Po dziś dzień wiele osób słysząc o rewolwerze od razu łączy go z westernami i zachodnią częścią Ameryki Północnej, gdzie w XIX wieku mieszkało wielu cowboyów wyposażonych dokładnie w ten typ broni palnej. Ich wizerunek został ukształtowany przez liczną literaturę czy filmy, które przedstawiały rewolwerowców jako ludzi odważnych i gwałtownych, którym niestraszne było żadne wyzwanie. Chyba każdy z nas widział w telewizji lub czytał o pojedynkach, jakie toczyli ze sobą cowboye na twardym gruncie. W wyobraźni większości Europejczyków porachunki rewolwerowców rozpoczynały się od stanięcia naprzeciwko siebie w określonej odległości – pierwszy, kto sięgnął po rewolwer od razu zdobywał większą przewagę. Koniec epoki cowboyów i saloonów wcale nie oznaczał końca broni palnej, której używali. Obecna przez cały XX wiek, jest stale produkowana w czasach nam współczesnych.
Krótka historia początku jednej z najbardziej rozpoznawalnych broni
Każdy wynalazek rozpoczyna się od idei – było tak również w przypadku rewolweru. Konstruktorzy chcieli stworzyć broń, której mechanizm opierałby się na bębnie. Same plany dotyczące tego pistoletu istniały już w XVI wieku. Wszelkie próby początkowo kończyły się porażką, której źródłem był brak dostosowania broni do oddania drugiego strzału. Pierwszy pocisk był wystrzeliwany prawidłowo, jednak kłopot rozpoczynał się podczas chęci oddania kolejnych strzałów. Bębenek, najważniejszy element tego typu broni, musiał po każdym strzale być obracany ręcznie – system ten sprawiał, że niezwykle trudne było zsynchronizowanie osi komory bębenka z lufą. Mimo wielu prób i testów, w tamtych czasach nie udało się dopracować mechanizmu rewolweru. Przełomem było zaprojektowanie karabinu skałkowego, działającego na bazie mechanizmu bębenkowego. Wynalezienie broni na początku XIX wieku okazało się sygnałem zapalnym i ogromnym bodźcem namawiającym do rozpoczęcia szerszych prac nad rewolwerem. Za główną osobę, która stworzyła nowy model rewolweru bez poprzedniego mankamentu uznaje się Samuela Colta. Wynalazca przedstawił w 1830 roku rewolwer o kal. 0,34'' i o długości lufy 9'', w którym wykorzystywany był bębenek mieszczący aż pięć ładunków. Samuel Colt nadał mu nazwę Colt Paterson, łącząc przy tym swoje nazwisko wraz z nazwą miejscowości, w której broń była produkowana.
Dzisiejsze spojrzenie na rewolwer – czy można określić go długowiecznym?
Aktualnie mamy okazję podziwiać wiele wartościowych rekonstrukcji rewolwerów, pełniących nie tylko funkcję reprezentacyjną, lecz także użytkową. Różnorodność rewolwerów obecnych w dzisiejszych czasach można obejrzeć między innymi na stronie sklepu z bronią i amunicją Cyngiel. W dzisiejszych czasach rewolwery służą między innymi w turniejach szlacheckich. Długowieczność broni nie wynika tylko z miłości do historii czy jakichkolwiek sentymentów – rewolwer po dziś dzień jest uznawany za broń niezawodną. Pasjonatów strzelectwa z pewnością zainteresuje fakt, iż na stronie https://cyngiel.com.pl mogą oni dokonać zakupu jednego z wielu rodzajów rewolwerów. Broń ta jest niedostępna w sprzedaży wysyłkowej, ze względów bezpieczeństwa. Sklep sumiennie weryfikuje intencje osób zainteresowanych tym typem broni, ograniczając możliwość wpadnięcia rewolwerów w niepowołane ręce osoby bez doświadczenia, nie mającej pozwolenia na użytkowanie broni palnej.