Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Jego twórczość została zakazana przez cenzurę PRL. Jedyna w Polsce ul. Kiedrzyńskiego znajduje się... w Elblągu!

05.10.2018, 10:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Jego twórczość została zakazana przez cenzurę PRL. Jedyna w Polsce ul. Kiedrzyńskiego znajduje się... w Elblągu!
Stefan Kiedrzyński – literat, publicysta. Żył w latach 1886 – 1943. W 1951 r. jego twórczość została zakazana przez cenzurę PRL. Jedyna w Polsce ul. Kiedrzyńskiego znajduje się... w Elblągu! Przyjdź w sobotę (6.10.) do Teatru im. Aleksandra Sewruka i dowiedź się więcej!
 
Zapewne niewiele osób, oprócz mieszkańców ul. Kiedrzyńskiego wie, gdzie ona się znajduje. Jeszcze mniej zdaje sobie sprawę kim był Stefan Kiedrzyński. To jednak może się zmienić!
 
Stefan Kiedrzyński urodził się w Warszawie w 1886 r. Był publicystą (napisał dla tygodników „Bluszcz”, „Społeczeństwo” i „Prawda” ponad 50 recenzji teatralnych) i komediopisarzem. W 1910 roku komedia Kiedrzyńskiego „Dzisiejsi” zdobyła I miejsce w konkursie rozpisanym przez Warszawskie Teatry Rządowe. Tym akcentem rozpoczęła się prawdziwa kariera Kiedrzyńskiego jako autora teatralnego.
 
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne wraz z Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu postanowiła przybliżyć mieszkańcom naszego miasta postać Stefana Kiedrzyńskiego.
 
Pomysłodawcą całego wydarzenia związanego ze Stefanem Kiedrzyńskim w Polsce jest pan Andrzej Żmigrodzki. On jest mieszkańcem Brwinowa. Vis a vis jego domu mieszkał kiedyś Stefan Kiedrzyński. W ubiełym roku w Brwinie powołano Komitet mający przywrócić pamięć Kiedrzyńskiego w Polsce. W Komitecie ETK reprezentuje p. Krystyna Greczycho. Pan Andrzej wynalazł, że w Elblągu od 1945 r. jest jedyna w Polsce ulica imienia Kiedrzyńskiego. Pan Andrzej zaproponował nam współpracę, byśmy to wspólnie upamiętnili
 
– opowiadała Teresa Wojcinowicz, prezes ETK.
 
Pamięć Kiedrzyńśkiego postanowiono uczcić w Elblągu za pomocą niezwykłego spotkania.
 
W sobotę, 6 października, o godz. 18.00 zapraszamy do elbląskiego teatru. Wydarzenie będzie poświęcone z jednej strony przypomnieniu sylwetki Stefana Kiedrzyńskiego, a z drugiej czterech aktorów będzie czytało fragmenty sztuki „Wino, kobieta i dancing”
 
- mówiła Teresa Wojcinowicz.
 
- Ulica Stefan Kiedzryński jest niewielka, odchodząca od ul. Bema. Zapewne mało kto o tym wie. Sam nie wiedziałem kim był Stefan Kiedzryński, a to bardzo barwna postać. Pozostała po nim twórczość, która w pewnym momencie była zakazana. Zależało nam na tym, aby elblążanie poznali Go bliżej i przy okazji mieli szansę zapoznania się chociaż z częścią literatury, który po sobie pozostawił – mówił Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
 
W 1951 r. twórczość Kiedrzyńskiego została zakazana. - Bardzo trudno dotrzeć do wydawnictw. Przeważnie można znaleźć twórczość Kiedrzyńskiego w postaci scenariuszy. Ciekawostką jest fakt, że aktorka naszego teatru Marta Sobolewska (1920-1985) grała w sztuka Stefana Kiedrzyńskiego. A kilka lat temu, w Światowidzie był wyświetlany film o historii Gdyni, gdzie autorem scenariusza był właśnie Kiedrzyński – opowiadała Teresa Wojcinowicz.
 
