Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy w Elblągu zostanie ustanowiony rekord Polski ? „Takie wydarzenie w Polsce nie zdarza się często"

21.08.2020, 22:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy w Elblągu zostanie ustanowiony rekord Polski ? „Takie wydarzenie w Polsce nie zdarza się często"
Fot. Adrian Sajko

Przez dwa dni (21-22.08) skoczkowie nazywani wingsuiterami wykonają kilkanaście skoków by, na oczach elblążan, ustanowić rekord Polski w locie formacji obok samolotu. Dziewięciu śmiałków wyposażonych w kombinezony wingsuit postanowiło ustanowić rekord Polski w lotach Airplane Wingsuit Formation nad elbląskim lotniskiem.


Wśród nich znajdują się najwyższej klasy polscy spadochroniarze: Dariusz Kobyłecki, Jakub Juszczak, Jakub Mijakowski, Tomasz Nowicki, Janusz Paliszek, Piotr Walasek ( organizator ), Dawid Winczewski, Ireneusz Iwko, Oskar Wojciechowicz i Tomasz Zagała. Przyjechali do Elbląga z najdalszych zakątków kraju by nad naszym lotniskiem ustanowić rekord Polski. Dlaczego właśnie w Elblągu skoro żaden ze skoczków nie jest mieszkańcem naszego miasta?


Ja tutaj skaczę ze spadochronem i w kombinezonie windsuit, czasem szkolę ludzi

– mówi pomysłodawca wydarzenia, Piotr Walasek z Gdyni.


Piotr Walasek i pilot Bartłomiej Ledwon postanowili wykonać równoległy lot skoczka w kombinezonie przy lecącym obok samolocie.

Po 10 czy 15 skokach zrobiliśmy to. Udało mi się lecieć przy samolocie, czyli dopasować prędkość samolotu i moją oraz jego doskonałość i moją w taki sposób, żeby współpracować. Samolot zazwyczaj jest szybszy, ma większe pole manewru, ale udało nam się to zgrać. Kolejnym krokiem było zainteresowanie tym innych skoczków. Okazało się, że chętni są, ale nie ma możliwości. Stworzyłem taką możliwość i będziemy próbowali ustanowić rekord Polski

– mówi przed lotami Piotr Walasek.


Skoczkowie kilkanaście razy zostaną wyniesieni na wysokość 4500 m i z tej wysokości wyskoczą z samolotu. Od tego momentu pilot dostosuje prędkość i wysokość do prędkości i wysokości skoczków, którzy w tym czasie zbudują formację i razem dolecą do samolotu. Do wysokości 2000 metrów nad ziemią formacja lecieć będzie obok samolotu, następnie rozpoczną rozdzielanie, a na wysokości 1200 – 1000 metrów otworzą czasze spadochronów. Całość skomplikowanych czynności potrwa łącznie zaledwie, lub aż (tu zdania są podzielone), 4 minuty.

Skok ze spadochronem z samolotu, z 4000 m, trwa 60 sekund. W kombinezonie wingsuit przy samolocie będę miał doskonałość około 1,5 do 2. W zależności co stworzymy, bo ten samolot leci pod kątem w dół, to wydłużymy ten czas razy dwa. Więc będziemy miaeli 2 minuty lotu przy samolocie

– wyjaśnia Piotr Walasek.


Aby spróbować sił w tego typu konkurencji trzeba wykazać się ogromnym doświadczeniem i umiejętnościami. Skoczkowie podczas lotu poziomego osiągają prędkość od 100 do 200 km/h, a podczas spadania w dół dzięki kombinezonowi mogą zwolnić prędkość z ok. 100 km/h przy skokach tylko ze spadochronem, do ok. 60 km/h.

Żeby skoczyć z samolotu w tym kombinezonie trzeba mieć wykonanych minimum 200 skoków w przeciągu ostatnich 18 miesięcy. To jest dość intensywne skakanie. Żeby polecieć przy samolocie,  u nas najmłodszy stażem skoczek ma około 650 skoków, a najstarszy (mistrz świata w tej dyscyplinie i cała kadra narodowa) od 2000 skoków wzwyż, z czego większość w kombinezonie. Aby w takich kombinezonach skoczyć i go pilotować, to już trzeba mieć olej w głowie i trochę naskakane, i wiedzieć co się robi

– dodaje Piotr Walasek.


Czy trudno było zachęcić innych skoczków do wspólnego lotu i próby ustanowienia rekordu?

Nie trzeba było mnie długo przekonywać. Takie wydarzenie w Polsce nie zdarza się zbyt często. Prawdę mówiąc będzie to pierwsza próba takiego lotu. Jest to też okazja do spotkania się z kolegami i spróbowania czegoś nowego i ciekawego. Miejmy nadzieję, że wyjdzie. Ze spadochronem skaczę od 2011 roku i do dziś mam na koncie 1028 skoków. Od 3 lat latam również w wingsuit-cie, ale tak, jak tu to zrobimy,  żeby lecieć obok samolotu, jeszcze nie skakałem

– przyznaje jeden z dziewięciu - Tomasz Nowicki.

 Jeżeli chodzi o to co my robimy to tego jeszcze nikt nie zrobił w Polsce. Chcemy w 8-9 osób wyskoczyć z samolotu w jednym czasie i polecieć z samolotem w formacji, tak jak klucz żurawi

– wyjaśnia Piotr Walasek.


