Intensywnie czerwone, widoczne przy drodze z odległości kilkunastu metrów – właśnie takie są zewnętrzne hydranty przeciwpożarowe, które możemy dziś spotkać niemal wszędzie. To właśnie one służą transportowi wody prosto z przewodów sieci wodociągowych. Zadanie każdego hydrantu jest niezwykle istotne; jest nim dostarczenie wody dla służb przeciwpożarowych w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa. Dzięki niemu służby strażackie są w stanie szybciej zapobiec rozprzestrzenianie się pożaru, dlatego też rozlokowane są zwłaszcza obok dróg komunikacyjnych czy dużych zakładach: wszędzie tam, gdzie pożar mógłby rozprzestrzenić się w zawrotnym tempie, a skutki tego niszczycielskiego żywiołu byłyby katastrofalne nie tylko dla majątku, lecz ludzkiego życia. Oprócz hydrantów zewnętrznych, mamy również do czynienia z hydrantami wewnętrznymi, które często spotyka się w instytucjach publicznych, takich jak sądy, urzędy czy szkoły. Już dziś poznaj najważniejsze różnice między hydrantem zewnętrznym i wewnętrznym, a także dowiedz się więcej na temat sposobu ich użytkowania!
Hydrant zewnętrzny a hydrant wewnętrzny – najważniejsze informacje
Główną różnicą między hydrantem zewnętrznym a wewnętrznym jest ich umiejscowienie – jak same nazwy sugerują, jedne znajdują się wewnątrz pomieszczeń, gdy inne stawiane są przy drogach głównych. Hydranty stosowane wewnątrz znajdują się zazwyczaj w czerwonej lub białej szafce ze znakiem polskiej normy. Ich głównym zadaniem jest ochrona osób w razie wystąpienia pożaru w środku budynku, dawać możliwość szybkiej reakcji oraz umożliwić podjęcie własnych kroków w celu ratowania zdrowia i życia. Różnice tkwią również w kwestii użytkowania. Przebiegają one następująco:
Obsługa hydrantów zewnętrznych wymaga znajomości instrukcji oraz posiadania stosownych uprawnień – zgodnie z prawem, jedynie odpowiednie służby mają do nich uprawnienia. By odkręcić hydrant, konieczne jest posłużenie się specjalnie przeznaczonym do tego kluczem; po uzyskaniu dostępu, do hydrantu podłącza się wąż przeciwpożarowy oraz przystępuje się do poboru wody. Po zakończonych działaniach z zakresu gaszenia ognia należy prawidłowo zamknąć i zabezpieczyć hydrant, by uchronić się przed wyciekami wody.
W przypadku obsługi hydrantów wewnętrznych, instrukcja jest nieco prostsza – w większości przypadków wystarczy wyłącznie zbić szybkę łokciem czy otworzyć skrzynkę za pomocą specjalnego klucza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do osoby, która odpowiada za kwestię ochrony przeciwpożarowej danego budynku.
Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze zarówno w przypadku zewnętrznych, jak i wewnętrznych hydrantów, jest dbanie o ich regularną kontrolę. W tym celu konieczne są przeglądy hydrantów wykonywanych przez specjalistów takich jak NOFIRE.
Jak wygląda przegląd hydrantów w praktyce?
Prawidłowe działanie hydrantów zewnętrznych zazwyczaj sprawdza się podczas wykonywania ich regularnej konserwacji – zaleca się, by miała ona miejsce co najmniej raz w roku i była przeprowadzana wyłącznie przez ekspertów posiadających niezbędne doświadczenie oraz upoważnienia. W przypadku gdy chodzi o przegląd hydrantów wewnętrznych, należy wykonać szereg działań dotyczących upewnienia się, że są one zamontowane w odpowiednim miejscu, a dostęp do nich nie sprawia trudności. Konserwacja hydrantu wewnętrznego obejmuje również sprawdzenie mocowania do ściany oraz działania hydrantu; uwzględnia się tu również kontrolę rurociągów oraz skrzynki, w której znajduje się sprzęt PPOŻ. Każdą kontrolę kończy oznakowanie hydrantu datą wykonania i terminem olejnego przeglądu, a także sporządzenie szczegółowego protokołu dotyczącego przeglądu hydrantu zewnętrznego bądź wewnętrznego.