Dość niespodziewanie obiegła miasto wiadomość o zamknięciu Odlewni General Electric w Elblągu. Lokalnie ludzie z branży od dłuższego czasu wiedzieli o problemach Odlewni ale nikt nie przypuszczał, że koncern General Electric podejmie aż tak radykalną decyzję. Takie jest prawo właściciela i wolnego rynku.
Podobną decyzję podjął koncern Fiat w Bielsku Białej o zamknięciu fabryki silników spalinowych. W Bielsku Białej pracę straci łącznie 1000 pracowników, w Elblągu 170 bezpośrednio a łącznie z firmami kooperującymi, to może być drugie tyle. Sytuacja tych zakładów jest zgoła inna. Dla fabryki silników spalinowych w Bielsku Białej rynek się kończy, dla odlewni w Elblągu rynek wielkogabarytowych odlewów staliwnych jest i będzie. Krótko wspomnę historyczny wkład odlewni w Elblągu w rozwój wielu branż przemysłu w Polsce i za granicą - odlewnia produkowała odlewy dla wszystkich polskich stoczni, górnictwa, cementowni i przemysłu wielkiej chemii.
Ta odlewnia jest bardzo ważna dla Elbląga z uwagi na setki miejsc pracy, podatki od nieruchomości oraz podatek PIT od zatrudnionych pracowników, z którego 40 % wpływa do budżetu miasta. Wartością nie do przecenienia jest, kapitał ludzki – specjalistyczna wiedza techniczna, technologiczna i doświadczenie całego zespołu pracowników. Możemy przejść nad decyzją koncernu General Electric o zamknięciu odlewni do porządku dziennego, co będzie ogromną stratą dla Elbląga i regionu, ale możemy też podjąć skuteczną próbę uratowania tej firmy. Działając wspólnie – pracownicy odlewni, władze miasta Elbląga i elbląscy parlamentarzyści. Im szybciej nastąpi działanie tym większa szansa na pełny sukces tego projektu. Kluczem dla tego działania jest utrzymanie odlewni w biegu produkcyjnym i zachowanie dotychczasowych klientów odlewni.
Komponenty Projektu Ratowania Odlewni w Elblągu w Formule Lizingu Pracowniczego
1. Utworzenie przez Pracowników Odlewni Spółki Pracowniczej lub innej spółki Prawa Handlowego, której częścią kapitału zakładowego będą odprawy, które pracownicy otrzymają od pracodawcy – ich sumaryczna wielkość w zależności od wynegocjowanych warunków wynosić będzie od 14 do 24 milionów złotych. Nowo utworzona spółka wynegocjuje i podpisze umowę lizingu Odlewni z General Electric z opcją wykupu.
2. Prezydent Miast Elbląga wniesie aportem do kapitału zakładowego Spółki Pracowniczej kwotę wynikającą z dwuletniego zwolnienia spółki z podatku od nieruchomości.
3. Parlamentarzyści : Elżbieta Gelert, Jacek Protas, Jerzy Wcisła i Andrzej Śliwka wykonają następujące zadania:
- uzyskają w ministerstwie skarbu lub Agencji Rozwoju Przemysłu lub od Polskiej Grupy Zbrojeniowej dokapitalizowanie Spółki Pracowniczej w zamian za objecie stosownej liczby udziałów, kwotą wynikającą z analizy Spółki Pracowniczej konieczną do bezpiecznego prowadzenia działalności spółki. Powinien on być nie mniejszy niż trzykrotność miesięcznej sprzedaży. Sumarycznie kapitał zakładowy Spółki Pracowniczej składałby się z : kwoty odpraw pracowniczych plus kwota aportu wniesionego przez prezydenta Elbląga plus dokapitalizowanie uzyskane przez parlamentarzystów z instytucji rządowych.
- uzyskają decyzji ZUS-u o zastosowaniu na okres jednego roku tzw. małego ZUS-u dla pracowników nowo utworzonej Spółki Pracowniczej.
- uzyskają roczne zwolnienie z opłat środowiskowych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko Mazurskiego
- poprowadzą przy wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych rozmowy z General Electric rozmowy o warunkach przekształcenia odlewni w Samodzielny podmiot gospodarczy z udziałem pracowników odlewni. Firma General Electric prowadzi rozliczne biznesy w Polsce powinna ze zrozumieniem odnieść się do tej propozycji w sytuacji gdy sama jest zaineresowana zbyciem odlewni.
Powstała w ten sposób Nowa Odlewnia z dużym udziałem właścicielskim pracowników bez problemu poradzi sobie z restrukturyzacją kosztów produkcji, optymalizacją zarządzania i organizacją procesów produkcyjnych, tak aby mogła być odporna cenowo na konkurencję producentów azjatyckich. Przewagę tej firmy będzie stanowiła wysoka jakość, tradycja i portfolio zadowolonych klientów.
Realizacja Projektu Ratowania Odlewni w Elblągu w Formule Lizingu Pracowniczego przyniesie korzyści wszystkim stronom projektu tworząc perspektywę wieloletniego rozwoju firmy i miasta Elbląga, Nie podjęcie tego projektu oznaczać będzie straty finansowe znacznie przewyższające kwotę potrzebną do utworzenia kapitału zakładowego spółki. Te straty obciążą wiele obszarów życia miasta i instytucji państwowych. Elbląg utraci sumarycznie około 400 dobrze płatnych miejsc pracy ale również wielu wysoko wykwalifikowanych elblążan, którzy wyjadą z miasta w poszukiwaniu pracy w innych miastach w Polsce. Dla Urzędu Pracy będzie to koszt wypłacania zasiłków dla bezrobotnych i ubezpieczenia społecznego. Społecznie oznacza to zubożenie kilkuset rodzin, osłabienie rynku konsumpcyjnego i usług, odczuwalne dalsze zubożenie miasta. Umocni się syndrom miasta syndrom Elbląga jako miasta upadającego i będzie negatywnym rokowaniem dla jego przyszłego rozwoju.
