Jeszcze w tym roku, do końca listopada, gotowe mają być projekty przebudowy i rozbudowy obiektów piłkarskich przy ul. Agrykola i Skrzydlatej. Autorem projektów będzie szczecińska spółka MD Polska, która wyłoniona została w ogłoszonym przez miasto przetargu.
Projektanci ze Szczecina do 30 listopada 2008 r. przygotują pełną dokumentację projektowo – kosztorysową dla przebudowy i rozbudowy kompleksów sportowych: stadionu piłkarsko – lekkoatletycznego przy ul. Agrykola, boiska treningowego wewnątrz toru wrotkarskiego przy ul. Agrykola, boiska treningowego przy Gimnazjum nr 5 w dwóch wariantach (płyta treningowa 105 x 68 m dla potrzeb piłkarskich i płyta treningowo – rozgrzewkowa dla potrzeb lekkoatletycznych), infrastruktury towarzyszącej przy ul. Agrykola (parkingi, komunikacja, ogrodzenie, mała architektura, nawodnienie z uwzględnieniem alternatywnych źródeł poboru wody), boiska głównego i treningowego przy ul. Skrzydlatej oraz budynku klubowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Skrzydlatej (parking, ogrodzenie, drenaż, nawodnienie z uwzględnieniem alternatywnych źródeł poboru wody).
Stadion przy ul. Agrykola będzie pełnił funkcję obiektu piłkarsko – lekkoatletycznego. W części piłkarskiej będzie on spełniał przepisy rozgrywania zawodów zgodnie z wymogami Polskiego Związku Piłki Nożnej i Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA). Będzie on również uwzględniał wymogi UEFA dotyczące Centrów Pobytowych, obowiązujących podczas EURO 2012 w zakresie infrastruktury sportowej. Z kolei w części lekkoatletycznej, będzie spełniał wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dotyczące rozgrywania zawodów.
Stadion będzie wyposażony m.in. w płytę główną z naturalnej nawierzchni trawiastej o wymiarach 105x68 metrów, podziemny system nawadniania i odwadniania, a także w studnię głębinową lub alternatywny system poboru wody. Cały stadion posiadać będzie dwustopniowe sztuczne oświetlenie, pozwalające na rozgrywanie wieczorem meczów piłkarskich i zawodów lekkoatletycznych. Murawę stadionu okalać będzie ośmiotorowa bieżnia o nawierzchni syntetycznej, rów z wodą do biegu z przeszkodami oraz elementy lekkoatletyczne wymagane dla zawodów II klasy. Ponadto na stadionie znajdą się skocznie: do skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż oraz o tyczce, a także rzutnie: do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem, młotem i oszczepem. Obiekt będzie monitorowany. Zainstalowana na nim będzie elektroniczna tablica wyników oraz nagłośnienie.
Całkowicie przebudowane zostaną także trybuny, w tym 3 już istniejące i niezależne trybuny betonowo-ziemne (2 łuki i prosta). Po przebudowie stadion będzie posiadał 8 tys. plastikowych siedzisk. W miejsce istniejącej trybuny stalowej powstanie trybuna z zadaszeniem i pomieszczeniami administracyjno-biurowymi i socjalnymi. W jej środku znajdą się m.in. bogate w nowoczesną infrastrukturę szatnie, toalety (w tym te ogólnodostępne), prysznice, przebieralnie oraz pomieszczenie medyczne z wyposażeniem. W obiekcie znajdzie się także sala do konferencji prasowych dla około 100 osób, siłownia, mała sala sportowa, pomieszczenia biurowe dla administracji obiektu, gabinet badań antydopingowych oraz magazyny na sprzęt. To wszystko znajdzie się pod trybuną. Natomiast sama trybuna posiadać będzie specjalny sektor VIP oraz kabiny z bezpośrednim widokiem na płytę stadionu do obsługi komentatorskiej, dla dziennikarzy i sędziów oraz kabinę centrum dowodzenia służbami porządkowymi i bezpieczeństwa na obiekcie.
Remontowi poddane zostaną także 3 małe istniejące kasy biletowe usytuowane w pobliżu bram wjazdowych, a także 2 toalety dla widzów. Możliwe są również inne rozwiązania w tym zakresie. Budowie i powiększeniu ulegną także parkingi, m.in. przy koronie stadionu i przy ul. Kościuszki.
