Przy kasie jednocześnie będą mogły przebywać tylko 3 osoby, zamknięte zostaną hotele i zakłady fryzjerskie, a dzieci i młodzież do 18. roku nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. To tylko niektóre z dodatkowych obostrzeń wprowadzanych przez rząd. - Musimy ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego. To jest jedna i podstawowa zasada, która pozwoli nam zwalczyć tę chorobę - mówił premier Mateusz Morawiecki.
W walce z pandemią koronawiursa w Polsce mają pomóc kolejne kroki podjęte przez rząd. O nowych obostrzeniach poinformował dziś (31 marca) premier Morawiecki. - Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało państwa Europy Zachodniej . Nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – podkreślał szef rządu, podczas konferencji z udziałem ministra zdrowia.
Pomóc w tym mają dodatkowe ograniczenia, związane głównie z wychodzeniem z domu.
Najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem, gdy mama lub tato opiekuje się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami. Ponadto osoby poniżej 18 roku życia będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą
- poinformował premier.
Wprowadzono również zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Dotyczy on: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. To miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie, przekonują rządzący. Zakaz obejmuje również korzystanie z rowerów.
Od jutra obowiązują ograniczenia związane z liczbą klientów przebywających jednocześnie w sklepach, na targach i poczcie. W sklepach i osobach usługowych mogą to być max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Do każdego sklepu, a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. W placówkach pocztowych to są już 2 osoby na 1 okienko pocztowe. Wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, w godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Dotyczy to również hoteli i innych miejsc noclegowych. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także, gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy obecnie przebywają w tych obiektach, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
Musimy ograniczyć nasze kontakty o 80 proc. Dopiero wtedy mamy szansę wpłynąć na zahamowanie wzrostu liczby zachorowań i zgonów. (...) Bądźmy rozsądni i najbliższe dwa tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji. Dzięki temu mamy szansę uratować życie innych
- podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.
Najważniejsze obostrzenia:
1. Wprowadzenie limitu osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę. Na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy. W placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko.
2. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą mogły przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia (w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów).
3. Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
4. W weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.
5. Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem dzieci do 13. roku życia oraz osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać).
6. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.
7. Kwarantanną będą automatycznie objęci wszyscy domownicy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę od 1 kwietnia br.
8. Nie będzie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów. Zamknięte będą wypożyczalnie rowerów miejskich.
9. Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe, a także salony kosmetyczne i fryzjerskie.
10. Zawieszone zostają zabiegi rehabilitacyjne i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych (z wyjątkiem sytuacji, w których rehabilitacja jest bezwzględnie konieczna).
11. W miejscach pracy będzie musiał być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji. Limit miejsc dla pasażerów obowiązywać będzie także przewoźników prywatnych.
Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.
Informacje na temat wszystkich obostrzeń dotychczas wprowadzonych przez rząd znajdzimy tutaj.
Jestem za. Wszyscy dziękują pielęgniarką i lekarzom, a co z pracą kierowcy, kuriera, listonosza, sprzedawcy? Czemu nikt nie ograniczy płatności gotówką, bezsensownych zakupów typu nowe adidasy, czy klocki. Ci ludzie nie mają możliwości odstepu 2 m. Ludzie bezmyślnie zamawiają online z nudów. Te osoby są narażone na kontakt z chorymi bardziej niż inni. Sami roznoszą zarazki. Paczkomaty też obsługują ludzie, Ci sami co wcześniej że 100 paczek do domów zaniesli. Każdy ma prawo być chroniony . Każdy chce być zdrowy pani w sklepie, pracownik w biurze, minister, lekarz,pielęgniarka,pracownik na budowie i kierowca. Zastanówmy się kupując kolejny produkt. To tak samo jak z wychodzenie na rower. Można przeżyć bez. Zdrówka
a w jakim stopniu komus zagrazam jadac rowerem samemu gdzies za maisto czy do lasu? wieksze prawdopodobienstwo zlapania wirusa jest w kazdym sklepie,stacji benzynowej niz podczas jazdy rowerem.
Dzwonił do mnie pracownik jednego z ministerstw. Planowane są kolejne obostrzenia, związane z koronawirusem a dotyczące możliwością seksu z żoną, mężem, partnerką, partnerem, kochanką, kochankiem, prostytutką kobiecą i męską. Obostrzenie będzie rygorystycznie sprawdzane, poprzez obowiązkową instalacje kamer w sypialniach, łazienkach, pokojach dziecięcych i innych pomieszczenia. Obywatel będzie musiał podać numer IP kamery, a przestrzegania nakazu będzie pilnował nowoczesny izraelski system monitorowania społeczeństwa. Obostrzenie nie do tyczy osób powyżej 80 roku życia.
Zobaczymy czy w Biedronkach bedzie to przestrzegane bo dzis byl kociol jeden na drugim tylko 2 kasy czynne sklep caly ludzi zero odstepow miedzy nimi
Ludzie stojący przed wejściem do sklepu w skupisku będą się zakażać. Tak jak do niedawna przed Lidlem. Czy policja będzie pilnować zachowanych odstępów w kolejkach przed sklepami?
W interesie każdego jest zachować odległość od siebie , a nie Policja ma się tym zajmować- bez przesady!
Niech się zmieni w biedronkach!!bo to co dziś w jednej się działo to jakiś dramat. Niego że ciasno na sklepie to ludzi od groma, każdy na plecach każdemu. Nie było żadnych kolejek przed sklepem. Chore poprostu
Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Trochę taka głupota co nie? Idąc z żoną chodnikiem muszę trzymać odstęp 2 metry, ale już w domu nie? Pamiętajcie panowie, odległość nie może być większa niż długość! :) Mam nadzieję, że ludzie trochę zmądrzeją i nie będą się tłoczyć w sklepach tak jak to miało miejsce wczoraj. Pinokio nałożył kolejne ograniczenia i naród dziarsko ruszył na wykupywanie ryżu, makaronów i papieru toaletowego.
Dlatego jeżdżę do lasów które nie są parkami.
Chory naród