Dla powodzenia tej inicjatywy niezbędne jest natychmiastowe współdziałanie wszystkich a autorstwo tej koncepcji nie powinno mieć żadnego znaczenia.
Stąd mój apel – mimo rozpoczynającej się samorządowej kampanii wyborczej stańmy wszyscy w jednym szeregu, Prezydent Miasta Elbląga, parlamentarzyści, w tym również poseł Andrzej Śliwka, który z racji swojego doświadczenia zawodowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych ma przetarte różne ścieżki pozyskiwania funduszy i uratujmy tą Odlewnię.
Jest to możliwe, konieczne i pożądane.
Stefan Rembelski
Panie Rembelski ciekawe spostrzeżenie, czy mieszkańcy również finansowo mogliby wejść to nowo powstałej spółki?
Jakieś fatum ciąży nad naszym miastem. Ponad 2 miliardy utopione w przekopie, Wróblewski, Wcisła, Nowak i Missan zrezygnowali ze 100 milionów. Jakim prawem? Teraz Wcisła z Missanem zabiegają by rzucić w kanał następne 100 milionów czego efektem może być w porywach może kilka miejsc pracy w mikro porcie, a oczy mają zamknięte na likwidacje kilkuset miejsc pracy w odlewni i otoczeniu. Z elbląskiego rynku zniknie ok. 40 milionów pieniędzy z płac i podatków, wyjadą ludzie. Miasto wpadnie w agonie – to będzie koniec jak z Bostonem. Oddajcie mandaty nygusy i nieudaczniki.
Cytuję "... Prezydent Miast Elbląga wniesie aportem do kapitału zakładowego Spółki Pracowniczej kwotę wynikającą z dwuletniego zwolnienia spółki z podatku od nieruchomości.(...) Parlamentarzyści : Elżbieta Gelert, Jacek Protas, Jerzy Wcisła i Andrzej Śliwka wykonają następujące zadania..." no bardzo jestem ciekaw ich reakcji. Może Redakcja wyśle zapytania do nich? Zobaczymy co maja do powiedzenia.
Sami sobie jesteśmy winni. Tak się kończy partyjniactwo. Nie patrzymy na ludzi, na ich doświadczenia. wiedzę, uczciwość i przywiązanie do Elblaga. Wybieramy działaczy partyjnych, którzy nie potrafią załatać dobrze dziury w jezdni, zagospodarować pustostany czy ogarnąć wycieczką do Królewca. Wybierajcie tak dale – sukces murowany.
To fantastyczna wiadomość ze zamkną odlewnie bo odlewnia jest nad rzeką a jak wiadomo rzeką ma brzeg który można zagospodarować na potrzeby portu, to po pierwsze.Po drogie nie będzie już szkodliwego dla środowiska hałasu i pylenia a od dawna wiadomo że jest to dzielnica Zdrój wiec będzie tam można wybudować sanatorium dla gruźlików i ofiar wypadków motocyklowych i pewnie da się też wygospodarować kawalek miejsca na małą tężnię solankową
Proszę jakie to proste i tylko Stefan wie jak ratować prywatne firmy gdy inni menagerowie są bezradni! Albo Stefan jest niedocenionym geniuszem bussinesu albo ....jest dokładnie odwrotnie,,,,
Jak najbardziej fantastyczny projekt. Można nim zainteresować Polską Grupę Zbrojeniową zwłaszcza teraz gdy Europa stawia na wzmocnienie obronności. Tylko czy te elbląskie niedorajdy parlamentarne są w stanie w kancelarii premiera coś wskórać? Czy mają elementarną odwagę i wiedzą techniczną. Przemysł zbrojeniowy może wrócić do Elbląga z tego nieszczęścia może być sukces ale trzeba mieć roztropność pana Rembelskiego.i
Ciekawe co Liberałowie na temat gospodarki maja do powiedzenia
Teraz chyba nikt nie ma wątpliwości na czym polega różnica między panem Rembelskim a pozostałymi kandydatami. Tak jakby porównywać dzień do nocy. Z jednej strony doświadczenia, intelekt, kreatywność, szybkość reakcji w każdej sytuacji i naturalna wrodzona wrażliwość na sprawy społeczne, na ludzkie dramaty. Co mamy z drugiej strony ? Mowa trawa, na okrągło, trele morele, nie wiem nie pamiętam, to nie ja to oni, żadnej inicjatywy, żadnej kreatywności. Po prostu pustynia. Gdyby posłuchano Rembeskiego 6 lat temu mielibyśmy dzisiaj nowoczesny zakład ciepłowniczy rozwiązany problem ciepła na 40 lat. Tak zrobił Toruń za niecałe 100 tys zł – reszta to było dofinansowanie.
I co nie łatwo napisać komentarz do tego projektu . Armia hejterów zamarła - czekają na instrukcje. To bardzo przykre ale taka jest płycizna elblakiej "elity" politycznej. Można czegoś nie wiedzieć ale można sie dopytać ludzi mądrych. Tyle ze głupcy mądrych sie pozbywają i grajdołek elbląski tonie. Ten strzał zabije to miasto podobnie ja podział na województwa przy milczącej zgodzie elblaskich komuchów