Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Wznowiono budowę, powstającego od 25 lat kościoła na Częstochowskiej

18.06.2010, 09:22:19 Rozmiar tekstu: A A A
Wznowiono budowę, powstającego od 25 lat kościoła na Częstochowskiej
Wizualizacja kościoła od ul. Częstochowskiej

Po kilkuletniej przerwie ruszyły prace przy budowie kościoła parafialnego p.w. św. Brata Alberta. Z daleka widoczny jest wysoki dźwig, stojący na placu budowy. Świątynia przy ul. Częstochowskiej budowana jest od ćwierć wieku. Budowla będzie się różnić od tej zakładanej w pierwotnych projektach. Zrezygnowano z budowy monumentalnej 85 m wieży. - To już nie będzie tak ogromny budynek. Kościół będzie bardziej lekki i funkcjonalny – zapowiada ks. Mieczysław Tylutki, proboszcz parafii Św. Brata Alberta.

Budowę kościoła parafialnego przy ul. Częstochowskiej rozpoczęto w 1985 r. - rok od chwili, gdy przy ul. Częstochowskiej pracę rozpoczęli Salwatorianie. W tym samym czasie ruszyły prace nad budową tymczasowej kaplicy, w której do dziś odbywają się msze święte w parafii.

Przez okres 25 lat, do dziś powstały trzy ściany o wysokości ok. 25 m, wyciągnięte pod sam dach. Do zamknięcia budynku brakuje jednej ściany. Na tych właśnie ścianach miała powstać kopuła o wysokości 18 m, a obok niej 85-metrowa wieża.

Przyczyn, dlaczego kościół nie powstał jest kilka

- To co jest teraz, to tylko cześć tego ogromnego molochu, który miał tu powstać. Dlaczego ostatecznie nie powstał? Jest kilka powodów – twierdzi ks. Mieczysław Tylutki.

Proboszcz parafii żartobliwie jako główny powód wskazuje zmianę ustroju twierdząc, że gdyby w Polsce do dziś trwał komunizm, to kościół już dawno by stał na zasadzie przekory. Po zmianach, do kościoła przychodzi już jednak mniej ludzi.
- Już nie trzeba protestować, występować przeciwko komuś, to i kościół dla wielu ludzi nie jest już aż tak potrzebny – wyjaśnia ks. Mieczysław Tylutki. - Trzeci powód to podział parafii na mniejsze. Kościół, który miał być dla ok. 30 tys. ludzi mieszkających na tym terenie, nagle został rozdzielony. Z naszej parafii powstały dwie inne, które także zaczęły budować swoje kościoły.

Ksiądz proboszcz w tym wszystkim widzi też „działanie wyższe”.
- Dla mnie najistotniejszym powodem dlaczego, ten kościół nie stoi jest „palec boży”, bo gdyby nasza świątynia powstała w pierwotnym projekcie, to dzisiaj byśmy wszyscy tutaj płakali – twierdzi ks. Mieczysław Tylutki. - Po pierwsze jak to utrzymać i zabezpieczyć, jak to konserwować, jeśli kościół byłby tak ogromny. W górnym kościele zmieściłby się blok dziesięciopiętrowy. Do jakichkolwiek remontów trzeba by wynajmować firmy alpinistyczne. Postawiony przez firmę Mytych dźwig ma 30 m, a przecież wieża miała mieć trzy razy większą wysokość.

Nowy projekt i wykonawca robót


Budowany etapami kościół do dziś zrealizowany został tylko w części. Wielu parafian straciło już nadzieję, że kiedykolwiek w tym miejscu stanie ich świątynia. Jednak z chwilą, gdy w lipcu 2008 r. do parafii przybył ks. Mieczysław Tylutki, sprawy nabrały tempa.
- Zaczęliśmy wówczas rozmawiać co dalej z tym kościołem. Pojawił się pomysł, by go przeprojektować i zmniejszyć. W oparciu o to, co już jest, zaprojektować nową bryłę – tłumaczy proboszcz parafii p.w. św. Brata Alberta.

Parafia ogłosiła mini konkurs, proponując trzem biurom architektonicznym wykonanie koncepcji nowego kościoła. Po prezentacjach i rozmowach, w czerwcu ub. roku wybrano ostateczną wersję, autorstwa Piotra Pałdyny.  Następnie przygotowano projekt, który został zatwierdzony przez Urząd Miejski. Gdy do tego doszło nastąpił wybór firmy budowlanej. Rozmowy prowadzono z 5 wykonawcami, z których najlepszą ofertę złożyła firma Ryszarda Mytycha. Po koniec maja ruszyły prace budowlane.

Kościół będzie mniejszy, ale bardziej funkcjonalny

Jak zaznacza proboszcz parafii, nowy kościół od poprzedniego projektu różnił się będzie bryłą.
- Będzie ona bardziej nowoczesna. Nie będzie tej ogromnej kopuły. Dach będzie leżał na tych ścianach, które już są. Przede wszystkim będzie to odciążenie tej bryły. To już nie będzie tak ogromny budynek. On będzie przez to bardziej lekki i funkcjonalny – tłumaczy ks. Tylutki.

Na fasadzie głównej kościoła staną trzy krzyże, z czego najwyższy będzie miał 29 m.

