Nauka jazdy konnej, warsztaty ceramiczne, wizyta w Muzeum Stutthof takie atrakcje czekały na dzieci romskie i niepełnosprawne, które w dniach od 1 do 10 sierpnia br. uczestniczyły w obozie integracyjnym w Sztutowie.
Jak informuje Joanna Urbaniak, rzecznik Urzędu Miejskiego, niniejszy projekt polegał na organizacji wypoczynku letniego- obozu, podczas którego 16 dzieci- uczniów elbląskich szkół: 8 dzieci romskich i 8 dzieci nie-romskich wzięło udział w zajęciach nauki jazdy konnej oraz w warsztatach ceramicznych. Głównym zadaniem podjętych zajęć z nauki jazdy konnej było zdobycie i utrwalenie umiejętności pozwalających na jazdę na ujeżdżalni i w terenie. Zajęcia stanowiły najlepszą formę zapoznania uczestników z jeździectwem i doskonalenia zdobytych podstaw jazdy konnej. Dzieci i młodzież pod okiem wykwalifikowanego instruktora nauczyły się też samodzielności w kontaktach z końmi.
W czasie wypoczynku zorganizowano również dzieciom czterodniowy cykl warsztatów ceramicznych, które miały na celu pobudzenie wrażliwości artystycznej oraz rozwijanie zdolności manualnych. W trakcie zajęć dzieci i młodzież uczyły się sztuki modelowaniaz gliny.
Oprócz cyklicznych warsztatów edukacyjnych uczestnicy odbyli też wizytę w Muzeum Sttutthof w Sztutowie, dzięki której poznali historię byłego obozu koncentracyjneg i fakty dotyczące II wojny światowej.
- Podczas zaplanowanego obozu integracyjnego dzieci nie tylko wspaniale odpoczęły, ale i się uczyły. Ponadto uczestnicy mieli możliwość odkrywania swoich talentów i uzdolnień, a także nawiązania przyjaźnie z rówieśnikami. Dodatkową atrakcją wypoczynku stały się rejs statkiem po Zalewie Wiślanym, a także podróż kolejką wąskotorową do Stegny. Organizacja obozu letniego stanowiła zatem też doskonałą okazję do naturalnej integracji dzieci romskich z dziećmi niepełnosprawnymi w warunkach zabawy i kontaktów z nie-romskimi rówieśnikami – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Projekt był realizowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2- dzięki dotacji przyznanej przez MSWiA w ramach realizacji Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce.