Wczoraj, 11 grudnia, o godz. 17.00, w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu, odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych, mundurowych. Uczniowie złożyli przysięgę bycia wzorem dla innych, przeciwstawiać się agresji oraz przestrzegać porządku szkolnego.
Uroczystość rozpoczął mjr Zbigniew Tuszyński, witając przybyłych gości, m.in.: wicewojewodę Grażynę Kluge, Zastępcę Dowódcy 16 PDZ - gen. bryg. Marka Sokołowskiego, Komendanta Miejskiej Policji w Elblągu - Marka Osika, dowódców i komendantów jednostek i instytucji mundurowych Elbląga oraz przedstawicieli i dyrektorów placówek oświatowych.
Następnie wprowadzono klasy mundurowe o profilu wojskowym i bezpieczeństwa publicznego wraz ze sztandarem szkoły. Uczniowie wraz z zebranymi gośćmi odśpiewali Hymn Polski po czym złożyli uroczystą przysięgę.
Pamiątkowe certyfikaty wraz z gratulacjami wręczyli goście specjalni, po czym przemówili do zebranych. - Okazuje się, że młodzi ludzie chcą znacznie więcej niż tylko edukacji, która pozwoli dobrze ustawić się w życiu. Nadal potrzebują jasno określonych granic, umacniania takich wartości jak przyjaźń, patriotyzm, honor, tradycje, dyscyplina. Właśnie to przykuło naszą uwagę. (…) Okazało się, że zainteresowanie tego typu kształceniem jest ogromne i to dało nam sygnał do działania - mówi Jerzy Kawiecki, dyrektor ZSEiO.
Wicewojewoda Grażyna Kluge z sentymentem opowiadała o tej szkole, gdyż właśnie tu ukończyła naukę, a później podjęła pracę jako nauczyciel.
Imprezę uświetnił koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg, solówka Pauliny Stelmach oraz piosenka Pink Floyd – „Another Brick in the Wall” w wykonaniu nauczyciela Mariusza Owczarka na gitarze elektrycznej ze wsparciem uczennic.
Grudzień to nietypowy okres ślubowania pierwszoklasistów, bowiem od początku roku minęło ponad 3 miesiące.
Mieliśmy odrobinę spóźnienia ponieważ mundury pozyskiwaliśmy z Ministerstwa Obrony Narodowej. Trochę nam się to w czasie przeciągnęło i tak naprawdę „przemundurowałem” swoje wojsko z końcem października, więc mieliśmy mało czasu. W tym tygodniu mogliśmy trochę poćwiczyć. Jestem wypaczony jako wojskowy i pewne elementy musztry na pewno jeszcze bym poprawił, ale patrząc obiektywnie - uczniowie chcą i angażują się. Obalają mity dotyczące złej młodzieży
- komentuje mjr Zbigniew Tuszyński.
Zapytaliśmy jedną z uczennic klasy o profilu bezpieczeństwa publicznego, czy rzeczywiście szesnolatkowie są gotowi do podjęcia tak ukierunkowanej drogi. -
Już wcześniej byłam zafascynowana kryminalistyką. Na razie wszystko idzie w najlepszym kierunku. Coś może jeszcze ulec zmianie, ale ja jestem zdecydowana co chcę robić. Niektórym to przychodzi dopiero po 30. latach, a niektórym już teraz.
Co za glupota te klasy mundurowe!!!! Dzieciaki są wykorzystywane do obstawiania imprez plenerowych razem z agencjami ochrony, tylko ze za Free!!!!! A ich starzy się cieszą.......masakra
Człowieku, obstawianie imprez to nauka społeczności, wolontariat, uwrażliwienie na drugiego człowieka. Kształcimy społeczeństwo nastawione na branie!!! Pomyśl, zanim napiszesz!!!
Czy ktoś wierzy w to że oni znajdą zatrudnienie? Wojsko poszukuje specjalistów a nie ludzi którzy tylko nosili mundur zamiast mundurka. tak samo przestrzegam przed studiowaniem "Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Narodowego"- po tym jest się wykształconym ochroniarzem w Biedronce
No to zostały do zmilitaryzowania jeszcze dwie szkoły uczące zawodu ZSIŚiU i ZSG - chyba nic nie wymyślą bo już tylko zostali celnicy, kominiarze, listonosze. A szkoły zawodowe powinny kształcić specjalistów a nie harcerzy. Harcerstwo i owszem ale po zajęciach. Pracodawcy ucieszyli by się gdyby wyszedł absolwent z uprawnieniami SEP, spawalniczymi, obsługi wózka widłowego itp. I tutaj Państwo Dyrektorzy szkół powinny być innowacje pedagogiczne. Tutaj powinny iść środki. Mówi się, że ten rok szkolny jest rokiem szkół zawodowych a nie mundurowych. Kiedy nastąpi świadomość wśród osób zarządzających wszystkich szczebli i rodziców, że pracę mogą otrzymać specjaliści. Kolejny bubel w szkole zawodowej. Brak pomysłów - a później zdziwienie, że przedsiębiorcy psioczą na szkoły zawodowe.
To są innowacje pedagogiczne w V LO które wchodzi od 3 lat w skład ZSEiO. Nie ma to nic wspólnego z szkolnictwem zawodowym !!!!!
to co to V robi w szkole kształcącej zawodowo? Liceum powinno na wysokim poziomie przygotować ucznia do dalszej nauki na studiach, a nie bawić się. I tak niestety psuje się licea!!!!!
A to już pomysł Klugi, połaczenie Ekonomika i V LO. Tylko wymądrzać sie i piękne słówka mówić - tyle ona potrafi.
I poszła reklama Prezydenta heheheheh
czy to są zastępy naszych przyszłych 38 letnich emerytów.
Hahaha "dzieciaki sa wykorzystywane do obstawiania imprez" kazdy kto idzie do jakiejkolwiek szkoly wie jakiewiaza sie z tym obowiązki. A cxy chodzenie do klasy mundurowej oznacza ze liceum bie przygotowuje dobrze do matury ? Idac do liceum czy tez technikum mowili nam zebysmy wybierali klasy i szkoly z ktorymi chcemy wiazac swoja przyszlosc dlatego taki a nie inny wybor i oby wiecej takich profili :) I Nie potrzebne sa te glupie komentarze ze klasy wojskowe to bzdury albo ze zanizaja poziom L.O.