Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Ratowanie Odlewni to ratowanie Elbląga. Uczyńmy to wszyscy wspólnie

27.01.2024, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ratowanie Odlewni to ratowanie Elbląga. Uczyńmy to wszyscy wspólnie

Dość niespodziewanie obiegła miasto wiadomość o zamknięciu Odlewni General Electric w Elblągu. Lokalnie ludzie z branży od dłuższego czasu wiedzieli o problemach Odlewni ale nikt nie przypuszczał, że koncern General Electric podejmie aż tak radykalną decyzję. Takie jest prawo właściciela i wolnego rynku.

 

 

Podobną decyzję podjął koncern Fiat w Bielsku Białej o zamknięciu fabryki silników spalinowych. W Bielsku Białej pracę straci łącznie 1000 pracowników, w Elblągu 170 bezpośrednio a łącznie z firmami kooperującymi, to może być drugie tyle. Sytuacja tych zakładów jest zgoła inna. Dla fabryki silników spalinowych w Bielsku Białej rynek się kończy, dla odlewni w Elblągu  rynek wielkogabarytowych odlewów staliwnych jest i będzie. Krótko wspomnę historyczny wkład odlewni w Elblągu w rozwój wielu branż przemysłu w Polsce i za granicą - odlewnia produkowała odlewy dla wszystkich polskich stoczni, górnictwa, cementowni i przemysłu wielkiej chemii.

 


    Ta odlewnia jest bardzo ważna dla Elbląga z uwagi na setki miejsc pracy, podatki od nieruchomości oraz podatek PIT od zatrudnionych pracowników, z którego 40 % wpływa do budżetu miasta. Wartością nie do przecenienia jest, kapitał ludzki – specjalistyczna wiedza techniczna, technologiczna i doświadczenie całego zespołu pracowników. Możemy przejść nad decyzją koncernu General Electric o zamknięciu odlewni do porządku dziennego, co będzie ogromną stratą dla Elbląga i regionu, ale możemy też podjąć skuteczną próbę uratowania tej firmy.  Działając wspólnie – pracownicy odlewni, władze miasta Elbląga i elbląscy parlamentarzyści. Im szybciej nastąpi działanie tym większa szansa na pełny sukces tego projektu. Kluczem dla tego działania jest utrzymanie odlewni w biegu produkcyjnym i zachowanie dotychczasowych klientów odlewni.

 

 

 

Komponenty Projektu Ratowania Odlewni w Elblągu w Formule Lizingu Pracowniczego

 

 

 

1.  Utworzenie przez Pracowników Odlewni Spółki Pracowniczej lub innej spółki Prawa Handlowego, której częścią kapitału zakładowego będą odprawy, które pracownicy otrzymają od pracodawcy – ich sumaryczna wielkość w zależności od wynegocjowanych warunków wynosić będzie od 14 do 24 milionów złotych. Nowo utworzona spółka wynegocjuje i podpisze umowę lizingu Odlewni z General Electric z opcją wykupu.

 

2.  Prezydent Miast Elbląga wniesie aportem do kapitału zakładowego Spółki Pracowniczej kwotę wynikającą z  dwuletniego zwolnienia  spółki z podatku od nieruchomości.

 

3.  Parlamentarzyści : Elżbieta Gelert, Jacek Protas, Jerzy Wcisła i Andrzej Śliwka wykonają następujące zadania:

 

- uzyskają w ministerstwie skarbu lub Agencji Rozwoju Przemysłu lub od Polskiej Grupy Zbrojeniowej dokapitalizowanie Spółki Pracowniczej w zamian za objecie stosownej liczby udziałów, kwotą wynikającą z analizy Spółki Pracowniczej konieczną do bezpiecznego prowadzenia działalności spółki. Powinien on być nie mniejszy niż trzykrotność miesięcznej sprzedaży. Sumarycznie kapitał zakładowy Spółki Pracowniczej składałby się z : kwoty odpraw pracowniczych plus kwota aportu wniesionego przez prezydenta Elbląga  plus dokapitalizowanie uzyskane przez parlamentarzystów z instytucji rządowych.

 

- uzyskają decyzji ZUS-u o zastosowaniu na okres jednego roku tzw. małego ZUS-u dla pracowników  nowo utworzonej Spółki Pracowniczej.


