Mieszkańcy Elbląga właśnie otrzymują informacje o rozliczeniu ogrzewania i jednocześnie dowiadują się, o znacznej podwyżce. Obawiam się, że w tym roku ceny ciepła będą częstym tematem przy wielkanocnym stole. Te podwyżki to efekt długofalowych, „innowacyjnych" zaniechań ze strony obecnych władz Elbląga – uważa Andrzej Śliwka, kandydat na Prezydenta Elbląga.
Ogrzewanie w Elblągu należy do jednych z najdroższych w Polsce. Czy rzeczywiście winę za to ponosi dotychczasowa koalicja rządząca miastem?
Przypomnę, że w 2018 roku władze Elbląga obiecały mieszkańcom obniżenie cen ciepła o 20 %. Tymczasem ceny ciepła w EPEC wzrosły o ponad 190%! Te dane podaje z resztą sam Witold Wróblewski w artykule opublikowanym w portEl.pl 27 lutego. Dzisiaj w wielu gospodarstwach domowych ogrzewanie to 50-60 % opłat za mieszkanie.
Co jest tego przyczyną?
Od 2014 roku koalicja rządząca nie przeprowadziła żadnej modernizacji w ciepłowni EPEC przy ul. Dojazdowej. To wciąż stara, węglowa kotłownia, nieekologiczna i nieefektywna. Jedyna poczyniona tam „inwestycja" to zmniejszenie o połowę jej mocy produkcyjnych. W ten sposób miasto unika płacenia kar za emisję CO2. Nie ma to większego wpływu na cenę ciepła dla mieszkańców.
Ale większość ciepła do ogrzania mieszkań w Elblągu produkuje Energa.
Tak. I Energa już w 2014 roku zapoczątkowała negocjacje z władzami miasta. Spółka chciała wybudować ekologiczną ciepłownię dla Elbląga. Niestety koalicja Wróblewski, Nowak, Missan nie potrafiła porozumieć się z Energą. Snuli wizje o budowie miejskiej ciepłowni. Wydawane były pieniądze na różne analizy i opracowania. Płacono za nie setki tysięcy złotych firmom zewnętrznym. Stracono pieniądze mieszkańców i czas potrzebny na budowę nowej elektrociepłowni. Dopiero w 2020 roku miasto podpisało umowę z Energą i dopiero wtedy spółka rozpoczęła budowę nowego źródła ciepła dla Elbląga, kogeneracyjnego – czyli produkującego jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Niestety, taka inwestycja jest realizowana przez co najmniej 5 lat. W efekcie dzisiaj ciepło w mieście w większości produkowane jest przez urządzenia rezerwowe, a nowa ciepłownia będzie gotowe najszybciej za 2 lata. Urządzenia rezerwowe nie produkują dodatkowo energii elektrycznej. Mieszkańcy płacą przez to drożej.
Czy ceny paliw nie mają kluczowego wpływu na ceny ciepła?
Ciepłownie mogą wykorzystywać jako opał węgiel, olej, biomasę (np. zrębki) i gaz. Władze miasta chciały, żeby Energa wybudowała nową ciepłownię na gaz. Dzisiaj gaz jest najdroższym paliwem. Koszt wytworzenia ciepła z gazu jest dwa razy wyższy niż z biomasy (ze zrębek). Rzeczywiście ceny surowców do produkcji ciepła mają duży wpływ na to, ile płacą mieszkańcy.
Sytuacja nie wygląda za dobrze. Czy te ceny można będzie jakoś obniżyć?
Przykro to mówić, ale powyższe wskazuje na to, że panowie Wróblewski, Missan, Nowak nie mają pojęcia o ciepłownictwie. Nie wiedzą co zrobić, aby mieszkańcy płacili mniej za ogrzewanie. Ja wiem jak to zrobić. Potrzebne są jednak decyzje i konkretne inwestycje. Po pierwsze przy ul. Dojazdowej powinna powstać ciepłownia na paliwa odnawialne, inwestycję trzeba najpierw dokładnie przeanalizować, jasno informując mieszkańców co zostanie zrealizowane. Po drugie należy podjąć rozmowy z dostawcą, a także jak najszybciej jak to możliwe opracować wieloletnią koncepcję zabezpieczenia miasta w ciepło i iść własną drogą. Tak jak zrobił to np. Olsztyn, który w tym roku kończy budowę własnego źródła ciepła i uniezależnia się od dużych koncernów energetycznych.
Artykuł sfinansowano ze środków KW Prawo i Sprawiedliwość
To efekt umów mniej lub bardziej tajnych, speców od ciepla, prezesikow, rady nadzorczej i rządzavych
No świetnie, tylko co z tego? Missan to kontynuacja polityki obecnego prezydenta, więc miasto czekać będzie to samo. Nie znoszę PiS-u, ale oddam głos na tego Śliwkę, bo wszystko tylko nie stara elbląska szajka
Precz z komuną!!!
PO rządzi wiec jest drogie
Pan i Traks to macie pojęcie o ciepłownictwie :-). Obecne ceny ciepła w mieście to głownie wina niedonośności i nieefektywnych inwestycji Energa Kogeneracja. Proszę sobie sprawdzić ile przez 10 lat wzrosła cena ciepła produkowanego przez EKO a o ile przez EPEC Dojazdowa. Proszę przestać okłamywać mieszkańców!!!!
A kto kazał wroblowi podpisywać umowę z energa skoro jest tam drogo? Weź nie pitol. Miasto dało d…. w tym temacie. A Missan jak zwykle za nic nie odpowiadał.
A kto kazał wroblowi podpisywać umowę z energa skoro jest tam drogo? Weź nie pitol. Miasto dało d…. w tym temacie. A Missan jak zwykle za nic nie odpowiadał.
Grzech zaniechania się kłania. Należało zainterweniować odpowiednio wcześnie, a nie mamić ludzi. Dziś Elbląg ma jedną z najwyższych cen w kraju. To wina ustępującego prezydenta i jego przybocznych z Missanem na czele. Nic się nie nauczyli dlatego trzeba ich wymienić.
Proste dlaczego. Bo missan i wroblewski sie na cieple NIE ZNAJA. Ale wiedza jak zaszachowac ludzi i wprowadzaja na listy komitetu samorzadowego osoby zwiazane z instytucjami miejskimi czyli dyrektorow ktorzy pozniej sie wypna. Pani Sowicka na pytanie czy zrezygnuje z mandatu radnej dla funkcji dyrektora.... nie skomentuje. Stanowcze nie dla Missana i tego zalosnego komitetu
Wroblewski i Missan potrafia tylko kase zwiekszac. Proste. Ja juz place takie pieniadze za cieplo ze glowa mala. A to dopiero poczatek