Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Po co było się tak spieszyć z wycinką topoli w Parku Traugutta?

09.09.2012, 10:28:28 Rozmiar tekstu: A A A
Po co było się tak spieszyć z wycinką topoli w Parku Traugutta?
fot. Aleksandra Szymańska

O tym, co zostało po alei topolowej w Parku Traugutta pisaliśmy w kwietniu br. Wiosną, na teren parku wjechał ciężki sprzęt a szpaler tych drzew przeszedł do historii. Pozostał tylko smutny widok rzędu kikutów niegdyś majestatycznych drzew. I czy smutny widok rzędu pustych kikutów grozi nam jeszcze przez kilka a może kilkanaście miesięcy? Dzisiaj, po pół roku od tamtej wycinki, sprawdzamy, jak przedstawia się ten teren.

Wiosną 2012 roku okazało się, że  w związku z regulacją rzeki Kumieli, którą jako zadanie inwestycyjne realizuje Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, z Parku Traugutta usunięcie topoli rosnących między rzeką a alejką spacerową okazało się  inwestycją niezbędną. Pwodem był plan budowy wzdłuż rzeki  nowego pasa rekreacyjno-technicznego, ciągów pieszych i ścieżek rowerowych,  prowadzących od ul. Grobla Św. Jerzego do ul. Marymonckiej.

— Zakończenie inwestycji "Regulacja rzeki Kumieli w km 2+887- 6+142, od ul. Grobla Św. Jerzego do ul. Marymonckiej - część hydrotechniczna, miasto Elbląg" przewidziane jest na czerwiec 2014 roku – mówił nam w kwietniu Marian Firlej, kierownik działu planowania i przetargów Żuławskiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych - Mam tu na myśli tylko same roboty regulacyjne koryta rzeki Kumieli. Celem tych prac jest poprawa warunków przepływu wielkich wód, wykonanie niezbędnej przebudowy budowli hydrotechnicznych w korycie rzeki oraz zapewnienie mieszkańcom lepszych warunków do rekreacji, w związku z zagospodarowaniem pasa terenu przyległego do rzeki. Wykonawcą tej części robót jest firma MELBUD z Grudziądza — wyjaśniał.

A zakres robót na tym terenie zapowiada się bardzo bogato: wyprofilowanie skarp koryta rzeki, umocnienie jej dna,  wykonanie progów łagodzących spadek dna tego koryta – to tylko niektóre zadania, które czekają robotników podczas prac - Dopiero po zakończeniu realizacji części hydrotechnicznej można przystąpić do wykonania części architektonicznej i zagospodarowania pasa rekreacyjno-technicznego wzdłuż tego odcinka rzeki Kumieli.– wyjaśniał Marian Firlej.

Dzisiaj  zasadnym staje się  pytanie, czy inwestycja z punktu widzenia wydłużonego okresu rozpoczęcia całego zadania, była  konieczna tak szybko? Narazie szpaler wysokich drzew rosnących tym miejscu przeszedł już do historii, a w jego miejscu  wyrosła, pokaźnych rozmiarów… aleja bujnych, zielonych krzewów  - Od pni tych ściętych topoli odbijają pędy – wyjaśnia  fachowo pan Arkadiusz, który kiedyś z okna swojego mieszkania miał widok na pobliskie topole  – Stąd takie wysokie i dorodne krzaki. Czy pani wie, że te topole nadal żyją? – pyta mnie mężczyzna – Dlatego właśnie gałęzie miały możliwość odbicia od pni.

- Ponad 30 lat mieszkałam w pobliżu tych topoli i żyje, nic mi nie zagrażało – mówi pani Maria, mieszkanka pobliskich bloków - Był biały puch ale komu to przeszkadzało skoro wchodząc do parku było świeże powietrze i piękne widoki. Niesamowite, jak kuriozalne usprawiedliwienia są tu dorabiane do dewastacji zieleni – mówi kobieta - Pamiętam, jak wiosną drzewa wycinali i jakie głosy ludzie zabierali: że dobrze, że  śmieciuchy i zanieczyszczały rzekę, że to pozostałość po poprzedniej epoce… Tylko, że cynikom łatwo się wypisuje takie suchary, bo nie mieszkają w okolicy i nie wiedzą ile one znaczyły – wyjaśnia. - Teraz zamiast alei drzew mamy przewspaniały widok sterczącego komina. Drzewa zanieczyszczają rzeki? A czy ktoś pomyślał, jak wcześniej zanieczyszczano Kumielę tym, co płynęło do niej z pobliskiej, zamkniętej już mleczarni? – pyta kobieta. - Ścieki, chemikalia, pestycydy, wprowadzały do rzeki nie fabryki i nie my, tylko drzewa ? – uśmiecha się z politowaniem pani Maria.