 
- uzyskają roczne zwolnienie z opłat środowiskowych od Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Warmińsko Mazurskiego

 

- poprowadzą przy wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych rozmowy z General Electric rozmowy o warunkach przekształcenia odlewni w Samodzielny podmiot gospodarczy z udziałem pracowników odlewni. Firma General Electric prowadzi rozliczne biznesy w Polsce powinna ze zrozumieniem odnieść się do tej propozycji w sytuacji gdy sama jest zaineresowana zbyciem odlewni.

 

 

Powstała w ten sposób Nowa Odlewnia z dużym udziałem właścicielskim pracowników bez problemu poradzi sobie z restrukturyzacją kosztów produkcji,  optymalizacją zarządzania i organizacją procesów produkcyjnych, tak aby mogła być odporna cenowo na konkurencję producentów azjatyckich. Przewagę tej firmy będzie stanowiła wysoka jakość, tradycja i portfolio zadowolonych klientów.

 

 

Realizacja Projektu Ratowania Odlewni w Elblągu w Formule Lizingu Pracowniczego przyniesie korzyści wszystkim stronom projektu tworząc perspektywę wieloletniego rozwoju firmy i miasta Elbląga, Nie podjęcie tego projektu oznaczać będzie straty finansowe znacznie przewyższające kwotę potrzebną do utworzenia kapitału zakładowego spółki.  Te straty obciążą wiele obszarów życia miasta i instytucji państwowych. Elbląg utraci sumarycznie około 400 dobrze płatnych miejsc pracy ale również wielu wysoko wykwalifikowanych elblążan, którzy wyjadą z miasta w poszukiwaniu pracy w innych miastach w Polsce. Dla Urzędu Pracy będzie to koszt wypłacania zasiłków dla bezrobotnych i ubezpieczenia społecznego. Społecznie oznacza to zubożenie kilkuset rodzin, osłabienie rynku konsumpcyjnego i usług, odczuwalne dalsze zubożenie miasta. Umocni się syndrom miasta syndrom Elbląga jako miasta upadającego i będzie negatywnym rokowaniem dla jego przyszłego rozwoju.

 

 

Dla powodzenia tej inicjatywy niezbędne jest natychmiastowe współdziałanie wszystkich a autorstwo tej koncepcji nie powinno mieć żadnego znaczenia.

Stąd mój apel – mimo rozpoczynającej się samorządowej kampanii wyborczej stańmy wszyscy w jednym szeregu, Prezydent Miasta Elbląga, parlamentarzyści, w tym również poseł Andrzej Śliwka, który z racji swojego doświadczenia zawodowego  w Ministerstwie Aktywów Państwowych ma przetarte różne ścieżki pozyskiwania funduszy i uratujmy tą Odlewnię.

 

Jest to możliwe, konieczne i pożądane.

 


Stefan Rembelski


.......................... Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 9

%77.8 %22.2


Komentarze do artykułu (70)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +25
    ~ Prorok Igor
    Piątek, 26.01

    Panie Rembelski ciekawe spostrzeżenie, czy mieszkańcy również finansowo mogliby wejść to nowo powstałej spółki?

  2. 2
    +33
    ~ Pracownik odlewni
    Piątek, 26.01

    Jakieś fatum ciąży nad naszym miastem. Ponad 2 miliardy utopione w przekopie, Wróblewski, Wcisła, Nowak i Missan zrezygnowali ze 100 milionów. Jakim prawem? Teraz Wcisła z Missanem zabiegają by rzucić w kanał następne 100 milionów czego efektem może być w porywach może kilka miejsc pracy w mikro porcie, a oczy mają zamknięte na likwidacje kilkuset miejsc pracy w odlewni i otoczeniu. Z elbląskiego rynku zniknie ok. 40 milionów pieniędzy z płac i podatków, wyjadą ludzie. Miasto wpadnie w agonie – to będzie koniec jak z Bostonem. Oddajcie mandaty nygusy i nieudaczniki.

