Muzeum Archeologiczno – Historyczne uruchamia cykl zajęć edukacyjnych, prezentujących Elbląg w XX wieku. Lekcje muzealne przeznaczone są dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak też dla grup dorosłych.
Elbląg minionego wieku pokazywany będzie przez pryzmat uczestnictwa w ponadlokalnych przemianach i wydarzeniach: rewolucji przemysłowej i społecznej, wojnach światowych, powojennych zmianach przynależności państwowej i wymianie ludności. Docelowo, w nowym pakiecie znajdzie się dziesięć lekcji. Oddzielnymi tematami potraktowane zostaną punkty charakterystyczne w historii, jak walki o miasto w lutym 1945 r., stalinowskie czasy w „Sprawie Elbląskiej”, czy też wydarzenia grudniowe w roku 1970 i w stanie wojennym. Na wyjątkowe potraktowanie zasłużyły też sobie nietuzinkowe postaci elblążan, jak twórca potęgi stoczniowej Ferdynand Schichau i producent samochodów Franz Komnick.
Zajęcia przybliżą Elbląg w nieodległej perspektywie minionego wieku. Oparte będą na konwencji odkrywania tajemnic, a często również odtwarzania wydarzeń.. Nawiążą do obiektów i miejsc w mieście, które do dziś są charakterystyczne i rozpoznawalne. Prowadzone będą w formie wykładu, połączonego z prezentacją i multimediami; nie pozwolą się nudzić. Do ich przeprowadzenia wykorzystane będą najróżniejsze elementy wspomagające: przedmioty z epoki, pocztówki, gazety, fragmenty wspomnień uczestników zdarzeń, filmów i piosenek.
Nowe zajęcia można zamawiać pojedynczo, jak też w postaci cyklu. Czas zajęć może być regulowany w przedziale 45-90 minut. Tak, jak i przy innych zajęciach w muzeum, grupy uczniowskie nie mogą przekraczać 30 osób. Odpłatność za grupę podczas pojedynczych zajęć wynosi 40 zł. Dodatkowych informacji o zajęciach edukacyjnych w muzeum udzielają pracownicy Działu Edukacji i Promocji. Kontakt i zapisy telefoniczne 55/2327273, 666840787 lub e-mailowo: a.grzelak@muzeum.elblag.pl.
Dla najbardziej zaawansowanych grup, które przejdą cały cykl edukacyjny, przygotowana zostanie jako bonus gra strategiczna z wykorzystaniem przedwojennych map, przekładająca zdobytą podczas zajęć wiedzę na współczesną topografię miasta.
Tematy zajęć wprowadzone:
1. Narodziny nowoczesnego miasta (do 1920 r.)
2. Rozwój przemysłowy Elbląga (do 1939 r.)
3. Komnick – cztery koła z Elbląga (1907-1945)
4. Walki o Elbląg 1945 r.
5. „Sprawa Elbląska” – w szponach stalinizmu (1949-1956)
Tematy w opracowaniu:
1. Schichau – symbol potęgi przemysłowej (do 1945 r.)
2. Miasto czasów wojny (1939 – 1945)
3. Elbląg powojenny - czasy pionierskie (1945 – 1948)
4. Elbląg i elblążanie w wydarzeniach grudnia 1970 r.
5. Rewolucja „Solidarności” i stan wojenny w Elblągu (1980-1982)