 
Powstał pomysł, żeby pokazać elblążanom jakich mamy patronów ulic. Zaproszenia na sobotnie spotkanie trafiły do skrzynek mieszkańców ul. Kiedrzyńskiego. Miejmy nadzieję, że i inni mieszkańcy naszego miasta zakupią bilety (za jedyne 10 zł – przyp. red.!) i spędzimy razem niezwykły czas. Na wszystkich przed wejściem na Mała Scenę będzie czekała lampka wina, sok, woda. Będzie można je zabrać na salę, bo zachowaliśmy konwencje przy stolikach, więc na pewno będzie klimatycznie
 
– zapowiadała Teresa Wojcinowicz.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ ortofob
    Piątek, 05.10

    Kamila, przypatrz się nazwiskom w artykule bo poprzekręcałaś je niesamowicie!

  2. 2
    +5
    ~ Prorok Igor
    Piątek, 05.10

    A Komeńskiego szpiega szwedzkiego działającego na szkodę Polski nikomu nie przeszkadza? Dziwię się że PISowcy jeszcze do IPNu nie pisali no chyba że czegoś nie wiem?

  3. 3
    +3
    ~ Prawda
    Piątek, 05.10

    Fakt, lepiej bylo wrzucic zdjęcie z StreetView, niz wykonac je na miejscu. Chodnik z tak prosty, ze mozna zeby wybic. Przejazd ulica z farba w bagazniku gwarantuje jej rownomierne wymieszanie. I upie#####ne kolo. W nocy ciemno jak w d##ie. Faktycznie, miasto uhonorowalo S. Kiedrznskiego, nie ma co...

  4. 4
    +4
    ~ Bellfegorr
    Piątek, 05.10

    Wśród Polaków współpracujących ze Szwedami w ich najeździe na Polskę w 1655 roku była cała ówczesna elita polskiej magnaterii jak Radziejowski, Opaliński, Radziwiłłowie, Kazanowski czy nawet Stefan Czarniecki. Natomiast Jan Amos Komeński jako Czech zaangażowany w ruch reformatorski kościoła stał w otwartym sprzeciwie wobec Papiestwa. Król Szwecji Gustaw Adolf był dla niego gwarantem postępu i wsparcia jego nurtu religijnego. Tym bardziej, że wtedy Elblągowi bliżej było do Elektora Prus niż do króla Polski. Trzeba pamiętać, że tak zwany potop szwedzki był końcowym elementem konfliktu religijnego, gdzie jego apogeum wystąpiło w wojnie trzydziestoletniej 1618-1648. Stąd postawa Komeńskiego nie miała nic wspólnego ze zdradą Polski czy w ogóle negacją Polski. On kosekwentnie bronił swoją misję postępu i nowoczesności. W tamtym czasie Polska tego nie gwarantowała, a stojąc na gruncie kontrreformacji wręcz hamowała postęp.

  5. 5
    +4
    ~ wielbicielka Kiedrzyńskiego
    Sobota, 06.10

    Mieszkańcy Okręgu 3 głosujcie w Budżecie Obywatelskim 2019 r. w kategorii Okręg 3 Zadania inwestycyjne punkt 4 Wykonanie chodnika ulica Kiedrzyńskiego www.budzetobywatelski.elblag.eu

  6. 6
    +5
    ~ zez
    Sobota, 06.10

    dla mnie Kiedrzyńskiego to klimatyczna ulica z pieknym domem / ostatni po prawej / . Przez kilkadziesiąt lat należał do P. Łaparewicz . Pani Łaparewicz uczyła gry na fortepianie w Szkole Muzycznej , a w ogrodach tej willi w latach 60-tych bawili się czlonkowie kabaretu Bim - Bom na weselu córki właścicielki .Na dole Kiedrzyńskiego w latach 60 -tych Ryszard Szlachta - uczeń Technikum Mechanicznego parkował swojego Trabanta , gdy przyjeżdzał do szkoły.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1335260868073