dawnego Klasztoru Dominikanów i łączy ul. Kuśnierską z ul. Wałową Uliczka liczyć będzie ok. 60 m.
przy takich artykółach powinniście zamieszczać nagłówek "artykół sponsorowany" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pokazcie drogi to jet dopiero skandal i wizytowka elblaga tak nowaczyk promuje miasto
zrzuccie sie na uzywane plyty lub tz jumby i po problemie, na miasto nie ma co liczyc...
Heniu Słonina jakim był Prezydenten takim był ale napewno miasto nie wyglądało tak jak obecnie. Te uliczki napewno byłoby zrobione a i pozostałe ulice nie wyglądałyby tak jak teraz. Pan Grzesiu woli wydawać miejską kasę na zaspokajanie potrzeb swoich i swoich kolegów a nie zaspakajać potrzeby mieszkańców tego miasta. Niestety wygląda na to że 4 lata jego kadencji będą zmarnowanym czasem i ciężko będzie później następnemu Prezydentowi ten czas nadgonić.
Przechodzeń może zobaczyć na własne oczy jak wyglądały w średniowieczu uliczki na starym mieście.. Trzeba tylko jeszcze usunąć samochody i zaparkować furmanki.
KTO TO ZROBIL? SAMOCHODY Z TYCH NOWYCH KAMIENIC. NIECH ZROBIA WYLEWKE I PO SPRAWIE. KASE MAJA NA TAKIE MIESZKANIA A NIE MOGA SOBIE PARKINGU ZALATWIC POD DOMEM ? JA BYM W BAGNIE PARKOWAC NIE CHCIAL. ALE SA LUDZIE I SWIENIE
Płacę podatki od nieruchomości, od gruntu w takich samych stawkach jak inni mieszkańcy i nie mam od powstania domu (1991) drogi i chodnika. Miasto położyło płyty chodnikowe i po kłopocie. Mój pech polega na tym, że nie mieszkam w centrum;-(
jaka władza takie ulice.
A mnie ciekawi inna sprawa... Ciekawe kiedy miasto zmieni lub załata pierwszy odcinek ul. Rybackiej od strony ul. Wodnej. Kiedyś ten asfaltowy odcinek był ciągiem pieszym, teraz jeżdżą po nim także samochody. Jestem tam kilka dziur których nie idzie ominąć, a tym bardzo jest to niewykonalne gdy swoje auta zaparkują pracownicy Dialogu. Ul. Rybacka i Kowalska są praktycznie jedynymi ulicami którymi można przejechać od ul. Wodnej do ul. Przymurze.
Ludzie ALE O CZYM JEST TEN ARTYKÓŁ ??? przecież te ULICZKI które sa pokazane w tym artykule to są uliczki przy budynkach które ledwie powstały i z tego co nawet na zdjęciach widać to nadal powstają to są nowe kamienice więc głupotą było by żeby robić chodniki i uliczki w miejscu gdzie odbywa się BUDOWA!!!! Ciężki sprzęt w mig by je zniszczył. a jeśli chodzi o Słoninę to "ELBLĄŻANIN" napisał że gdyby Słonina był prezydentem to była by już uliczka wybudowana.. więc zadaje pytanie czemu jeszcze jej nie ma????!!! przecież był prezydentem przez kilka KADENCJI i CZEMU NIE ZBUDOWAŁ??? mimo to zgadzam się z opinią że nowy prezydent także nie spełnia naszych wymagań