Z początkiem lutego ruszyła kwalifikacja wojskowa, która obejmie około 230 tys. młodych Polaków, w tym około 10 tys. w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Rekruterzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej obecni będą w 21 punktach w regionie Warmii i Mazur.
Kwalifikacja wojskowa to ważny moment dla wszystkich młodych Polaków. Przed powiatowe komisje lekarskie wezwane zostaną osoby podlegające obowiązkowi stawiennictwa. Kwalifikacja potrwa do 30.04.2024 r. - do tego dnia weźmie w niej udział, podobnie jak w ubiegłym roku, około 230 tys. osób
.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. przed komisjami staną mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2005 roku), mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii zdrowia oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku.
Kwalifikacja to dobra sposobność dla młodych osób, by rozważyć zmianę kierunku życiowej drogi i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych istnieje możliwość spotkania żołnierzy-rekruterów WOT, którzy opowiedzą wszystkim zainteresowanym o zaletach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przed takim spotkaniem warto zastanowić się i przygotować pytania, na które nasi rekruterzy, bazując na własnych doświadczeniach postarają się wyczerpująco odpowiedzieć.
Pamiętaj, aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych.
Jeżeli jesteś pełnoletnim uczniem szkoły średniej i już dziś myślisz o zostaniu Terytorialsem przygotuj się na kilka prostych kroków, które doprowadzą Cię do bramy jednostki WOT. W pierwszej kolejności skontaktuj się z rekruterem WOT, który opowie Ci o szczegółach służby oraz etapach naboru. Następnie udaj się do Wojskowego Centrum Rekrutacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania, gdzie złożysz wszystkie niezbędne dokumenty. W kolejnym etapie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, badania lekarskie oraz psychologiczne. Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, Komendant WCR wręczy Ci kartę powołania z datą stawiennictwa, a to znaczy, że jesteś gotowy by wstąpić w nasze szeregi!
Jeżeli chcesz umówić się z rekruterem z Twojej okolicy już dziś - wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji - 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).
Pamiętaj, że kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja, ale stawiennictwo na niej jest obowiązkowe!
Zespół prasowy 4W-MBOT
Chyba bym musiał naprawdę nisko upaść, aby wstąpić do wojska. Ludzie...uczcie się, kursy róbcie. To jest praca. Zresztą za co chcecie walczyć jako żołnierze ? Za deweloperów? Banki? Bronić będziecie zachodnie sklepy? Polski w Polsce jest może z 5%.
Dobrze mówisz. Polska już dawno sprzedana, resztki przemysłu i przedsiębiorczości niszczone. Nie ma czego bronić. Chyba że kredytu na 30 lat. Wszyscy którzy poszli do wojska bo obniżyli wymagania i brali każdego mogą niedługo tego bardzo pożałować.