Wtorek, 5.11.2024, Imieniny: Elzbieta, Zachariasz, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Blok na biomasę od roku czeka na uruchomienie, a Energa chce w Elblągu budować kolejny

22.04.2014, 10:51:50 Rozmiar tekstu: A A A
Blok na biomasę od roku czeka na uruchomienie, a Energa chce w Elblągu budować kolejny
fot. Ares

Spółka Energa Kogeneracja przygotowuje się do kolejnej wielkiej inwestycji w Elblągu. Do użytku oddany nie został jeszcze wybudowany w ubiegłym roku blok energetyczny opalany biomasą, a już powstaje projekt budowy bloku gazowo-parowego o mocy 115 MWe. Nowy blok ma stanąć na terenie elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej, od strony rzeki Elbląg. Oba bloki – biomasowy oraz gazowo-parowy, mają zabezpieczyć potrzeby cieplne miasta na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Przypomnijmy. W 2013 r. na terenie elbląskiej elektrociepłowni należącej do spółki Energa Kogeneracja, zakończyła się budowa bloku spalającego biomasę (pelety ze słomy). Blok energetyczny będzie produkował w skojarzeniu energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga. Instalacja wyposażona została między innymi w turbogenerator o mocy elektrycznej 25 MWe oraz kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej ma wynosić 165 tysięcy MWh, natomiast ciepła około 796 tysięcy GJ. Roczne zużycie biomasy szacuje się na około 135 tysięcy ton. Zakładana ilość unikniętej emisji dwutlenku węgla wyniesie w przybliżeniu około 155 tysięcy ton rocznie.

Według naszych informacji, mimo zakończenia prac budowlanych, blok na biomasę do tej pory nie został oddany do użytku. Pierwotnie miał on ruszyć z początkiem 2013 r. Przyczyną przesunięcia terminu oddania bloku, miało być opóźnienie w budowie instalacji do podawania i spalania biomasy.

- Blok ten nie został jeszcze oddany do eksploatacji – potwierdza nasze informacje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. - Planowany termin jego przekazania to najbliższe miesiące. Wszystkie prace montażowe zostały już zakończone, obecnie trwa optymalizacja pracy turbozespołu i kotła, jednocześnie dokonywane są odbiory urządzeń przez Urząd Dozoru Technicznego.

Za cztery lata zbudują kolejny blok?

Jak się dowiedzieliśmy, plany inwestycyjne spółki Energa Kogeneracja nie zakończą się na budowie bloku biomasowego. Firma do połowy 2018 r. zamierza zrealizować jeszcze jeden kosztowny projekt. Ma być nim budowa bloku gazowo-parowego o mocy 115 MWe i 83 MWt wraz z kotłownią rezerwowo-szczytową, infrastrukturą towarzyszącą i niezbędnymi przyłączami.

Obecnie przygotowywany jest projekt budowlany tej inwestycji. Od sierpnia zeszłego roku wykonaniem niezbędnej dokumentacji projektowej zajmuje się firma Energoprojekt Gliwice. Wartość umowy na opracowanie projektu to ponad 2 mln zł. Całość ma być gotowa do końca października 2014 r.

- Projekt bloku gazowo-parowego jest w tej chwili na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę i decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych – informuje  Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Według zapowiedzi blok gazowo-parowy, będzie blokiem ciepłowniczo – kondensacyjnym z kotłem odzyskowym, dwu ciśnieniowym bez przegrzewu pary z chłodnią wentylatorową mokrą. Kotłownia rezerwowo-szczytowa, na którą składać się będą 3 kotły wodne rezerwowo-szczytowe i 1 kocioł parowy rozruchowo-rezerwowy, będzie opalana gazem ziemnym lub olejem lekkim. Blok gazowo - parowy będzie blokiem dwu wałowym, z jedną turbiną gazową i jedną turbiną parową na oddzielnych wałach i oddzielnych generatorach.

Teren przewidziany pod realizację inwestycji, znajduje się w południowo-zachodniej części elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej, nad rzeką Elbląg. Pod budowę bloku gazowo-parowego przewidziano teren o powierzchni minimum 0,3 ha. Ma on powstać w miejscu obecnych składowisk węgla oraz istniejących budynków: magazynu odzieżowego, warsztatu mechanicznego, warsztatu elektrycznego, magazynu smarów i olejów, wózkowni oraz części toru kolejowego a także odcinka estakady miejskiej sieci ciepłowniczej. Wszystkie wspomniane obiekty mają zostać rozebrane.

Ponadto jeden z obiektów planowanego przedsięwzięcia - kotłownia rezerwowo-szczytowa, będzie zlokalizowany w istniejącym budynku starej kotłowni „Borsig”. Budynek ten jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Jego przebudowa na nowe cele, będzie więc prowadzona pod okiem miejskiego konserwatora zabytków.

