Dzisiaj (19 kwietnia), dokładnie o godzinie 9, gimnazjaliści rozpoczęli egzamin, kończący trzyletnią naukę. W pierwszej kolejności musieli się zmierzyć z historią i wiedzą o społeczeństwie. - Uczniowie są bardzo dobrze przygotowani. Wiadomo, że to, co jest nieznane, budzi obawę. Myślę jednak, że po tym pierwszym egzaminie nerwy już puszczą i kolejne będą ich mniej stresowały – mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu.
Sporo się czasu poświęciłam na przygotowania. Także w święta, zamiast spędzać czas z rodziną, uczyłam się i powtarzałam materiał. Przyznam, że czuję lekkie zdenerwowanie, ale mam nadzieję, że będzie dobrze
– mówi Aleksandra Kubańska, trzecioklasistka z Gimnazjum nr 3, przy ZSO nr 2 w Elblągu.
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części i potrwa do piątku. Pierwszego dnia gimnazjaliści podeszli do testu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Jutro (20 kwietnia) zmierzą się z matematyką i przedmiotami przyrodniczymi. W piątek czeka ich egzamin z języka obcego na dwóch poziomach.
To jest dla gimnazjalistów taka mała matura. Będą mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę, umiejętności. My, grono pedagogiczne, również się stresujemy. Pod tym względem nie odczuwamy rutyny i każdy egzamin jest dla nas tak samo ważny. Myślę jednak, że naszym gimnazjalistom pójdzie dobrze. Mamy taką nadzieję, potwierdzoną wieloletnim doświadczeniem. Ten rocznik jest równie dobry, jak wiele roczników przed nimi
– dodaje Agnieszka Jurewicz, w jej szkole do egzaminu przystąpiło 166 uczniów.
Dzisiaj, przed egzaminem, zapytaliśmy uczniów Gimnazjum nr 3 w Elblągu, jak przygotowywali się do egzaminu i czy się go obawiają.
Trochę się stresuję. Najbardziej boję się właśnie historii. Jutro czeka mnie jeszcze, równie stresująca, matematyka. Nie przygotowywałam się specjalnie długo do tego sprawdzianu. Liczę jednak, że pójdzie mi dobrze
– przekonuje Bożena, trzecioklasistka z Gimnazjum nr 3.
To będzie taki sprawdzian tego, czego nauczyłyśmy się w ciągu ostatnich trzech lat, a uczyłyśmy się sporo. Będzie dobrze. Stres? No pewnie, że jest
– dodaje jej koleżanka.
Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia szkoły. Jednak jego wyniki nie mają wpływu na to, czy uczniowie zdadzą, czy też nie zdadzą gimnazjum. Są jednak ważne.
Te wyniki są im potrzebne podczas rekrutacji do szkół ponadgimnajalnych. Im wyższy wynik, tym większe szanse na to, że uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej, klasy
– dodaje dyrektorka ZSO nr 2 w Elblągu.
Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego zostaną ogłoszone 16 czerwca. Szczegółowe wyniki egzaminu uczniowie poznają w dniu ukończenia szkoły, 23 czerwca.
Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu.
Po co to komu naukowców nam nie potrzeba tylko rąk do pracy a kto chce być naukowcem to nim zostanie bez tych śmiesznych egzaminów.
pijarzy wymiotą, jak zawsze ...
Odnoszę wrażenie że to najbardziej medialna szkoła w Elblągu, ale czy najlepsza? Mam wątpliwości. Prawdziwym wyzwaniem dla nauczycieli jest osiągnąć wysokie wyniki pracując z przeciętnie zdolną młodzieżą , a nie z uczniami posiadającymi po szkole podstawowej świadectwa z czerwonym paskiem - a takich głównie przyjmuje się do gimnazjum przy tym liceum.