Rejestracja do lekarza przez Internet, krótszy czas oczekiwania na wizytę i pełny dostęp do karty pacjenta. Szpital Miejski i Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią SPZOZ rozpoczęły przygotowania do realizacji projektu „e-Pacjent”.
Umowę na realizację projektu „e-Pacjent” podpisali 28 września dyrektorzy dwóch elbląskich szpitali oraz Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Wdrożenie systemu informatycznego w jednej placówce to koszt około 2,5 mln złotych. Unia dofinansowuje 85% tej sumy. Pozostałą część stanowi wkład własny samorządu.
- Jako województwo dobrze realizujemy Regionalny Program Operacyjny, stąd w rezerwie zostały jeszcze środki finansowe. Projekty, które dotyczą informatyzacji, a które wcześniej nie uzyskały dofinansowania, ponieważ nie było tyle środków finansowych, w tej chwili z listy rezerwowej mają szansę je uzyskać. Takich projektów jest siedemnaście, wśród nich dwa elbląskie: Szpital Miejski i dawny Szpital Wojskowy uzyskały środki na przygotowanie usług elektronicznych i informatycznej obsługi pacjenta. – informował Witold Wróblewski. - Cieszymy się, że szpitale podnoszą standardy, bo otrzymują dofinansowanie nie tylko na usługi informatyczne, ale również na przebudowę obiektów szpitalnych – przypomniał.
Główne zalety programu „e-Pacjent” to lepsza jakość świadczonych usług medycznych, szybsza obsługa oraz zwiększenie dostępności do informacji medycznej.
Ewa Pietryka, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu: - „e-Pacjent” to pełna informatyzacja naszego szpitala. Będzie możliwość elektronicznego rejestrowania się na wizytę, skróci się czas oczekiwania na usługi medyczne i czas pobytu w szpitalu. Pacjent, który przyjdzie do szpitala otrzyma specjalną opaskę z kodem kreskowym, którą będzie posiadał do momentu wyjścia ze szpitala, będzie monitorowany w każdym momencie swojego pobytu – wyjaśnia Ewa Pietryka. - Przedmiotem tej umowy jest też zakup sprzętu komputerowego, stworzenie sieci wewnątrz szpitalnej, która będzie spajała działalność medyczną z działalnością administracyjną. W naszej ocenie zdecydowanie poprawi się jakość świadczonych usług – zapowiada dyrektor.
System informatyczny poprawi komunikację nie tylko między poszczególnymi oddziałami szpitala, ale również między placówkami. Karta pacjenta będzie szła za nim do innych poradni. Małgorzata Adamowicz, kierownik projektu „e-Pacjent” w dawnym Szpitalu Wojskowym przy ulicy Komeńskiego uspokaja, że osoby nie znające się na obsłudze komputera, zwłaszcza osoby starsze, nie powinny obawiać się, że dla nich dostęp do informacji będzie ograniczony. - Przez jakiś czas dokumentacja papierowa będzie funkcjonowała razem z systemem informatycznym. Są tak zwane druki specyficzne, które będą musiały nadal funkcjonować w tej formie – zauważyła Małgorzata Adamowicz. - To, że będzie system elektroniczny nie znaczy, że pacjent nie będzie mógł przyjść do lekarza, czy pielęgniarki i dowiedzieć się jakie są jego wyniki, czy odebrać je w laboratorium. Form obsługi pacjenta będzie kilka. Osoby nie korzystające z komputera nie muszą się bać, że nie będzie dla nich żadnej informacji – przekonuje.
Realizacja projektu „e-Pacjent” w dwóch elbląskich szpitalach jest rozłożona na dwa lata. Pierwszy pacjent zarejestruje się na wizytę przez Internet najwcześniej w przyszłym roku.
Sr... w banie, od mieszania herbaty nie staje się ona słodsza. Brak kadry, ograniczone środki ( limity ) NFZ za porady, bzdurne przepisy, że wszystko musi robić specjalista, których jest mało itd. Panie Witku lubię Pana bo jest Pan słowny i pracowity, ale nich Pan mówi od siebie a nie to co każą. Na obecnym etapie Polski to kasa wyrzucona w błoto. To da tyle, że nie pójdę do okienka rejestracji, ale nie muszę mam telefon. A termin wizyty za 6 miesięcy czy osobiście, telefonicznie czy mailowo. Pozdrawiam
boze ciagle te same mordy spasione! odejdzcie wreszcie!!!
Pomysł dobry ale czy się sprawdzi to inna bajka
zielinski,wroblewski i inni wiecznie pchaja sie na afisz nie sprawdziliście się zajmijcie się przydomowym ogródkiem hahahaha tak jak to robi tow heniek wam dziękujemy
oby sie sprawdzilo i oby bylo lepiej !!! trzymam za ten plan kciuki !!!
Stare trepy jak pan L co tam robia niech wraca do Braniewa
oby jak najszybciej wdrożyli bo widać, że pan W. powinien jak najszybciej iść do lekarza, wory pod oczami i generalnie czlowiek wyglada jak wrak człowieka
od przyszłego roku będą wyrostki robaczkowe i lżejsze przypadki nowotworów operować przez internet. ;D
ten pan z Komeńskiego szpitala nie powinientak moco sie sciskac gorsetem bo mu rączki zwisają niedokrwione
To świetny pomysł dla osob starszych i nie posiadających komputera.