Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej 15 sierpnia 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały.
Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty. Tego dnia w Warszawie odbywa się również wielka defilada, w której zobaczyć można żołnierzy, pojazdy oraz wojskowy sprzęt.
15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne. W Kościele Katolickim jest to bardzo ważne święto upamiętniające Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej.
W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.
Źródło: Wikipedia
Tu warto tylko Polakom przypomnieć, dla porządku i historycznej prawdy, że najpierw na 🇷🇺 wybrali się z wyprawą kijowską 🇵🇱-🇺🇦 faszyści od Międzymorza, którzy dostali tam srogie bęcki i zostali przez bolszewików 🚩 pognani pod Warszawę. Ci sami 🇺🇦, których potem zdradziła 🇵🇱, zresztą tak, jak za chwilę zrobi z dzisiejszą juntą kijowską;) #PrawdaWasWyzwoli, #SłynneProroctwa; 🖤🚩