Piątek, 3.01.2025, Imieniny: Danuta, Arleta, Genowefa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Kulturalny rok 2024 w Elblągu

31.12.2024, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kulturalny rok 2024 w Elblągu

Koncerty, wystawy, spektakle, imprezy dla młodszych i starszych. Elbląski kalendarz w 2024 roku pękał w szwach od wydarzeń kulturalnych. Nie zabrakło tych, które elblążanie już znają i kochają, ale pojawiły się też nowe propozycje oraz pożegnania. Podsumowujemy minione dwanaście miesięcy w kulturze Elbląga. 

 

 

 

2024 rok dla Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu był podwójnie ważny. Po blisko trzech latach zakończyła się rozbudowa siedziby instytucji. Elbląski teatr powiększył się o nową Małą Scenę, sale prób i edukacyjną, zaplecze techniczne, hol główny i odrębne wejście od ul. Teatralnej. Inwestycja pochłonęła ponad 17 mln zł. 2 marca odbyło się uroczyste otwarcie teatru po rozbudowie oraz premiera spektaklu "Miś. Początek", pierwszego wystawionego na nowej Małej Scenie. Minione dwanaście miesięcy było bogate w premiery teatralne. Na afiszach pojawiły się m.in. spektakle: "Okna na parlament", "Kto się boi Virginii Woolf?", „Sługa dwóch panów", "Jentle" i „Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek”. Najnowsza propozycja "Seweruka", zamykająca rok 2024 to „Czarno-białe w kolorze”.

 

 

 

Wydarzenia na większą skalę

Mijający rok to również imprezy masowe. Dni Elbląga to jedno z tych wydarzeń, które przyciąga najwięcej elblążan. Tym razem odbyła się 30. jubileuszowa edycja święta miasta. Na scenie wystąpili m.in. Lanberry, Kwiat Jabłoni i Elbląska Orkiestra Kameralna. 

 

 


W tym roku nie zabrakło również Elbląskiego Święta Muzyki. Inicjatywa Stowarzyszenia Co jest? po raz kolejny otrzymała głosy elblążan i finansowanie z budżetu obywatelskiego. Dzięki temu w czerwcowy weekend Elbląg grał na całego. Święto Muzyki zorganizowano w kilku lokalizacjach. Na Górze Chrobrego zagrali Skalpel i Tomek Makowiecki, na dziedzińcu muzeum zaprezentowali się Opał i Bartek Królik, a w klubie Mjazzga mogliśmy bawić się przy dźwiękach DJ Noviki. Wiadomo już, że kolejny projekt Stowarzyszenia CO jest? przeszedł w BO i w 2025 roku czeka nas kolejna edycja Elbląskiego Święta Muzyki. 

 

 

 

Na zaproszenie EFO

 

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne w wakacje, w ramach XXVII Letniego Salonu Muzycznego zaprosiło elblążan do Bażantarni na cykl koncertów. Po raz drugi stowarzyszenie zorganizowało Elbląski Festiwal Organowy. Wydarzenie organizowane w katedrze św. Mikołaja i kościele św. Wojciecha cieszy się coraz większym zainteresowaniem. ETK zadbało również o miłośników teatru i wspólnie z "Sewrukiem" zorganizowało cykl "scena przy stoliku".  

 

 

 

Nowości i powroty

 

2024 rok to również czas nowości i powrotów. W sierpniu Elbląg po raz pierwszy stał się areną dla cyrkowców, akrobatów i tancerzy ognia. W naszym mieście odbył się Festiwal Enklawa. Artyści z całego kraju uczestniczyli w warsztatach z mistrzami, a potem prezentowali swoje umiejętności elblążanom. Do miasta powróciły również Dni Morza. Wydarzenie odbyło się lipcu.

 

 


Kulturalnie w Galeri EL

 

Centrum Sztuki Galeria EL w 2024 roku tętniło kulturą. Odbyło się tutaj kilkanaście wystaw. W zabytkowym wnętrzu instytucji mogliśmy oglądać prace Zuzy Golińskiej i Izy Tarasewicz (wystawę zorganizowano przy współpracy z  z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku), wystawę „Mutants” Nadii Markiewicz, "Ducha walki" Dariusza Fodczuka oraz instalacje Katarzyny Józefowicz. Galeria EL zorganizowała również liczne warsztaty, wśród nich Randki ze sztuką dla starszych elblążan, Twórcze spotkania czy Dlaczego sztuka? dla dzieci. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Laboratorium Sztuki w wakacje kilkakrotnie zaprosiła elblążan i turystów na Śniadanie na Trawie. 

