Rola, jaką odgrywa ojciec w życiu dziecka jest nieoceniona. To ktoś, komu można powierzyć swoje sekrety, na kim zawsze można polegać, komu zawsze można zaufać i poprosić o radę. To obrońca i przyjaciel, opiekun i towarzysz zabaw, autorytet i wychowawca. Tata-żołnierz to także nauczyciel postaw moralnych i patriotycznych, który dba o zachowanie tożsamość i przywiązanie do Ojczyzny. O roli ojca i żołnierza opowiadają podporucznik Paweł Krawczyk i szeregowy Piotr Martyniuk.
Ojcowie służący w Wojskach Obrony Terytorialnej tworzą silne fundamenty formacji i mają realny wpływ na bezpieczeństwo miejsca, w którym wychowują się ich dzieci. Na własnym przykładzie pokazują, jak rozwijać talenty, zainteresowania i pasje, jak szukać właściwego pola realizacji w pracy zawodowej, służbie, działalności społecznej i życiu rodzinnym.
Wielu żołnierzy służących w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to ojcowie, którzy z dumą służą Ojczyźnie. Swoją postawą pokazują dzieciom co w życiu jest naprawdę ważne. Dają im w ten sposób lekcję patriotyzmu. Jednym z nich jest szer. Piotr Martyniuk, który służbę w WOT rozpoczął w 2021 roku.
Na początku była to pasja i zainteresowanie. Po pierwszych studiach, jakimi było ratownictwo medyczne, chciałem rozszerzyć swoje umiejętności o medycynę pola walki i o zdolności militarne, taktyczne. Obecnie jestem studentem szóstego roku medycyny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i chciałbym połączyć tą drogę medyczną z wojskową. Bardzo się cieszę, że moja córka ma okazję widzieć mnie, swojego tatę w mundurze. Dzięki temu widzi, że wojskowi, są po to by pomagać ludziom, dbać o nasze wspólne bezpieczeństwo i nas chronić. Widzi też, że to jest mnóstwo szkoleń, że sama kariera wojskowa jest związana z rozwojem, nauką i wiedzą.
Myślę, że moja córka jest dumna z tego, że jej tata jest w wojsku, ponieważ często w przedszkolu mówi dzieciom, że tata był na zjeździe wojskowym, że nosi mundur, a kiedy widzi wojskowych to mówi, że tata tak samo jest ubrany. Myślę, że pozostawia to w jej umyśle pozytywne wrażenie i emocje, a to jest bardzo ważne, żeby później młode pokolenie zachęcić do służby w obronie Ojczyzny.
Odpowiedzialne ojcostwo to wsparcie, poświęcenie, zaradność, opanowanie i wytrwałość, które niosą za sobą wzór postępowania i ostoję w trudnych chwilach.
Tata jest jedną z najważniejszych osób w życiu zarówno chłopców, jak i dziewcząt. To pierwszy mężczyzna w życiu córki i pierwszy wzór męskości dla swojego syna. To życiowy autorytet, a zarazem ktoś, kto zawsze gotów jest okazać zrozumienie.
W trudnej roli ojca potrzebna jest życiowa mądrość i cierpliwość. Ojcowie odgrywają ważną rolę w budowaniu przez dzieci własnej tożsamości, poglądów i poczucia wartości. Wpływają na wybór postaw i wzorców, ideałów i aspiracji, którymi młodzi ludzie kierują się w późniejszym, dorosłym życiu. Przekonał się o tym ppor. Paweł Krawczyk, na co dzień pracownik olsztyńskiego planetarium i żołnierz 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Córka i syn poszli w jego ślady i założyli mundur – póki co jako uczniowie w klasie o profilu mundurowym.
Jestem szczęśliwym ojcem trójki dzieci, z czego dwójka najstarszych poszła, można powiedzieć, w moje ślady, bo chodzą do szkoły mundurowej. Najmłodszy również jest zafascynowany wojskiem zwłaszcza jeśli ma okazję ze mną przebywać w jednostce i zobaczyć sprzęt wojskowy, to wtedy jest przeszczęśliwy.
Paweł służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczął w 2018 roku od szkolenia podstawowego. Spodobało mi się to i postanowiłem rozwijać się w tym kierunku i zapisałem się na kurs SONDA, po ukończeniu otrzymałem stopień podoficerski. Dalszym krokiem było pójście na kurs AGRYKOLA, po ukończeniu uzyskałem stopień oficera. Uważam, że ojciec powinien swoim dzieciom pomagać w rozwijaniu się i wspierać w pokonywaniu własnych słabości oraz uczyć samodzielnego myślenia. To dotyczy również własnej osoby, cały czas musimy się rozwijać i dostosowywać do nowych sytuacji.Jak sam podkreśla zdecydował się na służbę w WOT, bo może ją pogodzić z życiem rodzinnym i zawodowym.
Ojciec powinien spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu, starać się wygospodarować ten czas z napiętego grafiku codziennych obowiązków, uczestniczyć w codziennych czynnościach i zajęciach i wspólnych zainteresowaniach. Każdy ojciec powinien być kimś więcej niż tylko rodzicem i wychowawcą - powinien być również przyjacielem dziecka. Ojciec powinien być obecny podczas całej drogi rozwoju dziecka, który kształtuje osobowość dziecka, uczy pokory, odpowiedzialności, autorefleksji, sprawiedliwego traktowania ludzi, oraz uczy trudnej sztuki życia w świecie nie zawsze idealnym. Uważam, że jednym z głównych zadań ojca w wychowaniu dziecka jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i poczucia tego, że zostanie wysłuchane.
Ojciec, Tata, Tatuś. To on pokazuje świat od pierwszych dni, troszczy się, chce zrobić wszystko. W oczach dziecka jest najważniejszy i najdzielniejszy na świecie. Bycie tatą to ogromna odpowiedzialność, dlatego w tym szczególnym dniu składamy wszystkim ojcom najlepsze życzenia.
Monika Jabłońska-Buder
Zespół prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej