Pomysłów na pracę z dzieckiem jest bardzo wiele; jednym z obecnie najpopularniejszych i najczęściej stosowanych jest tablica motywacyjna. Tego rodzaju twór ma swoje źródło w...biznesie! A konkretnie w biznesowych modelach oceny efektywności pracy. Specjaliści twierdzą, że tablica motywacyjna może być doskonałą pomocą, jeżeli chcemy wykształcić u swojego dziecka nawyk wykonywania jakiegoś obowiązku lub dopuścić do wyeliminowania niewłaściwego zachowania. Przeznaczenie tablicy motywacyjnej jest bardzo szerokie; może ona również motywować do nauki nowych czynności. Odpowiednio wprowadzona tablica motywacyjna to szansa na nawiązanie z dzieckiem kompromisów na drodze do osiągania małych sukcesów, takich jak posprzątanie swojego pokoju czy poświęcenie czasu na naukę zamiast gry na telefonie czy tablecie. Główną motywację stanowią tu naklejki, a także obietnica nagrody za starania. Im więcej „wesołych” naklejek tym lepiej. Jednak aby móc w pełni wykorzystać potencjał jaki niesie tablica motywacyjna, należy zrozumieć jej działanie.
Na czym polega prawidłowa praca z tablicą motywacyjną?
Tablica motywacyjna stanowi pomoc wychowawczą dla rodziców oraz dzieci. Ten zazwyczaj tygodniowy wykaz poszczególnych obowiązków oraz pozytywnych zachowań, jakich chcemy nauczyć dziecko bądź rzeczy negatywnych, jakie chcemy wspólnie wyeliminować. Na tablicy można umieścić zachowania i obowiązki dziecka takie jak:
-
pościelenie swojego łóżka;
-
posprzątanie zabawek;
-
odrobienie lekcji;
-
wyniesienie śmieci;
-
zjedzenie pełnego posiłku.
Początkowo tablica motywacyjna nie powinna być obfita w obowiązki, ponieważ może ona jedynie przytłoczyć dziecko i skutecznie zniechęcić je do wykonywania większości czynności. Metoda małych kroków jest tu najistotniejsza – tablica motywacyjna ma przede wszystkim służyć zabawie, a nie stanowić oceny dziecka. Za wykonanie danej czynności należy się nagroda; zazwyczaj jest nią naklejka w postaci uśmiechniętej buźki, gwiazdki czy innego kształtu. Dobrze, by naklejki były dostosowane do estetyki dziecka. Jeżeli lubi ono dinozaury, niech tablica będzie ich pełna! W całej zabawie nie można zapomnieć o celach, jakie obrało się z myślą o stworzeniu tego rodzaju planu – zmotywowanie pociechy do wykonywania codziennych obowiązków, nauka konsekwencji i pomoc dziecku w poradzeniu sobie z konkretnymi zadaniami. Nie chodzi o ocenę, a wsparcie.
Jak stworzyć funkcjonalną tablicę motywacyjną dla swojego dziecka?
Skuteczna tablica to taka, która powstała we współpracy z dzieckiem, na wspólnie ustalonych przez was zasadach. Umieszczone zachowania muszą być konkretne oraz miarodajne. Obecnie w sklepach mamy do czynienia z gotowymi tablicami, jednak eksperci polecają, by stworzyć z dzieckiem swój własny rodzaj tablicy od zera. Przydatna będzie ku temu tablica magnetyczna, korkowa lub większa kartka z bloku, na której razem zapiszecie listę obowiązków oraz system oceny. Oczywiście, nie może zabraknąć naklejek. Jeżeli zależy nam na pełnej personalizacji, istnieje wiele możliwości na stworzenie indywidualnych etykiet, które będą dumnie zdobić tablicę motywacyjną – chociażby zaprojektowanie i zamówienie arkuszy pełnych wlepek od firmy ETYKAT. Korzystanie z tablicy motywacyjnej powinno nieść szereg zalet, dlatego system powinien być pozbawiony kar. Stosowanie negatywnych ocen może skutecznie zniechęcić dziecko lub sprawić, że będzie ono działać pod presją bycia najlepszym. Dziecko powinno móc w każdej chwili zrezygnować z tej zabawy; przymus to największy wróg w procesie przyswajania nowej rzeczywistości.