 

 


Głośno o Muzeum Archologiczno-Historycznym

 

O Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu było głośno. Instytucja w 2024 roku świętowała 70-lecie działalności, ale zainteresowanie elblążan przyciągnęły nie obchody, ale kradzież i zwolnienia dyrektora instytucji. Okazało się, że jedna z pracownic muzeum wyprowadziła z jego kasy ponad 26 tys. zł (w czerwcu kobieta została za to skazana na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok). W lutym ówczesny prezydent Elbląga Witold Wróblewski odwołał dyrektora MA-H Lecha Trawickiego zarzucając "rażące łamanie dyscypliny finansów i brak nadzoru dyrektorskiego". Czasowo obowiązki dyrektora instytucji powierzono Mirosławowi Siedlerowi, wieloletniemu dyrektorowi elbląskiego teatru. Obecnie trwa konkurs na to stanowisko. Muzeum jednak nie zapomniało również o swojej podstawowej działalności. Zorganizowano tu wiele wystaw, warsztatów i wydarzeń. M.in. w czerwcu elblążanie mogli odbyć podróż w czasie za sprawą Truso Fest, wydarzeniu zorganizowanym przez MA-H i Stowarzyszenie Miłośników Truso. W grudniu odbył się tu KierMAH, czyli świąteczny kiermasz w Muzeum. W ciągu roku nie zabrakło również w Kawiarence Historycznej Clio, to wspólne przedsięwzięcie muzeum oraz elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

 

 


Koncerty Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

 

Elbląska Orkiestra Kameralna to prawdziwy twórca wyjątkowych wydarzeń muzycznych. "Mała Symfonia Uczuć", "Romantyczne duety", "Chopin kameralnie", Smyczkowe Dialogi Mistrzów", Marcin Wyrostek Trio & EOK to tylko niektóre z koncetów, na które EOK zaprosiła nas w tym roku. Muzycy Orkiestry zagrali również pod chmurką. W lipcu mogliśmy ich usłyszeć w Parku Kajki, odbyły się tam dwa koncerty skrzypcowe.

 

 


Światowid niezawodny

 

Na kulturalnej mapie Elbląga ważne miejsce zajmuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Instytucja organizuje dziesiątki wydarzeń, które przyciągają młodszych i starszych. W swoim repertuarze ma sprawdzone imprezy. W tym roku odbył się więc: 69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, XXVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa: „...czy to jest kochanie?”, Pogrzeb Żuru i Śledzia, czyli Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej, 23. edycja Ogólnopolskich Konfrontacji Tanecznych. "Światowid" zorganizował również wernisaże, warsztaty m.in. florystyczne i multimedialne oraz konferencje - np. „Ekologizacja kultury – o ekologicznych praktykach w instytucjach kultury”.

 

 


Biblioteka Elbląska otwarta na elblążan

 

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy elblążanie mieli wiele powodów, aby zawitać do Biblioteki Elbląskiej oraz jej filii. Spotkania autorskie m.in. z Wojciechem Jagielskim, Tomaszem Stężałą czy Sławkiem Wierzcholskim, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz w Salonie Polityki, Elkamera i kiermasze książek to tylko niektóre z nich. Do Biblioteki Elbląskiej warto się wybrać, chociażby po to, aby zobaczyć niezwykły mural, który w lipcu tego roku powstał przed wejściem do instytucji. 

 

 

 

Jak oceniacie rok 2024 w elbląskiej kulturze, które z wydarzeń zapadły wam na długo w pamięć? Piszcie w komentarzach.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ lucyna
    2 dni temu, Wtorek, 31.12

    Generalnie nie jest żle ,a nawet lepiej . Ale z niecierpliwością oczekujemy w 2025 roku na : 1/ reaktywację Festiwalu Jazzbląg , 2/ zmianę Dyrekcji Światowidu i Galerii EL 3/ otwarcie Klubo - Galerii Artystycznej ze stałą wystawą prac elbląskich artystów w piwnicach Ratusza Staromiejskiego ,jak było pierwotnie planowane ,4/ otwarcie Klubu Seniora - przecież Elbląg jest miastem emerytów .5/ imprez w Muszli w Bażantarni przez cały sezon letni

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.87440490722656