  3. 3
    +29
    ~ Kat Na Idiotów
    Piątek, 26.01

    Cytuję "... Prezydent Miast Elbląga wniesie aportem do kapitału zakładowego Spółki Pracowniczej kwotę wynikającą z dwuletniego zwolnienia spółki z podatku od nieruchomości.(...) Parlamentarzyści : Elżbieta Gelert, Jacek Protas, Jerzy Wcisła i Andrzej Śliwka wykonają następujące zadania..." no bardzo jestem ciekaw ich reakcji. Może Redakcja wyśle zapytania do nich? Zobaczymy co maja do powiedzenia.

  4. 4
    +41
    ~ Joanna
    Piątek, 26.01

    Sami sobie jesteśmy winni. Tak się kończy partyjniactwo. Nie patrzymy na ludzi, na ich doświadczenia. wiedzę, uczciwość i przywiązanie do Elblaga. Wybieramy działaczy partyjnych, którzy nie potrafią załatać dobrze dziury w jezdni, zagospodarować pustostany czy ogarnąć wycieczką do Królewca. Wybierajcie tak dale – sukces murowany.

  5. 5
    --44
    ~ JakKubabobu
    Piątek, 26.01

    To fantastyczna wiadomość ze zamkną odlewnie bo odlewnia jest nad rzeką a jak wiadomo rzeką ma brzeg który można zagospodarować na potrzeby portu, to po pierwsze.Po drogie nie będzie już szkodliwego dla środowiska hałasu i pylenia a od dawna wiadomo że jest to dzielnica Zdrój wiec będzie tam można wybudować sanatorium dla gruźlików i ofiar wypadków motocyklowych i pewnie da się też wygospodarować kawalek miejsca na małą tężnię solankową

  6. 6
    --13
    ~ zgrywus
    Piątek, 26.01

    Proszę jakie to proste i tylko Stefan wie jak ratować prywatne firmy gdy inni menagerowie są bezradni! Albo Stefan jest niedocenionym geniuszem bussinesu albo ....jest dokładnie odwrotnie,,,,

  7. 7
    +40
    ~ Żołnierz w cywilu
    Piątek, 26.01

    Jak najbardziej fantastyczny projekt. Można nim zainteresować Polską Grupę Zbrojeniową zwłaszcza teraz gdy Europa stawia na wzmocnienie obronności. Tylko czy te elbląskie niedorajdy parlamentarne są w stanie w kancelarii premiera coś wskórać? Czy mają elementarną odwagę i wiedzą techniczną. Przemysł zbrojeniowy może wrócić do Elbląga z tego nieszczęścia może być sukces ale trzeba mieć roztropność pana Rembelskiego.i

  8. 8
    +22
    ~ Prawy Lewy
    Piątek, 26.01

    Ciekawe co Liberałowie na temat gospodarki maja do powiedzenia

  9. 9
    +27
    ~ To mówi wszystko
    Piątek, 26.01

    Teraz chyba nikt nie ma wątpliwości na czym polega różnica między panem Rembelskim a pozostałymi kandydatami. Tak jakby porównywać dzień do nocy. Z jednej strony doświadczenia, intelekt, kreatywność, szybkość reakcji w każdej sytuacji i naturalna wrodzona wrażliwość na sprawy społeczne, na ludzkie dramaty. Co mamy z drugiej strony ? Mowa trawa, na okrągło, trele morele, nie wiem nie pamiętam, to nie ja to oni, żadnej inicjatywy, żadnej kreatywności. Po prostu pustynia. Gdyby posłuchano Rembeskiego 6 lat temu mielibyśmy dzisiaj nowoczesny zakład ciepłowniczy rozwiązany problem ciepła na 40 lat. Tak zrobił Toruń za niecałe 100 tys zł – reszta to było dofinansowanie.

  10. 10
    +28
    ~ Trybun Ludowy
    Piątek, 26.01

    I co nie łatwo napisać komentarz do tego projektu . Armia hejterów zamarła - czekają na instrukcje. To bardzo przykre ale taka jest płycizna elblakiej "elity" politycznej. Można czegoś nie wiedzieć ale można sie dopytać ludzi mądrych. Tyle ze głupcy mądrych sie pozbywają i grajdołek elbląski tonie. Ten strzał zabije to miasto podobnie ja podział na województwa przy milczącej zgodzie elblaskich komuchów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4675359725952