W czwartek o godzinie 10.00 Zespół Szkół Ogólnokształcących przy współpracy z innymi instytucjami organizuje III Festiwal Talentów. Po raz pierwszy ten szkolny przegląd uzdolnionych uczniów odbędzie się w CSE Światowid.
Już od trzech lat uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 8 przygotowują czterogodzinny koncert, który jest okazją do poznania zdolności tych „poza ławkowych”.
– Festiwal ten umożliwia całej szkolnej społeczności poznanie uczniów od innej strony – mówi prof. Monika Andrzejczyk, jedna z organizatorek. – Na co dzień, niestety, ale nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec, jakimi szczególnymi uzdolnieniami wyróżniają się nasi podopieczni – dodaje. A talentów w ZSO zdecydowanie nie brakuje. Podczas czwartkowego spotkania wystąpią młodzi miłośnicy tańca, śpiewu, muzyki. W szkole uczy się wielu uczniów, którzy zdobywają sukcesy w konkursach ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Niektórzy z nich wzięli też udział programach w takich jak: „Mam talent” czy „You can dance – Po prostu tańcz”.
Co ważne, tegoroczna edycja festiwalu będzie znacznie bardziej różnorodna. Na scenie zadebiutują artyści przygotowujący np. scenki kabaretowe. – Wydaje mi się, że poziom występów jest w tym roku naprawdę wysoki – mówi Ada, jedna z uczestniczek konkursu. – Trzeba przyznać, że niektórzy występujący posiadają ogromny talent i dlatego warto ich zobaczyć.
Zwycięzcę festiwalu wybierze publiczność. Szkoła zaprosiła przedstawicieli elbląskich instytucji takich jak: Urząd Miejski, Młodzieżowy Dom Kultury, Światowid, PWSZ, W-M Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Elbląska Delegatura Kuratorium Oświaty. To właśnie dzięki nim uroczystość ta będzie realizowana. Gościem specjalnym będzie Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Antek Rokicki
I LO w Elblągu
Wasi poprzednicy z tej szkoły zaczynając od uczniowskich zespołów wspieli się na wyżyny polskiego show-biznesu. Działał tu kiedyś kabaret Przydafka, kóry zdobył w końcu lat 70. prestiżowe pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów Szkolnych w Warszawie. Członkowie tej grupy zostali aktorami i wystepuja do dzisiaj w polskich teatrach, a najbardziej znana Wanda Kwietniewska ukończyła Studium Estradowe w Poznaniu. po krótkim epizodzie w chórkach towarzyszących np. Urszuli Sipińskiej (kto ją dzisiaj pamięta, ręka do góry?), została jedną z dwóch śpiewających dziewczyn w zespole Lombard (tym co pod koniec sierpnia zabawiał nas na pl. Jagiellonczyka w ub. r., a potem stworzyła własną grupę Wanda i Banda, okupującą listy przebojów znakomitych muzycznie - chociaz ogólnie beznadziejnych - lat 80. Fajnie się tam bawicie! POWODZENIA.
"Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada". — Stanisław Staszic Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!
Brawo dzieciaki!!!!