Przybliżyć sylwetkę patrona jednej z elbląskich ulic i przypomnieć twórczość znakomitego polskiego dramaturga i powieściopisarza – to idea wyjątkowego wieczoru, który wspólnie organizują dwie instytucje kultury. Teatr im. A. Sewruka i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na spotkanie poświęcone Stefanowi Kiedrzyńskiemu. 6 października o godz. 18:00 aktorzy zaprezentują sztukę „Wino, kobieta i dancing".
Sienkiewicz, Mickiewicz, Słowacki, Prus, Asnyk, Rej, Żeromski... wielu wybitnych polskich pisarzy patronuje elbląskim ulicom. W tym gronie jest również Stefan Kiedrzyński. Stefan Kiedrzyński został patronem jednej z elbląskich ulic po 1945 roku.
Przebiega ona od ul. Mierosławskiego w dół do ul. Bema. Tego „mistrza pióra" i jego dzieł wiele osób nie zna lub kojarzy słabo. 6 października ETK wspólnie z Teatrem przypomną sylwetkę pisarza oraz zaprezentują jeden z jego dramatów scenicznych. W formule sceny przy stoliku odbędzie się czytanie sztuki „Wino, kobieta i dancing". Tekst zaprezentują aktorzy: Marta Masłowska, Aleksandra Wojtysiak, Jerzy Przewłocki, Piotr Boratyński.
Stefan Kiedrzyński to polski dramaturg i dramatopisarz. Jego utwory objęte były w 1951 roku zapisem cenzury w Polsce i podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Kiedrzyński został nagrodzony Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.
Był świetny obserwatorem, który dawał wyraz swoim przekonaniom. Był autorem łącznie niemal 70 sztuk teatralnych (setki premier w polskich teatrach), 18 powieści (niektóre miały po 2 – 3 wydania), około setki nowel, opowiadań i esejów, setek felietonów i artykułów. W oparciu o jego scenariusze i powieści powstało 8 filmów fabularnych.
Stefan Kiedrzyński – wędrówka po elbląskich ulicach, 6 października, godzina 18:00, Mała Scena w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu
Mój dawny polonista profesor Płonczkier z I LO kiedyś nieźle mnie przepytał na okoliczność Stefana Kiedrzyńskiego, gdy dowiedział się, że na tej ulicy mieszkałam . Miałam dodatkową pracę domową i klasa po moim wystąpieniu dowiedziała się o patronie mojej ówczesnej ulicy :D Taką ciekawostka było to,że w latach 80 najczęściej taksówkarze kompletnie nie wiedzieli gdzie jest ta ulica.......i dowozili równie niezorientowanych pasażerów na ulicę......Dzierżyńskiego ;)
Jak się przespacerować po ul. S. Kiedrzyńskiego to aż przykro. Tak to właśnie miasto dba o jego pamięć. Chodniki krzywe że pysk rozbić, kostka tak równa że koło może upi*****ić. I ciemno jak w dup1e, bo lampy nie świecą...
Do Polak: Masz rację, przemieszczać się ulicą Kiedrzyńskiego nie jest łatwo! Grupa mieszkańców złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 ,w którym wnioskują o remont chodnika. Mieszkańcy 3 Okręgu mogą głosować na ten wniosek , by ostatecznie inwestycja została zrealizowana. Zapraszam wszystkich do głosowania do 21 pazdziernika.