W sobotnie popołudnie (30.11) na Małej Scenie elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka miała miejsce 7. w tym roku, a 317. od początku jego istnienia, premiera. Tym razem spektakl „Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek” został przygotowany dla dzieci i dorosłych.
„Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek”, 317. Premiera w teatrze. Bardzo ważne przedstawienie, ponieważ dla wymagającej i najważniejszej publiczności. Na sali są ważni goście z władz samorządowych, miejskich, ale najważniejsze dzisiaj będą dzieci. To jest zawsze wielkie wydarzenie dla aktorów, kiedy grają dla dzieci.
tymi słowami powitał zebranych dyrektor elbląskiego Teatru im. Aleksanra Sewruka, Paweł Kleszcz.
W programie spektaklu czytamy: „Jednym z kluczowych aspektów jest proces identyfikacji z bohaterami spektaklu. Dzieci, wcielając się w ich role, przeżywają szeroki wachlarz emocji, co przyczynia się do lepszego zrozumienia własnych uczuć i uczuć innych ludzi.”
I trudno się z tym nie zgodzić. Chociaż treść „Niesamowitych Przygód Dziesięciu Skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek została zakwalifikowana jako lektura dla drugoklasistów, a samo przedstawienie trwa półtorej godziny, to podczas spektaklu słychać było żywiołowe reakcje również młodszej widowni. Dzieci głośno śmiały się i brawami dopingowały bohaterów. Co ciekawe, w innych miejscach spektaklu, to rodzice wybuchami śmiechu reagowali na teksty padające ze sceny.
Spektakl to zawsze dobry pomysł na spędzenie czasu z dziećmi, a gdy dodatkowo można po nim porozmawiać, wymienić się różnymi spojrzeniami na obejrzane przedstawienie, to gwarancja wartościowej relacji z pociechami.
Premiera rządzi się swoimi prawami i zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem, zarówno dla aktorów, jak i widzów. Po dzisiejszym spektaklu wszystkie dzieci i ich opiekunowie zostali zaproszeni na słodki bankiet, podczas którego mogli skosztować łakoci, a także spotkać się z aktorami i pozostałymi twórcami „Niesamowitych Przygód Dziesięciu Skarpetek”.
Spektakl w reżyserii Lecha Walickiego i oprawie muzycznej Jacka Stankiewicza, scenograficznie wzbogaciła Małgorzata Zwolińska. O oświetlenie zadbał Karol Ryś, a choreografią zajął się, znany z programu You Can Dance, Maciej „Gleba” Florek. Na scenie pojawili się: Marta Masłowska, Jakub Kondrat, Filip Warot, Marcin Tomasik, Irena Adamiak, Marta Piętka i Julian Knaf (każdy z aktorów wcielił się w kilka postaci).
Kolejna premiera, na którą tłumnie ruszą na równi dzieci i dorośli, będzie miała miejsce 1 marca 2025 roku, a będzie to inscenizacja wspaniałej książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.