Centrum Spotkań Europejskich Światowid obchodzić będzie niebawem 60-lecie istnienia. Na tę okazję przygotowano wiele atrakcji. - Cieszymy się bardzo, że już w tym roku, jesienią, będziemy oficjalnie obchodzili jubileusz 60-lecia jednostki kultury naszego regionu, tu w Elblągu – mówił Marszałek Województwa Warmińśko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, podczas zorganizowanej wczoraj (15.06.) konferencji prasowej.
Marszałek przyznał, że Światowid w ciągu 60 lat dał się poznać jako wiodąca instytucja kultury nie tylko w mieście, ale i w całym regionie. - Te wszystkie wydarzenia, które mają miejsce, ta dzisiejsza ekspozycja pracowni digitalizacji, która jest pierwsza w regionie i myślę, że bardzo znacząca w kraju, bo predysponuje do tego nie tylko instrumentalnie, ale i fachowo oraz wiele wydarzeń, wiele możliwości niesienia kultury w społeczeństwie stanowi o ważności tej jednostki w regionie, w kraju, ale również i międzynarodowo, bo i takie projekty są przez Światowid czynione – zaznaczył Gustaw Marek Brzezin.
Jak Światowid planuje świętować 60-lecie istnienia? - W styczniu byliście państwo z nami, kiedy pokazywaliśmy logotyp, otwieraliśmy ulicę Światowida, i wtedy również zapowiadaliśmy, że postaramy się przez cały rok obchodów 60-lecia przygotować wiele rzeczy, które będą świadczyły o tym, że instytucja, którą skończyliśmy inwestycyjnie w zeszłym roku, będzie gotowa w pełni do tego, żeby swoje założenia merytoryczne zrealizować. Tak to się chyba dzieje – stwierdził Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.
Już 2 lipca będziemy odsłaniali tablicę, która zawiśnie na naszym budynku, a te tablice „Spacer z przewodnikiem po Elblągu” w różnych miejscach się pojawiają i taka tablica również zawiśnie u nas. Chcemy pokazać jak długo funkcjonujemy, wskazując właśnie, że to jest rok obchodów 60-lecia, wspominając jednocześnie skąd wyszliśmy
– opowiadał Antoni Czyżyk.
W sierpniu zostanie zorganizowane także, po raz pierwszy, forum wokół kina dla dziecięcych instytucji edukacyjnych. - Do Elbląga przyjadą wówczas edukatorzy filmowi z całej Polski. Będzie to około 120 osób. Wydarzenie to robimy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Siecią Kin Studyjnych – podkreślił Antoni Czyżyk.
Jednak to 16 i 17 września odbędą się główne wydarzenia jubileuszu 60-lecia. – W tych dniach będziemy mieli Drzwi Otwarte Światowida. Dla grup zorganizowanych będzie wtedy prezentacja naszych możliwości w pracowniach. Młodzież będzie akurat rozpoczynała nowy rok szkolny. Proponujemy właśnie taką lekcję w Światowidzie – mówił Antoni Czyżyk.
Na 16 wrzenia zaplanowano jubileuszowy koncert. – Nie zabraknie wspomnień, skróconych filmów, wyróżnień dla znaczących osób, które w Światowidzie pracowały i pracują. Będzie również cały program artystyczny, który poprowadzi pan Jacek Cygan, autor wielu piosenek. Na scenie pojawią się m.in. Jacek Cygan, Anna Jurksztowicz, Kamila Klimczak, Krzysztof Antkowiak. Usłyszymy takie piosenki jak „Dary losu” czy „Dumkę na dwa serca” – wymieniał Antoni Czyżyk.
17 września chcemy pokazać się na zewnątrz. Na Placu Jagiellończyka chcemy zaproponować elblążanom kino samochodowe. Zaproponujemy także cykl animacji dla dzieci, wydarzenia artystyczne. Będzie to takie otwarte działanie na palcu. Myślą przewodnią na ten dzień będzie James Bond
– zdradził Antoni Czyżyk.
W niedzielę (18 września) odbędą się Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych i Mistrzostwa Akademickie Polski.
Myślę, że pokażemy w jaki sposób chcemy na przyszłość naszym mieszkańcom miasta, regionu, pokazywać wydarzenia. Do końca roku zaplanowaliśmy też dwa kabarety – Kabaret Skeczów Męczących i Kabaret Młodych Panów. Nie zabraknie po drodze także koncertów, wydarzeń teatralnych, czy tych związanych z kinem
– mówił Antoni Czyżyk.
Po konferencji zaprezentowano dziennikarzom wystawę pracowni digitalizacji „Oswoić miasto”. – Multimedialna wystawa pt. „Oswoić Miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”, która jest prezentacją treści, wizerunków i dźwięków, jakie w pierwszych powojennych latach wypełniały Elbląg.
Przez takie zbędne przechowalnie aparatczyków jak powiaty i urzędy marszałkowskie jesteśmy ubożsi jako społeczeństwo co roku o kilka miliardów złotych. To jest tylko kwota utrzymania ich i biurokratycznej nadbudowy. Ciekawe czy znajdzie się kiedyś siła polityczna, która zlikwiduje ten szczebel "samorządu"?
Szkoda tylko że dzięki swoim działaniom i niedoinwestowaniu (inwestowaniu w Jantar) zniszczyli kiedyś znany na całym świecie zespół pieśni i tańca "Ziemia Elbląska" no cóż... widocznie są rzeczy ważne i ważniejsze
Panie Antoni, reaktywować zespół pieśni j tańca "Ziemia Elbląska". Kino samochodowe dobry pomysł.
no tak, poprzez psl-owskie sieci straciliśmy szansę współpracy z Pomorzem. Nasz administrator nigdy do tego nie dopuści. Musimy wyciągnąć wnioski.
Brzezin-persona non grata w Elblągu,precz z szuwrowobagiennym.
Do 098765 i Truso - Urząd Marszałkowski w swoich zadaniach obsługuje między innym środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej. Bez tego działania Światowid wyglądałby tak jak wcześniej wszyscy widzieli. Inne zadania to: edukacja publiczna, promocja i ochrona zdrowia, kultura i ochrona jej dóbr, pomocy społeczna, polityka prorodzinna, modernizacja terenów wiejskich zagospodarowanie przestrzenne, ochrona środowiska, gospodarka wodna, drogi publiczne i transport, kultura fizyczna i turystyka, ochrona praw konsumenta, obronność, bezpieczeństwo publiczne, przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy itp. Więcej zadań niż Wojewoda. Natomiast co do Marszałka Brzezina- trzeba najpierw poznać tego człowieka nim wyrazisz opinię. Nie należę do żadnej opcji.
Ty nam tu "gazetów" sam nie czytaj. Przez przyspawanie do chłopów z Marszałkowskiej straciliśmy szanse zbliżenia rozwojowego z Trójmiastem. Zobacz w tym słynnym Raporcie o stanie miasta demografię. 1600 umarło w ub. roku, a 600 się urodziło. Na minusie 1000, a jeszcze migracja młodych. Czyja to zasługa?
Bez okulara widać, że Gustlik unika Wróblewskiego i kumpluje się z Czyżykiem. Co z tego wyniknie?
Czerepaka też unika.