Blisko 90-letni budynek Zespołu Szkół Mechanicznych doczeka się kompleksowej modernizacji. Obiekt przy ul. Komeńskiego nie spełnia norm cieplnych, co powoduje straty ciepła i duże zużycie energii cieplnej. Miasto zamierza wykonać remont wszystkich instalacji wewnątrz budynku, docieplić cały obiekt oraz wykonać jego nową elewację. Planowane jest także wyposażenie szkolnych pracowni w specjalistyczny sprzęt.
Budynek szkoły pochodzi z 1923 r. Ściany nie spełniają norm cieplnych. Instalacje elektryczne są w większości wykonane z aluminium, co powoduje ich częste awarie oraz niedostosowanie do aktualnych potrzeb. Urząd Miejski planuje modernizację i termomodernizację budynku, co przyczynić się ma do zwiększenia oszczędności energetycznych (nawet o 40%), poprawy warunków nauki i pracy oraz poprawy walorów estetycznych obiektów.
- Projekt „Modernizacja i wyposażenie Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu - elastyczne kształcenie kadr dostosowane do rynku pracy”, obejmuje modernizację i wyposażenie pracowni zawodowych: pracowni mechatroniki i elektroniki, logistyki, informatycznej (projektowania komputerowego) i budowy oraz eksploatacji pojazdów samochodowych. Zmodernizowane i utworzone pracownie będą przystosowane do nauczania w wielu zawodach i przedmiotach zawodowych - mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Niezależnie od wspomnianego projektu, w późniejszym terminie planowane jest także przeprowadzenie termomodernizacji obiektu wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi. Zakres prac przewiduje m.in. remont instalacji c.o., remont lub budowę węzła cieplnego, przebudowę instalacji wewnętrznych zimnej i ciepłej wody, kanalizacji sanitarnej oraz instalacji elektrycznej, docieplenie wraz z kolorystyką elewacji budynku, izolację pionową i poziomą ścian, osuszenie oraz usunięcie przyczyn i skutków korozji biologicznej ścian piwnicznych, izolację cieplną dachu wraz z pokryciem dachu, modernizację systemów wentylacji w celu maksymalnego odzysku ciepła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont sali sportowej, remont elementów zagospodarowania boisk sportowych i placów rekreacyjnych oraz remont schodów zewnętrznych.
Elbląski magistrat stara się o pozyskanie środków na tą inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Wniosek złożony został do konkursu w ramach Osi Priorytetowej nr 3 – Infrastruktura społeczna, Działanie 3.1 Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną. 5 stycznia tego roku Zarząd Województwa zakończył procedurę naboru wniosków o dofinansowanie w ramach tego programu.
- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Obecnie czekamy na ocenę formalną naszego projektu. W najbliższych miesiącach dowiemy się czy otrzymamy środki na ten cel. W tej chwili nie jesteśmy w stanie uściślić, kiedy rozpoczną się prace budowlane. To zależy od tego czy dostaniemy fundusze oraz terminu ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę inwestycji.
I czerwona cegła zostanie ukryta pod pastelowym styropianem....
Mysle,ze ta sprawa powinien zajac sie konserwator zabytkow-izolacja termiczna w tym przypadku oszpeci budynek-jezeli mowimy o izolacji zewnetrznej.Czerwona cegla uzyta do budowy szkoly to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny element budowli.Uwazam,ze zmiana tego zniszczy oryginalny wyglad budynku-mozna sie troche wysilic i jezeli jest mozliwosc zastosowac izolacje wewnetrzna(jezeli wystepuje mur szczelinowy).Metode te z powodzeniem stosuje sie w panstwach gdzie buduje sie z cegly licowej lub klinkierowej-wstrzykuje sie izolacje mineralna poprzez wiercenie w spoinie cegly-nie niszczac samej elewacji.Wszystko zalezy od technologii wykonania muru(budowle poniemieckie w wiekszosci sie takim murem legitymuja),szczelina w scianie byla forma izolacji.Oby tak bylo...
Nareszcie! :) Moja stara szkółka... aż miło jak się słyszy takie informacje. Wszystkie z dotychczasowych szkół do jakich uczęszczałem przeszły remont, a na remont TMu jakoś nie mogłem się doczekać. Fakt, że na szczególnym względzie powinien pozostać charakterystyczny element tego budynku, czyli czerwona cegła. I fakt że sam budynek, wykonany bardzo solidnie posiada piętę achillesową - nikt wam tego wprost nie powie ale... dach. Tak, dokładnie. Wypromieniowuje olbrzymi potencjał energii cieplnej a przy tym jest integralną częścią budynku... tylko z uwagi na swoją wagę. Przyciąganie ziemskie i chyba opatrzność sprawiła że dach jeszcze nie odfrunął przy większej wichurze:/ Bo niestety z racji na wiek on jest po prostu nie tyle przytwierdzony, co po prostu "leży" na murach.
ciekawe ze wszystkie moje byle szkoly remontuja tuz po moim odejsciu...
"docieplenie wraz z kolorystyką elewacji budynku" - jeżeli ma to być poprzez tradycyjne oklejenie styropianem to będzie wandalizm. Są inne technologie ociepleń.
Szkoda takiej fajnej czerwonej cegły... Kto wydał zgodę na oblepienie tego budynku styropianem? Brak słów
Jestem szczęśliwy że mój TM doczeka się kapitalnego remontu należy mu się to po tylu latach , ale tak jak wszyscy moi poprzednicy KRZYCZĘ nie pozwólmy zniszczyć tej unikalnej niepowtarzalnej elewacji bez niej budynek straci swój klimat .Na zewnątrz powinien zostać taki jak jest .
dziadek heniek-Styropian nie spocznie dokóki nie oklei stytropianem całego maista i nie przeniesie wszystkich poniemieckich bud na wyspe spichrzów,
pewnie okleją styropianem i pomaluję na żółto/pomarańczowo ( co za wieś... ) szkoda gadać...
troche szkoda czerwonej cegly.... powinni pierw wymienic okna bo wieje!!! szkoda ze ja remontuja jak ja ją juz koncze...