Czwartek, 26.12.2024, Imieniny: Boze Narodzenie - Eugenia, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Problem zalanych ulic przejdzie do historii. Czeka nas przebudowa systemu przeciwpowodziowego

27.08.2012, 07:30:41 Rozmiar tekstu: A A A
Problem zalanych ulic przejdzie do historii. Czeka nas przebudowa systemu przeciwpowodziowego
Styczniowy stan powodziowy na rzece Elbląg, w rejonie Bulwaru Zygmunta Augusta (fot. arch. red.)

Koszmar zalanych po gwałtownych opadach deszczu ulic i podtopionych posesji, mieszkańców ulic Panieskiej, Zagonowej i Dojazdowej, już niedługo może się skończyć na dobre. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonawcę robót budowlanych w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa systemu przeciwpowodziowego na prawym brzegu rzeki Elbląg w rejonie od ujścia rzeki Babicy do granicy miasta (CO1) oraz  w rejonie od rzeki Fiszewki do mostu w Al. Tysiąclecia w Elblągu (C02a). Projekt zostanie wykonany w ramach zadania pn. „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg”.

Całe zamówienie zapowiada się niezwykle imponująco, co można też wnioskować z kwoty, jaką Miasto chce przeznaczyć na realizację tego zadania i kompleksowe roboty, któr mają wejść w ich skład. Opiewa ono na ponad 30 milionów złotych, które w części finansuje Unia Europejska, a całe zadanie składa się z dwóch części.

Pierwsza z nich dotyczy przebudowy systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg,w rejonie od ujścia rzeki Babicy do granicy miasta. W ramach tego zadania przewiduje się budowę pompowni wód opadowych, zbiornika retencyjnego (pompowego), przebudowę i budowę rowów melioracyjnych R-1 i R-2 o łącznej długości ok. 840 metrów, oraz budowę trzech nowych przepustów na już istniejącym rowie R-1.

Zdecydowanie bardziej imponująco zapowiada się druga część zadania, obejmująca przebudowę systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg, w rejonie od ujścia rzeki Fiszewka do mostu w Alei Tysiąclecia. Przewidziano tutaj budowę kanalizacji deszczowej o średnicy od 200 do 1200 mm, o łącznej długości ok. 3 270 metrów wraz z zainstalowaniem przed wylotami separatorów i osadników w ilości po 4 sztuki każdy. Zadanie to obejmie rejon ulic Fabrycznej, Zagonowej, Panieńskiej, Dojazdowej, Rybnej i Malborskiej. Dodatkowo, w obrębie wspomnianych ulic, przewiduje się odtworzenie nawierzchni dróg oraz przebudowę infrastruktury - kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, kabli energetycznych i telekomunikacyjnych, kolidującej z nową siecią kanalizacji deszczowej.

Do końca 2013 roku, Miasto, jako zamawiający całego zadania, zamierza także zlecić wykonawcy inwestycji budowę 4 pompowni wód deszczowych wzdłuż linii brzegowej rzeki Elbląg, wraz z zagospodarowaniem terenu, jak również budowę i montaż Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej. Takie systemy są nowoczesną odpowiedzią na rosnące zagrożenia powodziowe, związane np. ze zmianami klimatycznymi zachodzącymi w ostatnich latach w naszym kraju.

Na kompleksowe zabezpieczenie prawego brzegu rzeki Elbląg wpłynąć ma również budowa wału przeciwpowodziowego, o długości ok. 1191 metrów wzmocnionym stalową ścianką szczelną, zwieńczoną oczepem żelbetowym.

Zainteresowani wykonawcy do 1 października mają czas na złożenie swoich ofert. Prace ruszą z chwilą podpisania umowy z wybraną firmą, a zakończą się do końca grudnia 2013 r.