Stary projekt zakładał budowę dwóch kościołów – górnego i dolnego. W aktualnym projekcie dół zostanie zagospodarowany na działalność statutową fundacji św. Brata Alberta, która istnieje przy parafii.
- Będzie więc wysoka, klimatyzowana aula na ok. 150-200 osób, trzy sale konferencyjne – każda o wielkości 50 m kw., pięć gabinetów m.in. psychologa i prawnika, poradnictwo prawne, poradnie życia małżeńskiego i rodzinna. Będzie także kawiarenka parafialna, dwie szatnie, dwa segmenty toalet, kaplica na dni powszednie, zakrystia i pomieszczenia na potrzeby księgarni katolickiej – wylicza proboszcz parafii z ul. Częstochowskiej.

Zgodnie z nowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta, w dolnej części działki należącej do parafii, przebiegać będzie droga miejska. Stąd konieczne było przeprojektowanie wejścia do kościoła, wskutek czego powstał taras. Główny dojazd do świątyni znajdować się będzie od ul. Legionów. Tam też powstanie parking na ponad 100 miejsc.

W tym roku ostatnia ściana i taras, w przyszłym dach

Proboszcz jeszcze w tym roku zamierza postawić brakującą ścianę prezbiterium (od str. ul. Częstochowskiej) i zbudować taras od str. ul. Legionów, aby już w przyszłym roku pokryć budowlę dachem, wstawić okna, drzwi i zamknąć całą bryłę.
- To wszystko jest zależne jednak od finansów – podkreśla ks. Mieczysław Tylutki. - To w jakim tempie budowa będzie posuwała się do przodu zależy od wielu czynników m.in. pozyskiwania funduszy na ten cel.

Przyjdź i zobacz budowę kościoła z bliska

Zakres już wykonanych prac oraz aktualny postęp robót, parafianie oraz wszyscy elblążanie będą mogli zobaczyć już na najbliższą sobotę, 19 czerwca podczas Festynu Parafialnego, który odbędzie się na terenie przy placu budowy kościoła. W godzinach od 15 do 21 przewidziano wiele atrakcji m.in. konkursy i atrakcje dla dzieci, pokazy wyposażenia wojskowego, konkursy rodzinne, pokaz kotów rasowych, loterię, zjeżdżalnie oraz koncerty muzyczne. Gwiazdą festynu będzie zespół Czterdziestu synów i Trzydziestu wnuków jeżdżących na Siedemdziesięciu Oślętach.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 10 )


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ @ do kwadratu
    Piątek, 18.06

    1000 kościołów na kolejne tysiąclecie. I kościół na każdej ulicy. Ten monumentalny obiekt wraz z przyległościami trzeba będzie utrzymać. Powodzenia drodzy parafianie.

  2. 2
    0
    ~ Tobiasz
    Piątek, 18.06

    Przecież to jest koloseum a nie kościół. a ministranci to zwykłe sługusy księzy.

  3. 3
    0
    ~ *
    Piątek, 18.06

    wyglada to jak................... galeria handlowa z tą różnicą ,że będą tam trzy krzyże. zastanawiaja mnie jeszcze te sale konferencyjne.Elbląg staje sie miasten niepotrzebnych ,nietrafionych, bezsensownych,bezmyślnych inwestycji.

  4. 4
    0
    ~ ~~
    Piątek, 18.06

    OOO widzę nową koncepcję. Czyżby Legionów miała być połączona z Częstochowską? No, no, no pierwsze widzę.

  5. 5
    0
    ~ parafianka
    Piątek, 18.06

    Ta budowa ruszyła dzięki proboszczowi. Bardzo dobry pomysł z wykorzystaniem części kościoła na fundację.

  6. 6
    0
    ~ mieszkaniec Elbląga
    Piątek, 18.06

    Gratuluję, bardzo ładny projekt i choć zmieniony, to kościół i teren koło kościoła będzie może i mniejszy, ale za to funkcjonalny, dobrze zagospodarowany. Myślę, że bardziej właśnie chodzi o to, żeby kościół był dobrze i mądrze zaprojektowany, pomyślany niż jakby kościół miał być wielki i nic poza tym. Gratuluję także Wam zaradnego i pomysłowego proboszcza, który dzięki swoim umiejętnościom, energii wprowadził nową świeżość i dał niejako parafianom nadzieję, że ten kościół może w końcu powstać.

  7. 7
    0
    ~ Arkadiusz Jachimowicz
    Piątek, 18.06

    Jestem bardzo ciekawy jak będzie funkcjonować w jednym budynku świątynia i fundacja, to nietuzinkowe rozwiązanie. Powodzenia wszystkim, którzy przyczyniają się do powstania kolejnego pięknego obiektu w Elblągu.

  8. 8
    0
    ~ j
    Piątek, 18.06

    juz sie zlodzieje nachapali kasy?? banda zboczonych zlodziei!!!

  9. 9
    0
    ~ ArnnoldUPR
    Piątek, 18.06

    Kryzys czarnej mafii jak widac nie straszny. Jedyne co sie w Elblagu buduje to koscioly. Podobno juz na Marsie kupuja dzialki pod budowe nastepnych kosciolow.

  10. 10
    0
    ~ fredek
    Piątek, 18.06

    Człowieku,uspokój się,każdy mierzy według swoich zasad moralnych,ja ciesze się,ze wreszcie powstane nowy obiekt sakralny:)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2176339626312