Niedziela, 6 września to kolejny dzień dynamicznych działań wojsk 16 PDZ na poligonie w Orzyszu. Już od wczesnych godzin porannych, w rejonie „Ruda”, ćwiczące pododdziały 1 WBPanc., realizowały zadania związane z zabezpieczeniem wyjścia pododdziałów z pasa sił przesłaniania, w tym przygotowanie i pokonanie przeszkody wodnej.
We współdziałaniu z 3 batalionem drogowo - mostowym z Chełmna, który realizował przygotowanie i zabezpieczenie przeprawy, ćwiczące wojska mogły sprawnie pokonać przeszkodę wodną i przejść do kolejnego etapu działania.
Zadanie realizowane było w trzech fazach. W pierwszej kolejności, przeszkodę pokonały gąsienicowe transportery pływające PTS - M2, które przetransportowały na drugi brzeg sprzęt wojskowy i żołnierzy, w tym rannych i kontuzjowanych oraz strzelców – przeciwlotników z wyrzutniami „GROM’, których zadaniem była osłona przeprawy.
Sprzęt wojskowy przemieścił się po czołgowym moście towarzyszącym BLG oraz w trzech falach, przeszkodę pokonały Bojowe Wozy Piechoty. W ostatnim etapie, na drugi brzeg przeprawili się na podręcznych środkach przeprawowych pozostali żołnierze pododdziału.
Działanie ćwiczących żołnierzy obserwował Kierownik Ćwiczenia „TUMAK – 15” – Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski.
Po wykonaniu zadania i pokonaniu przeszkody wodnej, Dowódca 16 PDZ ogłosił przerwę taktyczną dla ćwiczących wojsk, umożliwiając wszystkim chętnym, posiadającym stosowne zaświadczenia, wzięcie udziału w Referendum Ogólnokrajowym i oddanie głosu w okolicznych Lokalach Wyborczych.
O godz. 15. 00, ćwiczące wojska rozpoczęły dalszą realizację zadań bojowych.
Tekst: mjr Zbigniew Tuszyński
Proszę napisać, w którym roku wprowadzono powyższy sprzęt wojskowy do służby, pokazany na zdjęciach , zapewne ...jeszcze za czasów Ludowego Wojska Polskiego ??
PTS-pamiętam ten szajs
Przecież to niebezpieczne się już robi , Kto to dopuszcza do eksploatacji , nawet jak by było 10 razy remontowane .
Mała prośba do Redakcji , czy przy ćwiczeniach 16 DZ sąsiadującej z Obwodem Kaliningradzkim i nie tylko . Można by było dodawać zdjęcia sprzętu z 12 DZ np . Rosomaków itp . itd . Wiadomo, żołnierz na każdym sprzęcie zrealizuje zadanie i chwała mu za to ale ....odbiór społeczny stanu technicznego " nowoczesności " byłby bardziej budujący dla zwykłego Kowalskiego . Zwłaszcza w Elblągu , mieście, bliskim granicy .