W naszym nowym cyklu: „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami dotyczącymi zagadnień związanych z ZUS-em. Przekażemy je do eksperta z elbląskiego oddziału ZUS, który na łamach naszego dziennika wyjaśni lub rozwinie poruszoną kwestię.
Pani Małgorzata chciała wiedzieć, czy każdy rodzic może skorzystać z zasiłku opiekuńczego? - Jakie należy spełniać warunki, aby otrzymać ten zasiłek? Czy rodzic, którego dziecko nie chodzi do żłobka może skorzystać z zasiłku? - pytała.
- Z zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli oraz szkół mogą skorzystać rodzice dzieci w wieku do lat 8, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli dziecko nie uczęszcza do przedszkola lub żłobka to rodzic nie ma prawa do takiego zasiłku - wyjaśnia ekspert ZUS-u.
Pytanie p. Krzysztofa dotyczyło starszego syna. - Zamknięta jest szkoła. Mój syn ma 14 lat i jest osobą niepełnosprawną z orzeczeniem ze wskazaniem dotyczącym samodzielności (zapewnienie całodobowej opieki), żona i ja nie możemy pracować zdalnie, co na to ZUS? - dopytywał.
W myśl ustawy dot. szczególnych rozwiązań z epidemią koronawirusem, dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres zamknięcia szkół, żłobków i przedszkoli przysługuje rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat. Ustawa nie przewiduje objęcia tym zasiłkiem rodziców dzieci powyżej 8 roku życia, bez względu na to, czy mają ustalony stopień niepełnosprawności
- precyzuje ekspert ZUS-u.
Kolejne z pytań odnosiło się do nie płacenia składek ZUS. - W związku z zapowiedziami, że będzie możliwość nie płacenia składek ZUS na okres trzech miesięcy czy sześciu min. dla jednoosobowych działalności gospodarczych, mam do eksperta pytanie: wykonuję usługi dla jednej z dużych firm, gdzie mam styczność z dużą ilością klientów. Wynagrodzenie uzależnione jest ilości takich spotkań. Za marzec dostanę przelew w kwietniu, ale ze względu na zaistniałą sytuację dostałem od firmy maila, że współpraca zawieszona jest do odwołania (oczywiście w takiej sytuacji jest wielu kolegów i koleżanek na działalnościach). Czyli nie ma odbiorców, nie ma pieniędzy - opowiada p. Ryszard.
Jeśli nie będę pracował np. cały kwiecień, to w maju nie mam pensji, a co za tym idzie nie mam na składkę ZUS. W jaki sposób mam udowodnić, że moje dochody spadły, czy wszystkie formalności będzie można uregulować przez internet?
- pyta p. Ryszard.
Ekspert ZUS-u wyjaśnia, że obecnie proponowaną formą wsparcia dla przedsiębiorców jest złożenie uproszczonego wniosku m.in. o odroczenie terminu płatności składek na okres 3 miesięcy za okres od lutego 2020 r. do kwietnia 2020 r.
Jeżeli przedsiębiorca przewiduje, że z powodu epidemii będzie miał problemy, by zapłacić bieżące składki może skorzystać z uproszczonych form pomocy. Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć Wniosek o odroczenie terminu płatności składek, które nie zostały jeszcze opłacone. Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, można go złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZUS-EOP Wniosek o odroczenie płatności składek. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego Wniosku o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące, który jest dostępny na stronie www. zus.pl. Wypełniony i podpisany wniosek można też złożyć w skrzynce dostępnej w naszej placówce lub wysłać pocztą
- wymienia ekspert ZUS-u.
Czy trzeba udowadniać, że dochody spadły? - We wniosku należy wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia wymaganych należności w terminie. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, wyśle umowę na wskazany adres e-mail lub pocztą (jeżeli przedsiębiorca nie wskaże adresu mailowego) - zaznacza ekspert ZUS-u. - Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne podpisaną umowę (jej skan lub zdjęcie) można wysłać na adres e-mail oddziału ZUS doradca_ds_ulg_i_umorzen_Elblag@zus.pl i na tej podstawie udzielimy ulgi. Podpisaną umowę można też złożyć w skrzynce dostępnej w naszej placówce lub przesłać pocztą.
- Jeśli przedsiębiorca skorzysta z możliwości przesłania umowy mailem, najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemii, musi wysłać do ZUS również papierowy oryginał dokumentu. Jeśli nie przekaże go w formie papierowej do ZUS, uznamy, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy - dodał ekspert ZUS-u.
A jakie rozwiązania zostały przyjęte (będą przyjęte) w sprawie badań okresowych , kontrolnych , profilaktycznych ? Ktoś coś wie ?
Panie ekspercie Dlaczego Pan wprowadza ludzi w błąd mówiąc o odroczeniu składek, jak wiadomo, że składki będą umorzone? Chyba, że namawianie na odroczenie ma drugie dno? Jeśli ktoś nie pracuje teraz, to za co ma zapłacić później bieżące składki i zaległe?