Wielu zapewne zazdrośnie patrzy na kolorowe czasze spadochronów przesuwające się po niebie, niewielu jednak znajduje w sobie tyle odwagi, by na taki lot, nawet z asekuracją, się zdecydować, ale są również tacy, którzy spróbowali i połknęli bakcyla. Z czym ich zdaniem można porównać latanie bez sprzętu?

Z niczym. Nie da się tego porównać do niczego. To jest jedyne w swoim rodzaju. Proszę sobie wyobrazić wybrzeże Portugalii, przepiękne, jak z obrazka, do tego chmury, plaże, błękitne morze i 20. gości lecących jak ptaki, a ja jestem nad nimi i oglądam coś, co jest nierealne. To jest tak piękne. Ja lecę i się uśmiecham sam do siebie. Albo jak tutaj – lecę obok samolotu, mogę dotknąć skrzydła. To jest niewyobrażalne

– wyznaje Piotr Walasek.

Moim marzeniem od zawsze było latanie i skoki wiążą się z tym, a skoki w kombinezonie typu wingsuit dają większą możliwość latania, pokonania dystansu w poziomie, więc przyszło to naturalnie. To jest taka najczystsza forma latania. Lata się swoim ciałem, a nie steruje się maszyną

– dodaje Tomasz Nowicki.

 

O tym czy i jaki rekord udało się osiągnąć formacji poinformujemy jutro, po zakończeniu wszystkich prób, ale już dzisiaj gratulujemy determinacji i wyboru Elbląga na miejsce tego historycznego wydarzenia.

 

Filmiki z lotu formacji będzie można obejrzeć na stronie made in blue na facebooku oraz na you tube wpisując wing to wing.

 

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Majka Brejdak (widok z Zawady)


Galeria / Airplane Wingsuit Formation nad elbląskim lotniskiem ( zdjęć 98 )
Dodano: 2020-08-21 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ Msjj
    Sobota, 22.08

    Super zajawka...

  2. 2
    +1
    ~ brum brum
    Sobota, 22.08

    Tak, chyba rekord w długości i intensywności hałasowania! Wczoraj cały dzień w Bażantarni było słychać! To jest przy lotnisku? Dzisiaj od 7 rano słychać w całym mieście. Super weekend będzie. Elbląg warkoczące miasto. Piotrków się pozbył, teraz trafiło do nas.

  3. 3
    +1
    ~ Mm
    Sobota, 22.08

    Kolejny weekend pod znakiem warkoczacego samolotu. I zeby bylo jasne. Nie mam nic przeciwko sportom powietrznym. Ale to nie moze tak byc, zeby ten warkoczacy samolot terroryzowal miasto w kazdy weekend. My tez mamy swoje pasje i chcemy je realizowac. A ten ustawiczny, monotonny, drazniacy halas to uniemozliwia.

  4. 4
    0
    ~ Jeżyk
    Sobota, 22.08

    I co z tego?

  5. 5
    --1
    ~ zmęczonywarkotem
    Sobota, 22.08

    Nie mam nic przeciwko takim imprezom. Odbywają się raz na jakiś czas i dobrze. Ale jestem bardzo przeciwny dręczeniu mieszkańców tym warkotem samolotu w każdy weekend przez pół roku. Mam dość. I nawet takie ciekawe wydarzenie już mnie nie zachwyca, bo wiem, ze to będzie kolejny warkoczący weekend.

  6. 6
    0
    ~ mis
    Sobota, 22.08

    a kogo to obchodzi ze paru palantow sobie poskacze a dokuczliwe halasowanie caly dzien tego samolotu to malo? jakos harlejowiec mial odpowiedziec na petycje mieszkancow i co? zaspal?

  7. 7
    --1
    ~ nareszcie
    Sobota, 22.08

    Brawo,brawo,od tylu lat nie było skoczków na Elbląskim niebie.CUD.

  8. 8
    0
    ~ paszli won
    Sobota, 22.08

    Już komentuje bydło ze słomą w butach.Przez tyle lat samoloty latały ,i skakali skoczkowie .Były imprezy lotnicze .Było super.Aż zjawili się czereśniaki co im wszystko przeszkadza.A NAM przeszkadza jak piszecie bzdury.Paszli won z Elbląga marudy.

  9. 9
    +2
    ~ BB
    Sobota, 22.08

    Mam wrażenie, że Pan Prezydent zupełnie nie wie o co chodzi. skoro tyle osób skarży się na ten hałas, to znaczy, ze problem jest i trzeba go rozwiązać. Normy hałasu może nie są przekraczane. Pytanie: ile godzin człowiek może wytrzymać w takim hałasie? Przecież słuchanie tego po 10 godzin dziennie w każdy weekend, to jakaś tortura. Zaraz ktoś napiszę, ze jesteśmy ludźmi bez pasji, ze nie rozumiemy pasji skoczków itd. A czy ktoś bierze pod uwagę moje pasje?

  10. 10
    0
    ~ Zera i tyle
    Sobota, 22.08

    Ciekawe ze w innych miastach zyja ,ciesza sie z samolotow i imprez . Tylko W tym Elblągu mieszkają zakaly którym wszystko przeszkadza. Zbieranina inteligencji wsiowej. Won z porzadnego MIASTA .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.110659122467