W dniach egzaminów jesteśmy z Wami sercem i myślami. Nie możemy Wam towarzyszyć w salach, ale pamiętajcie, że jesteście świetnie przygotowania i na pewno odniesiecie sukces - strajkujący nauczyciele z SP nr 21 w Elblągu próbowali dodać otuchy uczniom, którzy przystąpili dziś (15 kwietnia) do egzaminu. Podobne apele kierowała do młodzieży większość protestujących belfrów. Z kolei dzięki nauczycielom, którzy w strajku nie biorą udziału, egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wszystkich elbląskich podstawówkach bez problemów.
Dziś (15 kwietnia) nauczyciele rozpoczęli drugi tydzień strajku. Jednocześnie rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Przeprowadzany jest on po raz pierwszy, od wprowadzenia przez PiS reformy edukacji. Jak poinformowało MEN, w całym kraju bierze w nim udział 377 tys. uczniów, w 13 tys. szkół. W Elblągu przystąpiło do niego 1054 uczniów, w dziewiętnastu placówkach. Dyrektorzy szkół, podobnie jak w przypadku egzaminu gimnazjalnego, tak i tym razem największy problem mieli ze skompletowaniem składów komisji. Ostatecznie się udało. - Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wszystkich placówkach, mimo trwającego strajku, bez problemów - informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.
Robiliśmy wszystko, aby uczniowie mogli podejść do tego egzaminu. W naszej szkole dziś przystąpiło do niego 50 uczniów. Część z języka polskiego pisali na auli. Podobnie będzie w kolejnych dniach. Znalazłam się więc, w o tyle komfortowej sytuacji, że potrzebowałam tylko jednej komisji egzaminacyjnej. Zasiadają w niej nauczyciele z naszej szkoły i SP nr 25. Współczuję i podziwiam dyrektorów, którzy musieli stworzyć więcej komisji. To dla nich było ogromne wyzwanie
- mówi Katarzyna Wyżlic, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.
W całej Polsce trwa ósmy dzień szkolnego protestu, zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Nadal nic nie wskazuje na to, że związkowcom uda się osiągnąć porozumienie z rządem w sprawie podwyżek dla nauczycieli i strajk się zakończy.
Przypomnijmy. W Elblągu protest objął wszystkie szkoły. 8 kwietnia przystąpiło do niego blisko 90 proc. belfrów. Większość nauczycieli, choć nieobecna na egzaminach, próbowała dodać otuchy przystępującym do niego ósmoklasistom. Na fanpageach szkół i w samych szkołach pojawiły się plakaty z apelami do uczniów.
To tylko przykład z Szkoły Podstawowej nr 21 i nr 12:
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Sprawdzian przeprowadzony zostanie w formie pisemnej, z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (15 kwietnia), matematyki (16 kwietnia), języka obcego nowożytnego (17 kwietnia).
To taka mała matura. Myślę, że ósmoklasiści, jeśli już, to problem mogą mieć z matematyką. Obecne klasy siódme, za rok, mogą już sobie poradzić lepiej, za sprawą wprowadzonego przez miasto projektu "Eksperyment edukacją przyszłości", zwiększonej liczbie godzin matematyki. W tej chwili trzymam mocno kciuki za moich uczniów i liczę, że się mylę
- dodaje Katarzyna Wyżlic.
Arkusze z egzaminu ósmoklasisty znajdziemy na stronie CKE.
za ten polityczny strajk ani grosza na posredniak.
Aż na wymioty człowieka bierze, jak to czyta. Co za obłuda i fałsz.
Kocham te plakaty ... jestem wzruszony
Równie dobrze mogą powiedzieć , że sercem są również z Broniarzem... Tylko Broniarzowi ich serduszko wystarczy, uczniom potrzeba ich OBECNOŚCI przed i na egzaminie!!! Trzeba koniecznie zweryfikować znaczenie słów : WYCHOWAWCA, NAUCZYCIEL, PEDAGOG...
Drodzy uczniowie chcielibyśmy być z Wami, ale jesteśmy zajęci polityczną walką z rządem. Musimy piętnować łamistrajków, którzy pomagają Wam w egzaminach, urządzać im ścieżki wstydu w drodze do Was na egzaminy, nagrywać durne piosenki i niszczyć reputację zawodu nauczyciela, jak tylko potrafimy.
Dziś dowiedziałam się , że każdy nauczyciel będzie musiał przechodzić badania psychiatryczne co 3 miesiące , a to dlatego , że dużo nauczycieli jest chora , Oni sami mówią ,że są obciążeni , ja mam pytanie, czym jesteście obciążeni stachem BRONIARZA , że was zwolni jak przestaniecie strajkować .
Nauczyciel-ka głupa pali mówiac że jest sercem z wami z oddali
Jak mnie ten edek znowu zaimponował. Otóż on jako organ prowadzący, czyli pracodawca, zachęca nauczycieli do kontynuacji strajku obiecując im wynagrodzenie z kasy miasta za czas strajku. Kuriozum - pracodawca zachęca pracownika do strajku w zamian za pełną pensję w czasie powstrzymania się od świadczenia pracy. Najbardziej jasną, moralnie czystą i chętną do wykonania swojego zadania grupą w tym "nieszczęściu" są uczniowie. A czy edek zapłaci z kasy miejskiej rodzicom za sprawowanie opieki nad dziećmi w czasie gdy powinni zarabiać na utrzymanie rodziny? Czy "nasi" prawnicy nad tym główkują? Trwa dziwna zabawa w stylu iście nauczycielskim: "stary niedźwiedź mocno śpi..." i inne zabawy. Plakaty są z różnych szkół a jakże "identyczne" - robione pod szablon?
Obłudni zakładnicy Broniarza. Tacy nauczyciele chcą mieć szacunek i uznanie uczniów....
Wygonoc nauczycieli że szkół niech protestują pod drzewami nie w szkołach . Szkoly są własnością RP nie związków i belfrow. Już tu napisano obludnicy nauczyciele a twierdzą że są wyksztalceni . Widzimy za tem w jaki sposób zdobywali naukę. Chyba ze rodzice krowę sprzedali i ma niby wykształcenie.