Rozbiórka obiektów przemysłowych po Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej przy ul. Bema wkroczyła w decydującą fazę. Na terenie dawnej mleczarni pojawił się ciężki sprzęt. Wiosną przyszłego roku, w tym miejscu rozpocznie się budowa osiedla mieszkaniowego. W jego skład wejdzie 7 pięciokondygnacyjnych budynków z blisko 250 mieszkaniami.
Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Ekobud Sp. z o.o. Ostródzki deweloper zakupił w lipcu br. obiekty przemysłowe i działkę o pow. 2,2 ha od Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Spółdzielnia z województwa lubelskiego była właścicielem tego terenu od 2010 roku, kiedy to wchłonęła Elbląską Spółdzielnię Mleczarską. Od tego czasu ESM funkcjonowała jako oddział Spomleku w Elblągu (ostatecznie przeniesiono go do Młynar). Stare i niepotrzebne już zabudowania mleczarni przy Bema wystawiono na sprzedaż. Latem tego roku znalazł się nabywca, który w tym miejscu wzniesie nowe osiedle mieszkaniowe.
Zanim jednak wkopana zostanie pierwsza łopata, do końca tego roku firma Ekobud zamierza wyburzyć większość starych zabudowań przemysłowych. Rozebranych zostanie pięć budynków magazynowo-produkcyjnych oraz budynek administracyjno-produkcyjny. Zachowane zostaną tylko poszczególne garaże, które będą zapleczem budowy na czas realizacji inwestycji oraz znajdujący się przy wjeździe dawny sklep. Na razie rozbiórki uniknie wysoki, ceglany komin. Przynajmniej do stycznia, kiedy to zapadnie ostateczna decyzja czy zostanie on wkomponowany w nowe osiedle, czy zniknie całkowicie.
- W tej chwili jest on przedmiotem rozwiązań projektowych. Rozpatrywane są różne scenariusze – mówi Grzegorz Pietrucha, zastępca prezesa firmy Ekobud. - Wstępna koncepcja zakłada jednak wyburzenie tego komina.
Prace rozbiórkowe na terenie mleczarni rozpoczęły się we wrześniu. Do tej pory trwały prace demontażowe, głównie we wnętrzach budynków. Obecnie rozbiórka weszła w decydującą fazę. Na teren przy Bema 5a wjechał już ciężki sprzęt. Powoli znika pierwszy z obiektów.
- Do końca 2014 roku ma być gotowy projekt budowlany osiedla, który pozwoli na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę – informuje wiceprezes Ekobudu. - Z kolei projekt wykonawczy zostanie opracowany do końca pierwszego kwartału 2015 r. Tak aby wiosną, w drugim kwartale przyszłego roku można było rozpocząć budowę.
Przypomnijmy, że od 2011 r. trwa procedura opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru dawnej mleczarni. Projekt planu przewiduje zmianę funkcji terenu, z produkcyjno – usługowej na mieszkaniową uzupełnioną o usługi podstawowe. W tej chwili elbląski magistrat jest na końcowym etapie jego przygotowania i rozpatruje uwagi do projektu planu. W następnym etapie, gotowy plan ma trafić pod obrady Rady Miejskiej.
Ostródzki deweloper nie musi jednak czekać na jego uchwalenie. Firma już wcześniej uzyskała w ratuszu warunki zabudowy dla tej nieruchomości. Zgodnie z nimi w sąsiedztwie parku Traugutta nad rzeką Kumielą, powstanie zespół budynków wielorodzinnych.
- Koncepcja zakłada budowę 7 budynków o pięciu kondygnacjach z 248 mieszkaniami. Budynki posiadać będą windy, balkony i duże tarasy na najwyższych piętrach oraz hale garażowe w części podziemnej. Całe osiedle, które zaprojektowane zostanie w formie nowoczesnej architektury będzie ogrodzone – mówi Piotr Bojarczuk, pełnomocnik zarządu spółki Ekobud Ostróda odpowiedzialny za tę inwestycję. - Wszystkie budynki będą budowane równolegle, podobnie jak to miało miejsce na osiedlu przy Broniewskiego. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2016 r.
"Całe osiedle, które zaprojektowane zostanie w formie nowoczesnej architektury będzie ogrodzone". To będzie getto?
Jedno z ostatnich starych zakładów w Elblągu zostaje zniszczone a mieszkańcy z Elbląga będą szukać pracy aby zarobić na chleb u pana na zachodzie , przykro o tym pisać ale taka jest PRAWDA ..
Zakupiłem mieszkanie w jednym z już istniejących budynków postawionych przez tą firmę. Gdybym wiedział co mnie czeka, to omijałbym tego dewelopera szerokim łukiem i to też radzę zrobić! Oszczędzają na materiałach, co szybko odbija się na usterkach i awariach, nawet sam projekt jest przeróbką starego i zakładam, że tu będzie tak samo. Załatwienie naprawy gwarancyjnej to droga przez piekło... Pisma i telefony non stop to może ktoś po kilku miesiącach łaskawie raczy się zjawić... Tak więc dobrze się zastanówcie czy chcecie się tak męczyć...
osiedle ogrodzone !!!! czy to ma być powód do radości dla elblążan ? miejsce tak piękne i urokliwe powinno być dostępne dla elblążan . Zrozumieć mogę szlaban przed parkingiem dla mieszkańców ale płoty okalające cale osiedla czy poszczególne domy to jest coś czego nie jestem w stanie zrozumieć !!!
Kto sie przysłużył na sprzedaż mleczarni tylko prezydent słonina z obecnym Witkiem nie mamy co sie cieszyć z wyboru wrœblewskiego.
Deindustrializacja trwa w najlepsze. Niech żyje gospodarka usługowa w której będziemy jeno usługiwać.
A ja mam żal, takie zdrowe budynki z cegły, mógł tam powstać zakład pracy. NO ale jak Elbląg miał zostać sypialnią, to mamy co mamy. Jak to mówił poprzedni prezydent do pracy do Gdańska, a spać u siebie, będzie osiedle, mam nadzieje ,że tę cegłe wykorzystają dobrze.
Wszystko w Elblągu pomału wyburzają i niszczą . Żal mi Elbląga bo przeżyłem tam 43 lata i musiałem wyjechać bo nie dało rady tam już żyć . Takie piękne i zdrowe budynki .A kiedyś produkowano tam dobre sery np. "Liliput " Pychota . Żal :(
...cóż powiedzieć..łza się w oku zakręciła...tu była moja młodość,..
Prawowity właściciel to się w grobie przewraca jak na to patrzy zniszczyć zepsuć zaprzepaścić w tym to jesteśmy najlepsi a budować to umiemy ale nie u siebie . Smutne to.