Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Wilgoć na poddaszu – dlaczego powstaje?

19.06.2024, 12:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wilgoć na poddaszu – dlaczego powstaje?

Dach to jeden z najistotniejszych elementów budynku. Jego prawidłowa izolacji zapewnia komfort termiczny na poddaszu podczas chłodnych dni, a w czasie cieplejszych powoduje, że poddasze nagrzewa się znacznie mniej. Niewłaściwe przeprowadzenie prac, a także użycie nieprzystosowanych materiałów, jest w stanie stać się jedną z przyczyn poważnych usterek, których konsekwencją jest zawilgocenie. Również nieadekwatna wentylacja stanowi problem mogący doprowadzić do podobnych konsekwencji. Pojawienie się wilgoci na poddaszu nigdy nie zwiastuje nic dobrego – brak szybkiej reakcji może znacznie pogorszyć sytuację, doprowadzając do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, a co za tym idzie, narażeniem lokatorów na utratę zdrowia. Co więcej, wilgoć może być spowodowana nie tylko działaniem wody z zewnątrz, lecz także skraplającej się pary wodnej, która pochodzi z wnętrza domu. Po czym poznać, że doszło do zawilgocenia dachu? Jak pozbyć się wilgoci? Co może pomóc w polepszeniu wentylacji poddasza? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w tym artykule!

 

 

Główne oznaki zawilgocenia dachu oraz sposoby na poradzenie sobie z wilgocią

 

Większość zawilgoceń wykrywana jest przypadkowo, a jedną z pierwszych oznak jest chłód we wnętrzach i rosnące rachunki za ogrzewanie. W izolacji dachów często wykorzystuje się wełnę mineralną – zawilgocona, zamiast nie dopuszczać do strat cieplnych zaczyna przewodzić ciepło. Często zdarza się jednak, że ocena stanu zawilgocenia dachu może nastąpić na podstawie obserwacji wizualnej określonych części budynku. Jednymi z najczęstszych sygnałów, że pod połacią dachu zbiera się wilgoć, są:

 

zacieki pojawiające się na poddaszu bądź w okapie;
pleśń na poddaszu bądź w elementach konstrukcji dachowej;
skropliny pojawiające się stale w tych samych miejscach, raczej nie występujące w wyniku opadów deszczu.

 

Zawilgocona lub – w naprawdę skrajnych przypadkach – pokryta pleśnią warstwa termoizolacyjna stanowi poważny problem dla zdrowia, a także bezpieczeństwa lokatorów; swoim działaniem osłabia konstrukcję dachu, w konsekwencji przyczyniając się do stopniowego uszkadzania więźby. Jak temu zapobiec?  Okazuje się, że można to zrobić już podczas montażu pokrycia dachowego. Wtedy należy profilaktycznie sprawdzić, czy został on wykonany w sposób prawidłowy i dokładny. Następnie powinno się wykonywać regularne przeglądy dachowe. Wiemy jednak, że większość problemów zostaje zauważona nagle bądź ukazuje się po kilku latach od budowy domu, a co za tym idzie również postawienia dachu. W takim przypadku, konieczne jest usunięcie skutków (grzyby, pleśń) oraz wyeliminowanie przyczyny problemu. Do zabiegów, które wchodzą w skład zapobiegania dalszemu rozwojowi pleśni zaliczamy:

 

osuszanie oraz czyszczenie;
poprawę wentylacji poddasza;
uzupełnienie szczelin dachowych;
poprawę izolacji termicznej poddasza.

 

Korzystnym zabiegiem przeciwko wilgoci może okazać się także montaż wyłazów dachowych – konstrukcje te pełnią naprawdę istotną rolę w budynkach pod wieloma względami. Poznaj je lepiej.

 

Wyłazy dachowe – estetyka i ochrona w jednym

 

Wyłazy dachowe pełnią wiele różnych funkcji w budynkach. Przede wszystkim, zapewniają one bardzo łatwy dostęp na dach, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w przypadku wystąpienia konieczności dokonania napraw. Jedną z największych korzyści związanych z wyłazami dachowymi jest również fakt, że chronią one przed wyciekami wody i uszkodzeniami pokrycia dachowego; utrzymanie odpowiednich warunków termicznych na poddaszu jest w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się wilgoci. Wyłazy dachowe dostarczają także odpowiedniej ilości naturalnego światła, co jest szczególnie istotne jeżeli chodzi o poddasza użytkowe. Na stronie mediplex.pl/sklep/budownictwo/wylazy-dachowe zainteresowani mogą zobaczyć ofertę jednego z dystrybutorów tworzyw sztucznych, który zajmuje się także produkcją wysokogatunkowych wyłazów dachowych na wymiar. Firma Mediplex oferuje wyłazy w różnych rozmiarach, a każdy produkt wykonany jest z jakościowych komponentów. Odpowiednio zamontowany wyłaz dachowy jest w stanie zapobiec gromadzeniu się wilgoci na poddaszu – o ile zadbamy również o dach, na którym jest on zamontowany.


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.27833199501038