- Popieram wszelkie nowe inwestycje, które mogą przyczynić się do zmiany wizerunku miasta na lepsze, a nam, mieszkańcom, w znacznym stopniu ułatwią życie – włącza się do naszej rozmowy 52-letni pan Bolesław. - Tak jest w przypadku regulacji Kumieli. Patrząc jednak na szpaler tego, co zdążyło odrosnąć po wiosennej wycince, i tego, co zdąży jeszcze wyrosnąć do  2014 roku, kiedy roboty ruszą, to robotnicy będą mieli podwójną pracę – po raz kolejny będą wycinali pokaźnych rozmiarów drzewa i karczowali grunt. Po co się było tak spieszyć? – pyta mężczyzna.

I tym pytaniem należałoby zakończyć. Pośpiech bywa wskazany – tak było zapewne i w tym przypadku: gonią terminy i kończą się unijne pieniądze.

Przemyślenia mieszkańców spychane są na drugi plan. To cena jaką płaci się za chęć i możliwość zmian. „Spiesz się powoli” jako bardzo stare i mądre przysłowie może zafunkcjonować dopiero wtedy, gdy do osiągnięcia celu pozostaje już bardzo niewiele. Co jednak, gdy tego, na inwestycyjnym horyzoncie, nawet jeszcze nie widać?

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ Łukasz23
    Niedziela, 09.09

    Skoro topole już wycięte, to proponuję przy okazji wyciąć resztę drzew, park zaasfaltować, zrobić tam piękne, duże skrzyżowanie, zbudować Biedronkę albo puścić tamtędy jakąś obwodnicę:-P Jeśli można przez Bażantarnię, to czemu nie przez inne elbląskie parki?

  2. 2
    +11
    ~ alergik
    Niedziela, 09.09

    Topole wycinać w całym mieście bo brudzą i pylą.

  3. 3
    0
    ~ Elbląska katastrofa hydrologiczna
    Niedziela, 09.09

    A tym czasem...Kumiela łysych. Idźcie zobaczyć w okolicach parku Dolinka i wyżej na wysokości basenu. Ani kropli wody dnie koryta rzeczki.

  4. 4
    +1
    ~ basim
    Niedziela, 09.09

    może w końcu się wezmą za pomnik, który tam jest, niech odmalują i odchwaszczą, tam nawet trawy nie koszą jest tak wysoka że wszystko zarosło!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. 5
    +8
    ~ Kmicic
    Niedziela, 09.09

    Topole nie są wcale pięknymi drzewami! Bardzo dobrze że je wycięli, tylko brudzą i ich korzenie rozsadzają chodniki! Natomiast fajnie by było jakby posadzili tam nową alejkę z drzew np dęby lub buki :)

  6. 6
    +5
    ~ Ambroży
    Niedziela, 09.09

    Drzewka się nie dają tak łatwo. :) Ostatecznie jednak nadal jest zielono, co mnie cieszy. :)

  7. 7
    +8
    ~ jaga
    Niedziela, 09.09

    Akurat topola to nie drzewo tylko chwast drzewny, który nie nadaje się nie tylko na meble ale nawet na opał, bo niskokaloryczny. Za to uczula i brudzi. . Sadzili je za PRLu gdzie popadło, bo szybko rosną, jak każdy chwast.

  8. 8
    +3
    ~ wyrwać chwasta !
    Niedziela, 09.09

    alergik. kmicic, jaga - stoimy za wami murem! To bardzo dobrze że te chwasty zwane topoalmi wycięli ! T następstwo i symbol /roślinny/ PRL- u, bo to gów.o sadzono wszędzie ! Zwłaszcza przy boiskach piłkarskich. TOPOLA, BARAKO-PAWILONY i SZAŁASY budowane które kiedyś stały przy ul. Parkowej i przy Nitschmanna a dzisiaj utrzymały się jeszcze przy 12 Lutego - to były /i są/ klasyczne symbole PRLowskiej tandety, sięrmiężności, biedy i totalnego bezguścia ! I Wielka Chwała tym którzy je wycięli w Parku Tragutta - tzn. na dawnym cmentarzu ! Brawo !

  9. 9
    +1
    ~ gajowy
    Niedziela, 09.09

    Bo idzie zima i czym mam palić, zastanawiał się ktoś ?

  10. 10
    +1
    ~ grey
    Niedziela, 09.09

    Drzewa alergenami? buhhahhaaa, alergie to wy macie od przetworzonego jedzenia, karmcie dalej swoje dzieci nutellami na sniadanie i wpychajcie im inne swinstwa. wyhodujecie plemie zdechlakow, ktore juz depcze ten swiat. Drzewa wycinac jakiekolwiek, czy to topole czy deby? stuknijcie sie ludzie w glowe. Na zachodzie i w Ameryce walcza o zachowanie jakichkolwiek skwerkow zieleni, drzewa w tych betonowych molochach to dla ludzi swietosć. Tam się chroni, u nas tepi i niszczy na potege... co za zascianek z tej Polski, milion lat za murzynami... tak tu "postęp" wyglada.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.2218129634857