Elbląg każdego dnia zmienia się w wielu aspektach na lepsze. Nowe arterie, bloki mieszkalne, zieleńce i parki otwierają swoje wierzeje dla mieszkańców naszego miasta. Są jednak w Elblągu miejsca tak piękne, że nawet piękne w swojej obecnej brzydocie. Chodzi tu przede wszystkim o budynki poniemieckie, zapomniane przez architekta miejskiego, a może i konserwatora zabytków? Domy mieszkalne, które często wymagają pilnych remontów i napraw. Jedną z nich jest bez wątpienia kamienica przy ul. Płk. Dąbka 60A, budynek szczególny, bo jako jeden z pierwszych w mieście poddany gruntownej modernizacji elewacji i jej termomodernizacji. Obecnie niszczejący, czeka na swoją kolejkę remontu.
Ostatnimi czasy w naszym mieście elewacje wielu budynków mieszkalnych – szczególnie tych, które pamiętają jeszcze czasy przedwojnia – przechodzą gruntowne remonty niszczejących od lat elewacji. Budynek na ul. Grunwaldzkiej nad popularnym „Domem książki”, ten przy ul. Ratuszowej, czy kamienica na rogu ul. Słonecznej i Kosynierów Gdyńskich, to tylko kilka przykładów „szczęśliwców” którzy doczekali się tak potrzebnych modernizacji
Na swoją kolej renowacji czeka także kamienica przy ul. Płk. Dąbka 60A, która została poddana remontowi elewacji i termomodernizacji, jako jedna z pierwszych w naszym mieście. W przyszłym roku, w kwietniu minie 13 lat od tego momentu. Nie wszystkim spodobał się jej efekt końcowy – elewacja budynku została bowiem pomalowana farbą w pstrokatym kolorze, domieszką lapis-lazuli i seledynu, beżu oraz pudrowego różu. Wielu zarzuca też niedbałość w wykonaniu tego remontu – czego nie można nie zauważyć oglądając zdjęcia umieszczone w galerii pod materiałem. W wielu miejscach na budynku tynk odpada, ukazując goły mur ceglany. O pilną naprawę woła tu praktycznie wszystko - wymyślne kolumienki umieszczone na facjatce w części ozdobnej budynku, gzymsy, rogi murów, a nawet mur ze schodami na zewnątrz budynku
Ten ostatni problem znany jest również Zarządowi Budynków Komunalnych w Elblągu, który administruje tym obiektem – ZBK każdego roku dokonuje kontroli technicznej sprawności elementów budynku i instalacji, a temat dotyczący ubytków tynku na elewacji oraz ubytków w części ozdobnej jest nam znamy, gdyż posiadamy potrzebną dokumentację zdjęciową – mówi Artur Adamczuk, dyrektor ZBK. - W związku z powyższym służby techniczne dla bezpieczeństwa przechodniów oraz osób zamieszkałych dokonały w 2013 roku zbicia i usunięcia części odparzonego tynku – dodaje.
Czy budynkowi jednak grozi całkowite zapomnienie? Niekoniecznie, gdyż świeci dla niego promyk nadziei – W 2014 roku, w ramach posiadanych środków planujemy odtworzyć część elewacji, w której doszło do odparzenia tynku oraz ubytków w części ozdobnej – dodaje dyr. Adamczuk. ZBK potwierdza potrzebę wykonania prac termomodernizacyjnych w kamienicy. Powyższe prace będą jednak przeprowadzone z chwilą zabezpieczenia środków finansowych na ten cel.
Nie przez przypadek poruszamy ten temat na łamach info.elblag.pl. Wspominaliśmy wielokrotnie o budynkach w naszym mieście, które nie doczekały się remontów i potrzebnych modernizacji, a ich stan w chwili obecnej jest już tak katastrofalny, że obiekty te nadają się albo do gruntownych remontów od fundamentów, po dach, albo do rozbiórki.
W Elblągu mamy jeszcze kilka budynków do odratowania. I wielką szkodą byłoby, gdyby jeszcze ta istniejąca część pięknej historii naszego miasta, nadal pokrywała się pyłem zapomnienia, skazana na powolną degradację.
Panie Wilk trzeba było zredukować czynsze do zera to będzie kasa na wszystko!
-jak gminna wieść niesie,budynek ten przeznaczony jest do rozbiórki-
A miliony na remont wierzy katedry która jest własnością i miejscem pracy obywateli innego państwa jakoś pieniądze w budżecie miasta się znalazły!
przecież ta kamienica była pare lat temu remontowana.!!!!
niech kto mi pokaże co dobrego zrobił konserwator zabytków. NIC ! blokują tylko remonty i przyczyniają do niszczenia budynków! wydają sprzeczne decyzje ! jednaemu tak drugiemu siak, żadnej odpowiedzialności !Wilk powinien zlikwidować ten etet a pieniądze jakie idą na utrzymanie urzedu konserwatora przeznaczyć na remonty !
Będą remontować pewnie ktoś z rodziny pracowników UM czai się na któreś mieszkanie w tym budynku tak jak na Traugutta.
Ja mieszkaniec SM płacę na fundusz remontowy, który ,jak sama nazwa wskazuje, służy do remontów budynków. Czy lokatorzy budynków komunalnych też płacą na remonty budynków w których mieszkają? I jak się domyślam, mieszkania dostali za darmo w przeciwieństwie do członków SM. Jeżeli budynek ma ładną elewacje, to powinien dostać dofinansowanie ze środków publicznych. Ale mieszkańcy takich budynków, muszą się czuć też odpowiedzialni za stan budynków w których mieszkają i powinni finansować częściowo ich remont. Bowiem jest udowodnione, że jak człowiek coś dostanie bez wysiłku, to tego nie szanuje. Dotyczy to również niestety i naszych pań.
wzdłuż ulicy Górnośląskiej stoi chyba z 10 kamienic szeregowo, ładnie by wyglądały po renowacji!
Prawda jest taka olsztyn remontuje budynek po budynku a w Elblągu co, z łaski.A MIAŁY BYC DWA RÓWNORZĘDNE MIASTA I CO????
WSTYD zabytki niszczeja a winnych nie ma.