Szkoła Podstawowa nr 23 udowodniła, że dla chcącego nic trudnego. W lutym br. pracownicy i uczniowie tej placówki postanowili napisać list do... Królowej Anglii Elżbiety II. Pomysł był nietuzinkowy jednak bardziej niezwykłe jest to, że niedawno otrzymali odpowiedź!
Co zawierał list?
Wiadomości o Elblągu oraz o powiązaniach historycznych pomiędzy Polską i Anglią. Królowa dowiedziała się, że angielscy kupcy mieli w Elblągu swoje przedstawicielstwa handlowe oraz składy towarów. Z Anglii sprowadzano wysokiej jakości sukno i wełnę, a na Wyspy eksportowano zboże oraz świerkowe drewno. Popularność polskiego świerka wykorzystywanego w angielskim szkutnictwie była tak duża, że drzewo to nazwano „spruce”, co jest zapożyczeniem z języka polskiego, ponieważ drewno sprowadzano z Prus Królewskich. Na skutek wielu wydarzeń historycznych wymiana handlowa uległa ograniczeniu , ale słowo ‘’spruce’’ w języku angielskim pozostało
- opowiada Joanna Celińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23.
Oczywiście nie zapomniano także o opisie samej szkoły. - Treścią listu była także informacja, że Szkoła Podstawowa nr 23 od 2006 roku realizuje projekty finansowane ze środków EU, które mają na celu wymianę kulturową z dziewięcioma szkołami w Europie. W ramach Programu Erasmus + „ W rajskim ogrodzie Europy” nauczyciele wraz z uczniami odwiedzili takie państwa jak: Łotwę, Włochy, Hiszpanię, Grecję oraz Austrię. Wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą byłoby niemożliwe, gdyby nie znajomość języka angielskiego, dlatego w naszej szkole dzieci uczą się go już od najmłodszych klas - mówi Joanna Celińska. - Dzięki temu, uczestnicząc w projektach, mogą porozumiewać się ze swoimi rówieśnikami z zaprzyjaźnionych szkół europejskich. Dla nauczycieli projekty są cennym źródłem wiedzy, a dla naszych uczniów stanowią przykład zastosowania języka w sytuacjach dnia codziennego oraz dalszą zachętą do pracy nad opanowaniem mowy Szekspira.
SP 23 skupia się na zachęcaniu uczniów do poznawania innych kultur. - Jej Królewska Mość dowiedziała się także, że w naszej szkole organizowany jest również „Dzień języków obcych”, których celem jest przybliżenie kultury danego państwa dodała Joanna Celińska. - Uczniowie przygotowują stroje, piosenki, tańce, inscenizacje czy potrawy charakterystyczne dla określonego kraju. Każda klasa prezentuje wybrane przez siebie państwo. Wśród nich jest także Wielka Brytania.
W kwietniu br. SP 23 otrzymała odpowiedź. W imieniu Królowej list przesłała Dama Dworu ( Lady-in Waiting).
Królowej życzeniem jest, abym w jej imieniu napisała i podziękowała Wam za list, książkę oraz broszurkę, która była dołączona do listu. To było bardzo uprzejme z Waszej strony poinformować jej Królewską Mość o Waszym mieście Elblągu. Królowa była bardzo zainteresowana Waszą wymianą kulturalną prowadzoną z innymi szkołami europejskimi w ramach realizowanych i koordynowanych projektów. Chcę jeszcze raz podziękować za Waszą kreatywność, troskę, jaką wykazujecie w dziedzinie edukacji młodych ludzi, tak jak to w liście zostało przedstawione
czytamy w liście od Lady -in Waiting
Pracownicy i uczniowie SP 23 udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych. Z zapartym tchem czekamy na to, jaki wyznaczą sobie kolejny cel.
Ale super! Rzeczywiście nietuzinkowe . Gratulacje!