Kiedy w 1873 roku Juliusz Verne opublikował swoją powieść „W 80 dni dookoła świata” nie było dzisiejszych możliwości szybkiego przemieszczania się. Samoloty, śmigłowce, motorówki czy wodoloty, to zdobycze XX wieku. Bohater utworu, Fileas Fogg, miał do dyspozycji bardziej archaiczne środki transportu - pociąg, zaprzęg czy balon.
142 lata temu powieść Verne'a wzbudziła wiele emocji. Podróż głównych bohaterów (angielskiego dżentelmena Fileasa Fogga i jego lokaja – Passepartout) to pasmo niekończących się przygód, wiele egzotycznych miejsc, niezliczona ilość odmienności. Powieść zaspokajała pierwszą ciekawość świata i zachęcała do zgłębiania wiedzy o odległych miejscach, ludziach tam mieszkających i ich zwyczajach, historii, tradycjach. Atrakcyjność utworu sprawiła, że od blisko 150 lat jest nie tylko chętnie czytana, ale również została wielokrotnie sfilmowana, trafiła też na deski teatru.
Najnowsza premiera elbląskiego Teatru im. A. Sewruka, to kolejna oferta dla dzieci, w każdym wieku. Te kilkuletnie dowiedzą się jak kiedyś wyglądał świat, a te dorosłe z przyjemnością przeniosą się na kilkadziesiąt minut spektaklu w czasy beztroskiego dzieciństwa i marzeń o podróżach wzorem Fileasa Fogga.
Powieść Juliusza Verne'a przystosowaną do wystawienia na scenie przez Bengta Ahlforsa , w przekładzie Grzegorza Kempinsky'ego, wyreżyserował Konrad Szachnowski. Na scenie pojawi się plejada postaci, w które wcielą się elbląscy aktorzy.
Rolę głównego bohatera, Fileasa Fogga, powierzono Marcinowi Tomasikowi. Piotr Szejn wcieli się w ciekawego świata lokaja Fogga, Passepartout. W różnych zakątkach świata podróżnicy spotkają postaci, dzięki którym widzowie poznają różnorodność odwiedzanych przez bohaterów krajów. Na ich drodze pojawi się Pani Aouda, indyjska wdowa (Marta Masłowska), Brytyjski Konsul w Suezie, Sir Francis Cromarty, generał brygady, John Bunsby, szyper pilotówki numer 43, Konduktor w Ekspresie Pacyficznej Kolei Transkontynentalnej (Jacek Gudejko, który wcieli się również w postać angielskiego dżentelmena Thomasa Flanagana), Właściciel indyjskiego słonia, Sędzia Mr Obadiah, Buffalo Bill, palacz na S/S „Henrietta” (Jerzy Przewłocki, również jako angielski dżentelmen Samuel Fallentin), Konduktor Indyjskiej Kolei Żelaznej, pisarz sądowy Mr Oysterpuff, Andrew Speedy, Kapitan S/S „Henrietty”, Samuel Wilson, proboszcz z parafii Marylebone (Lesław Ostaszkiewicz, też trzeci angielski dżentelmen John Sullivan). Wątek kryminalny wprowadzi postać detektywa Fixa podążającego za Fileasem Foggiem (Mariusz Michalski)
A to jeszcze nie wszystkie postaci, jakie pojawią się na scenie. Wszystkie na pewno zaprezentują przepiękną opowieść o świecie i ludziach, opowiedzianą słowem i gestem. O ten ostatni zadbał Tomasz Tworowski, który zajął się ruchem scenicznym wykonawców, którzy współgrając z muzyką Krzysztofa Jaszczaka przeniosą widzów w inną, lepszą przestrzeń. Będzie tłoczno, energicznie i wielobarwnie, ale czy może być inaczej, gdy w 80 dni chce się okrążyć całą ziemię?
Jutro, 23 maja, o godz. 12.00, na Dużej Scenie elbląskiego teatru odbędzie się premiera "W 80 dni dookoła świata". Cena biletów na ten spektakl wynosiła zaledwie 250 groszy. A to za sprawą ogólnopolskiej akcji zorganizowanej w związku z obchodami 250-lecia istnienia Teatru Publicznego w Polsce, do której przyłączył się nasz teatr!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z trzeciej próby generalnej.