1 stycznia br. w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Co to oznacza dla elblążan? Od dziś w naszym mieście działa pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.
Dziś, 4 stycznia, w Urzędzie Miejskim Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, oficjalnie otworzył jeden z punktów. - Dwa punkty prowadzone będą samodzielnie przez Urząd Miejski oraz trzy punkty, których prowadzenie powierzono organizacji pozarządowej wyłonionej w drodze otwartego przetargu -wyjaśniał Prezydent.
Lokale, w których działają punkty są przygotowane dla osób niepełnosprawnych.
Cztery lokale znajdują się na parterze budynku głównego Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności 1 i czynne będą w godzinach od 7.30 do 19.00. Natomiast piąty punkt funkcjonuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Winnej 9
- wyjaśniał Witold Wróblewski.
Środki na stworzenie punktów (przygotowanie i wyposażenie lokali) pochodzą ze środków własnych samorządu. - Specjalistów zapewnił Urząd Miejski zawierając porozumienie z Radą Okręgową Izby Radców Prawnych w Gdańsku oraz Okręgową Radą Adwokacką w Gdańsku - wyjaśniał Witold Wróblewski. - W celu zapewnienia odpowiednich warunków oczekiwania na poradę przygotowano również nowoczesny kącik dla dzieci wyposażony m. in. w urządzenia interaktywne.
Państwo sfinansuje utrzymanie punktów. - Zgodnie z ustawą, każdy z pięciu punktów dostanie z budżetu państwa dotację w wysokości 5 tys. 150 zł miesięcznie, z czego na wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego przypadać będzie 97 procent tej kwoty, a pozostały 3 procent dotacji będzie w dyspozycji Urzędu Miejskiego na pokrycie kosztów obsługi organizacyjno- technicznej - opowiadał Prezydent Elbląga.
Kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej? - Przysługuje ona osobie fizycznej, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie pomocy, zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej lub która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny - wymienia Witold Wróblewski. - Może być to również kombatant lub ofiara represji wojennych i okresu powojennego. Także osoba posiadająca ważną legitymację weterana poszkodowanego. Także te, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej,
katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.
O pomoc mogą się zwrócić także osoby poniżej 26 roku życia oraz te, które przekroczyły 65 lat.
Choć adwokaci pozostają do dyspozycji osób spełniających odpowiednie warunki, to ich bezpłatna pomoc nie obejmuje wszystkich spraw. Z czym zatem nie można się zwrócić?
W sprawach podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności
-podkreśla Witold Wróblewski.
Jest zimno dlaczego nie ma koksowników na ulicach Elbląga????
do wstyd: nie ma koksownikow bo ten ze zdjecia kaze ci zaciskac pasa, a sam sobie pasa coraz bardziej popuszcza i musi gwozdziem dziurki w pasku wypalac.
Czegoś nie kumam chyba nie przemyślane cytuję kto może się ubiegać o pomoc "...Przysługuje ona osobie fizycznej, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie pomocy, zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej ..." a pomoc prawna uzyska w tematach cytuję "...podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności ” To mam wrażenie, że to lipa! Bo ludzie potrzebują porady prawnej z zakresy rozwodów, odszkodowań lub odzyskania należności czy też w sprawach spadków?!
Mnie interesuje na jakiej podstawie i jakie były kryteria naboru tych prawników, którzy maja udzielać porad? No a zakres z jakiego maja pomagać to czysty absurd na miarę obecnej sytuacji w Kraju!
Do Kat na idiotow - czytać ze zrozumieniem nie potrafisz !!!! w tematach, które zacytowałeś NIE uzyskasz porady prawnej!!
do ~ Kat Na Idiotów Czytaj ze zrozumieniem... Z czym zatem nie można się zwrócić? „ W sprawach podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności ”
Do wszystkich inteligentnych inaczej ! Na zadane pytanie "... Z czym zatem nie można się zwrócić? ..." odpowiedz powinna być logiczna jednoznaczna : np. Można zwracać się ze wszystkimi problemami prawnymi z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności! Proste i jasny przekaz więc warto pomyśleć przed publikacją? Eh tylko Elbląga żal a kompromitacji końca nie widać?
Tych dwóch panów z tytułowego zdjęcia powinno skorzystać z darmowych porad, gdyż wybrani przez nich "prawnicy" uwalili kilka nielichych tematów ;)
"wstyd" - a co nie masz w domu ciepła??????? chcesz na ulicy się dogrzewać?????? he,he,he
Ten z pan z prawej to już z takimi samymi caloriami jak pan z lewej. Dobrze się teraz powodzi.