Do końca września w ramach przebudowy systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg, w ramach zadania:  Polder Nowe Pole – Zatorze, przewiduje się wykonanie kanałów sieci kanalizacji deszczowej w ulicach: Fredry, Kilińskiego, części ulicy Lotniczej, Narciarskiej, Idzikowskiego, Łódzkiej, części ulicy Olsztyńskiej, Kieleckiej, Malborskiej, Olkuskiej, Łomżyńskiej oraz części ulicy Skrzydlatej. Zatorzanie oprócz kanalizacji zyskają również nowe nawierzchnie, mocno zniszczonych obecnie ulic.

Wyżej wspomniana inwestycja w rejonie ulic Dojazdowej, Panieńskiej i Zagonowej, podobnie, jak przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg w rejonie ulic Dolnej i Stoczniowej, to kolejna inwestycja, która ma sprawić, że w przyszłości Elbląg będzie całkowicie bezpieczny od zagrożenia powodzią.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Taki jakis tam
    Poniedziałek, 27.08

    Zrobia nawierzchnie Zagonowej???? Najgorsza ulica w miescie. Ciekawe czy tego doczekam?

  2. 2
    +2
    ~ zielony
    Poniedziałek, 27.08

    A gdzie jest most w Al. Tysiąclecia?

  3. 3
    +1
    ~ Figo
    Poniedziałek, 27.08

    Do zielonego.Masz Rację ,na Al.Tysiąclecia nie ma mostu,kiedyś był!!!Teraz jest w Al.Prymasa Stefana Wyszyńskiego.No ,ale kto nie pracuje, błedów nie popełnia! TYLE DO AS,który stworzył ten artykuł,o systemie przeciwpowodziowym.P O W O D Z E N I A!!!

  4. 4
    0
    ~ k...
    Poniedziałek, 27.08

    i znowu będzie b.u.r.d.e.l..

  5. 5
    +1
    ~ Bloo
    Poniedziałek, 27.08

    Taa już to widzę jak zrobią ten system. Nie sądzę że go zrobią

  6. 6
    +3
    ~ bajzel
    Poniedziałek, 27.08

    Krótko,kiedy konkretna budowa nabrzeży na całej długości Rzeki Elbląg ,pogłębienie tego syfu na całej długości.Popatrzmy jaki bajzel jest w mieście, widoczny z mostów ,rzeka zarośnięta .Inne miasta w Polsce aż miło popatrzeć rzeki oświetlone,ścieżki rowerowe,trasy spacerowe a w Elblągu.SZKODA SŁÓW.A olsztyn daje pieniądze na remonty dziwne.

  7. 7
    0
    ~ no może....
    Poniedziałek, 27.08

    a kiedy zrobią coś z ulicami Pływacką Dolną Niską - tam w czasie dobrego deszczu dekle od studzienek lecą na 2 metry w górę i oapadją kilka metrów od studzienki a woda opadowa zapi......la ulicami i wlewa sie do piwnic budynków. Kto to dłużej wytrzyma??!! Przecież to można dostać szału - wreszcie zróbcie coś z tym...

  8. 8
    0
    ~ znafca
    Poniedziałek, 27.08

    Niech lepiej pokażą wizualizacje jak będzie wyglądał "wał przeciwpowodziowy" w obrębie Starego Miasta, żeby znowu nie skończyło się jakimś "babolem" szpecącym miasto!

  9. 9
    +2
    ~ Andrzej
    Poniedziałek, 27.08

    No to jeszcze powinni dołożyć Czerniakowską (od strony Gazowni), bo w czasie silnych opadów ulicą płynie rzeka.

  10. 10
    --1
    ~ fanfatal
    Poniedziałek, 27.08

    Fajnie zabezpieczajcie co trzeba tylko najpierw skończcie to babraninę na zatorzu skandal ostatnia nawierzchnia asfaltu miała być położona w dniach 14 -17 sierpień jest który bałaganiarze !!!!! rozwalone to niesamowicie robotnicy przerzucani z miejsca na miejsce kto takich nieudaczników w zarządzie dróg zrobił odpowiedzialnymi za tak poważna inwestycje ręce opadają jak na to wszystko się patrzy szkoda słów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.90413594245911