„Czyste” ciepło dla Elbląga

Nowy blok gazowo-parowy miałby przede wszystkim dostarczać ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy wykorzystaniu w jak największym stopniu kogeneracji, czyli skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

- Kogeneracja jest najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania energii, gdyż pozwala na zaoszczędzenie nawet do 30% paliwa w stosunku do generacji rozdzielonej energii elektrycznej i ciepła. Ta technologia przyczynia się również do redukcji emisji CO2 – wyjaśnia rzecznik prasowy Grupy Energa. - Dzięki temu mieszkańcy Elbląga mogliby ogrzewać swoje mieszkania tzw. "czystym" paliwem. Ponadto, nowy blok wraz z uruchamianym wkrótce w elektrociepłowni blokiem biomasowym, zabezpieczałaby potrzeby cieplne Elbląga na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Elektrociepłownia w Elblągu została uruchomiona w 1928 r. W najbliższej przyszłości Energa Kogeneracja S.A. planuje wyłączenie z eksploatacji trzech przestarzałych kotłów węglowych z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ich miejsce miałyby zająć m.in. nowe kotły w bloku gazowo-parowym.

Zakłada się, że blok gazowo-parowy mógłby rozpocząć pracę w sierpniu 2018 r. Na tę chwilę jednak nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o jego realizacji.

- Istotnym czynnikiem decydującym o realizacji tej inwestycji, będzie zagwarantowanie sprzedaży wyprodukowanego ciepła do miejskiej sieci – zaznacza Beata Ostrowska z Grupy Energa. - Do dzisiaj jednak takiej gwarancji nie uzyskaliśmy.

 

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ onci
    Wtorek, 22.04

    och i ach, orzeszki lizać, ale zawsze jet druga strona medalu

  2. 2
    +4
    ~ energa
    Wtorek, 22.04

    Do całkowitego zakończenia inwestycji to 2 lata , a nowy blok za 10 lat.

  3. 3
    +1
    ~ ikiv
    Wtorek, 22.04

    najtańszy węgiel to z rosji a bimasa z afryki

  4. 4
    --8
    ~ Głupcy
    Wtorek, 22.04

    Cieszę się, że elektrownia się rozbudowuje (większy zysk dla miasta) no ale żeby to nie poszło za daleko, i nie powstała nam elektrownia atomowa, a sami wiecie, co może się zdarzyć jak wybuchnie *-*

  5. 5
    0
    ~ Władymir
    Wtorek, 22.04

    czy gaz z rosji jest dobrym pomysłem??????

  6. 6
    +6
    ~ Naiwny Franek
    Wtorek, 22.04

    Szkoda, że za tym nie idą obniżki za energię...

  7. 7
    +6
    ~ MirCrow
    Wtorek, 22.04

    W artykule podano, że "...Przyczyną przesunięcia terminu oddania bloku, miało być opóźnienie w budowie instalacji do podawania i spalania biomasy..." Tymczasem ogromna większość wróbli zgromadzonych ma dachu nowego bloku ćwierka, że przyczyną nieodebrania bloku jest zbyt niska sprawność nowego kotła na pelet słomiany; zamiast zakładanej w projekcie sprawności rzędu 89,5% kocioł osiąga ok. 70% (być może i niższej) sprawności. Nikt z decydentów nie chce się podpisać pod takim wynikiem i podłożyć głowę pod topór, natomiast rzetelnej informacji na temat osiąganej podczas prób sprawności nie da się uzyskać. Stąd apel do wiedzących trochę więcej - napiszcie o tym trochę więcej.

  8. 8
    +2
    ~ Tobi
    Wtorek, 22.04

    To jest tak, dostają ogromną kase z unii na budowę ekologicznych kotłów wytwarzajacych ciepło a to dla "p"olaków nie lada gratka do obłowienia się i nachapania w postaci wielkich pensji, nagród i premii. Robotę wykonają fizyczni za swoją stałą pensje w ramach godzin pracy u różnych podwykonawców płacących ochłap. Góra się wzbogaci ile wlezie im lepsza fucha tym wiecej kasy im bardziej trol pazerny tym wiecej ukradnie. Podobnie było z budową dróg na Euro a na koniec ministra od Owadów wypłaciła kolosalne odszkodowanie dla Kaplera bo tak sobie w umowach zapisali. Nie ważne że kocioł później nie będzie się do niczego nadawał i nie funkcjonował, ważne że mordy napchają za wczasu.

  9. 9
    0
    ~ js
    Wtorek, 22.04

    MirCrow-szukasz taniej sensacji,mało wiesz i więcej się nie dowiesz .Następny wszechwiedzący( Lewandowski!!!) tym razem na temat energetyki.

  10. 10
    +5
    ~ Czarny Miś
    Wtorek, 22.04

    Ciekawe "kosztowny" blok nie jest oddany do użytku a mieszkańcy już płacą za fanaberie Energii.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6191890239716