- W porównaniu do roku poprzedniego sytuacja znacznie się polepszyła – tak Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu skomentowała wyniki tegorocznych maturzystów.
Niestety z egzaminem dojrzałości nie poradzili sobie wszyscy. W województwie warmińsko-mazurskim zdało 76 procent absolwentów. Jest to, wraz z województwem zachodniopomorskim, najgorszy wynik w kraju. Średnia krajowa wyniosła w tym roku 79,5 proc. Jak poszło elbląskim maturzystom?
- Trzeba wziąć pod uwagę, że średnia krajowa jeśli chodzi o licea to 85 proc., a średnia wojewódzka 82 proc. - podkreśliła Małgorzta Sowicka.
W naszym mieście na wyróżnienie zasłużyły trzy placówki, którym udało się uzyskać znacznie lepsze wyniki od średniej krajowej.
Tam wszyscy absolwenci zdecydowali się zdawać matury. W II LO mamy 100 proc. zdawalności, w I LO – 98 proc., a w III LO 95 proc. Łącznie z tych liceów nie zdało tylko 9 osób i mają oni możliwość poprawki w sierpniu. Może się okazać, że wszyscy egzamin zdadzą i będziemy mieli w tych szkołach 100 proc. zdawalność
- mówiła Małgorzata Sowicka.
Pozostałe dwa licea nie mają aż tak dobrych wyników. W tym roku, w IV LO, liczba absolwentów wynosiła 143 osoby. - Do matury przystąpiło 139 osób i 110 z nich ją zdało, co stanowi 79 proc. 20 osób ma prawo do poprawki, a 9 nie zdało więcej niż z jednego przedmiotu - zaznaczyła Małgorzata Sowicka. - Warto zauważyc, że jest to poprawa w stosunku do poprzedniego roku.
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących to połączone Technikum Ekonomiczne z V LO. Jak wypadli absolwenci tego liceum? - Liczba absolwentów to 36 osób, a do egzaminu przystąpiły 32 osoby – dodała Małgorzata Sowicka. - Zdało 19 osób. 11 osób ma prawo do poprawki w sierpniu.
Jak dyrektorka Departamentu Edukacji i Sportu ocenia wyniki matur? - Poprawa jest duża w stosunku do ubiegłego roku. Widać, że nauczyciele włożyli ogromną pracę i widać efekty - zaznaczyła. - Odbudowujemy wysoką zdawalność.
Małgorzata Sowicka stwierdziła, że na poziom zdawalności wpływ ma m.in. próg punktów, z którymi dany uczeń jest przyjmowany.
W tym roku, wspólnie z dyrektorami, podjęliśmy decyzje, że do liceów ogólnokształcących kwalifikowane są dzieci, które uzyskują próg punktowy 110 na 200. Kiedyś do liceów szły dzieci, które miały 80 czy 70 punktów
– podkreśliła dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu.
Einstein nie miałby czego szukac w elbląskich szkołach był za głupi na to aby sie kształcić w tym miescie
No popatrz Pan ! Wszyscy zdali ! Musi być bardzo trudna. No child left behind !
Nadal pani dyrektor nie wie, że to nie są kompetencje organu prowadzącego. O tych sprawach powinno wypowiedzieć się kuratorium. Ale jak się nie wie o czym mówić, to i można o maturach. Zawsze to coś!
To są kompetencje dyrektorów szkół a nie kuratorium i to dyrektorzy po wielu dyskusjach w urzędzie podjęli taką decyzję- wszyscy dyrektorzy liceów i techników. I tu brawa dla pani dyrektor, bo wreszcie dla naszych szkół coś się zmieniło a przede wszystkim zmieniło się da młodzieży.
Lepiej nic nie robić i produkować bezrobotnych. A ty leszczu "nadzór" podziękuj pani dyrektor bo kobieta konsekwentnie wprowadza zmiany.
Gratuluję I LO !
Chyba pani jest od niedawna dyrektorem, bo już w ubiegłym roku był ustalony minimalny próg do liceów i techników. Czyżby pani dyrektor edukacji też o tym nie wiedziała????
A czy wiadomo ilu uczniów w tych szkołach nie zostało dopuszczonych do matury żeby nie obniżać statystyk?
Powszechnie wiadomo, że w I LO oblewają uczniów nawet w 3 klasie, żeby nie dopuścić do matury , nie pozwalają na warunki i poprawki, tragedia. Uczeń tam nie ma znaczenia.
w tym roku podnieśli próg i w tym roku matury poszły dobrze bo to skutek tych działań? chyba ta pani ma jakieś problemy z czasoprzestrzenią albo logicznym wnioskowaniem albo nie wie ile trwa nauka liceum