Remontowi poddane zostanie także boisko wewnątrz toru wrotkarskiego. Boisko wyposażone zostanie w płytę z trawy syntetycznej o wymiarach 80x50 metrów, piłkochwyty za bramkami i oświetlenie, które będzie umożliwiało trenowanie na boisku oraz torze także wieczorem.
Przy Gimnazjum nr 5 powstanie nowe boisko treningowe z płytą o nawierzchni syntetycznej o wymiarach 105x68 metrów, sztucznym oświetleniem i piłkochwytami za bramkami. Obok niego powstanie małe boisko wielofunkcyjne (siatkówka, koszykówka) o nawierzchni syntetycznej i wymiarach 28x15. Możliwy jest też wariant alternatywny z opcją budowy płyty rozgrzewkowo-treningowej jedynie dla potrzeb lekkoatletycznych (200-metrowa bieżnia, skocznie i rzutnie).
Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie także kompleks boisk piłkarskich przy ul. Skrzydlatej. Wyodrębnione zostanie boisko główne z płytą o wymiarach 105x68 metrów o nawierzchni z trawy syntetycznej i dwoma trybunami (w tym jedna zadaszona) na 600 miejsc siedzących posadowionych na istniejących wałach. Przy boisku staną piłkochwyty, zegar stadionowy i tablica wyników, oświetlenie płyty oraz kabina komentatorska z nagłośnieniem.
Na pozostałej powierzchni ok. 9500 metrów kwadratowych powstaną płyty treningowe, na których można będzie, za pomocą przesuwanych bramek, organizować mniejsze pola gry dla dzieci i młodzieży. Wszystkie płyty, w tym główna będą posiadały podziemny system nawadniania z niezależnym ujęciem wody, a cały teren drenaż.
Remont i przebudowę przejdzie też budynek klubowy przy ul. Skrzydlatej. Cały obiekt ulegnie termomodernizacji – ocieplone zostaną ściany zewnętrzne, dach oraz wymienione okna, instalacja sanitarna i elektryczna. Na parterze zwiększy się ilość szatni z pełnymi węzłami sanitarnymi, zaś na pierwszym piętrze istniejące lokale zostaną dostosowane na potrzeby pomieszczeń biurowych. Przy budynku rozbudowany zostanie parking na ok. 50-60 miejsc. Cały kompleks zostanie ogrodzony.
Na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej przebudowy obu kompleksów, w tegorocznym budżecie miasta zapisano sumę 968 tys. 680 tys. zł. Pierwsze prace budowlane najprawdopodobniej rozpoczną się w pierwszej połowie 2009 r.
Fot. Milan
no i pięknie :) Ubolewam jedynie, że wciąż wałkuje sie opcję bez całkowitego zadaszenia stadionu na Agrykoli - wielka szkoda!
Barany!!!!! zamiast zrobic jeden konkretny stadion to znowu bawia sie w dwa mniejsze!!!! ale coz dobre i to wkoncu wyprosilismy
Brawo!! Oby tak dalej!! Takie kompleksy sportowe są Elblągowi potrzebne!! A szerokimi karkami nie ma co się przejmować, trzeba myśleć o wszystkich, a nie tylko o żałosnych żądaniach "kibiców" Olimpii, którzy tylko demolować potrafią!! Cywilizowany sport musi tępić karki (czyt. pseudoszalikowców). Wszędzie w Europie nie ma siatek, barierek, na mecze przychodzą całe rodziny, a u nas... najbardziej krzyczą i domagają się innego stadionu ci, którzy popisali się w kiedyś w Nowym Mieście Lubawskim, albo w Elblągu w meczu ze Stomilem o awans do III ligi, wbiegając na boisko, przez co stadion był zamknięty. Powtarzam, ROBIć SWOJE, A KARKAMI SIę NIE PRZEJMOWAć!!
Fagasie jak nie wiesz kto byl tam gdzie bys chcial...i kto chce stadionu pilkarskiego w Elblagu to nie wygaduj glupoto w miescie, bo sie osmieszasz. Moze celowo udajesz przygupa , bo gowno nikt nie ruszy, ale jak nie bylo stadion zadnego to siedziales cicho i teraz tez stul jape
BEZ KOMENTA , NA PERWSZY KOMENTARZ HE HJE.. ZAWSZE ZNAJDA SIE NAGLE ZWOLENNICY STADJONU
a niech gadaja. kto byl na stadionie pilkarskim i tak wie jaka jest roznica ogladalnosci i akustyki meczu