Gimnazjaliści i ósmoklasiści poznali wczoraj (14 czerwca) wyniki kwietniowych egzaminów. To od nich w dużej mierze zależy, czy młodzi ludzie dostaną się do wymarzonych szkół. W Elblągu o miejsca w tych najlepszych może walczyć nawet 3 tysiące osób.
Egzamin gimnazjalny przeprowadzono w tym roku po raz ostatni. Odbył się w kwietniu. W Elblągu przystąpiło do niego blisko 900 osób. W całym województwie warmińsko-mazurskim "sprawdzian" napisało 13 tys. 128 uczniów III klas gimnazjów. Dziś (14 czerwca) poznali swoje wyniki. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała też zbiorcze wyniki egzaminów, a Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży wyniki dla województwa.
Gimnazjaliści w naszym regionie najlepiej poradzili sobie z języka angielskiego na poziomie podstawowym (uzyskali średnio 64% punktów możliwych do zdobycia) i języka polskiego (60 proc. punktów). Nieco słabiej wypadli z historii i wiedzy o społeczeństwie (56 proc. punktów) oraz przedmiotów przyrodniczych (47 proc. punktów). Tradycyjnie najwięcej trudności sprawiła młodzieży matematyka (39 proc. punktów).
W części humanistycznej z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej, a z historii – zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie „na dowodzenie”, którego rozwiązanie wymagało znajomości własności stycznej do okręgu, cech przystawania trójkątów, a także samodzielnej analizy problemu i przedstawienia argumentacji matematycznej
- informuje Jolanta Gołaszewska dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
W kwietniu do egzaminu na zakończenie edukacji w szkołach podstawowych, po raz pierwszy od wprowadzenia reformy edukacji, przystąpili również uczniowie klas ósmych. Również i oni dziś dowiedzieli się, jak im poszło. W Elblągu egzamin ósmoklasisty napisało około 1000 osób, w województwie 13 923.
Ósmoklasiści mieli nieco łatwiejsze zadanie niż młodzież z gimnazjów, egzaminowani byli tylko z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego i matematyki. Podobnie jednak, jak podczas egzaminu gimnazjalnego, tak i tu najcięższy okazał się sprawdzian z matematyki.
Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskali średnio 41 proc. punktów możliwych do zdobycia.
Najwięcej trudności sprawiło zdającym zadanie 20., którego rozwiązanie wymagało zaplanowania kolejnych kroków i zapisania ich za pomocą symboli matematycznych
- dodaje Jolanta Gołaszewska.
Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 58 proc. punktów. Natomiast w przypadku języka obcego nowożytnego uzyskali średnio: z języka angielskiego – 54 proc. punktów, z języka francuskiego –83%, z języka hiszpańskiego –27 proc., z języka niemieckiego –40 proc. punktów i z języka rosyjskiego – 37 proc. punktów. Jednak warto dodać, że zdecydowana większość uczniów egzamin pisała z języka angielskiego.
Więcej na temat wyników obu egzaminów znajdziemy na stronie OKE w Łomży.
Rzecznik praw obywatelskich, Pan Bodnar niedawno zapowiadał, ze nie uzna wyników w gimnazjach, z powodu sposobu przeprowadzenia egzaminów. Czyżby kolejne puste obietnice PO?
Gimnazjaliści mieli ciężej na egzeminie, bo było więcej przedmiotów. Tylko rok starsi, a taka różnica!!!