Głowa i kręgosłup to jak wiadomo, są najważniejsze części naszego ciała.
Oczywiście w dzisiejszych czasach z uwagi na tryb wykonywania pracy, zawsze powinniśmy skoncentrować się na tym, aby kręgosłup był odciążony. To jest w końcu podpora naszego ciała, więc jego budowa, a także właściwe funkcjonowanie będą zapewniać możliwość poruszania się w pionowej pozycji. Chodzi tu jednak także o ogólną sprawność i szeroki zakres ruchów. Poza tym, jak wiemy, zdrowy a kręgosłup to będzie komfort egzystencji na co dzień. Oczywiście, aby był utrzymany w dobrej kondycji, musimy o niego dbać i tu w grę wchodzą odpowiednie ćwiczenia oraz higiena układ ruchu.
W zasadzie, jeżeli przestaniemy dbać o ćwiczenia fizyczne, które wspomagają kręgosłup, to bardzo szybko będziemy mogli odnotować różne bóle w różnych odcinkach. Niejednokrotnie też na skutek złej pozycji przy komputerze możemy odczuwać bóle także w rękach oraz w nogach. Przy bardziej pesymistycznym scenariuszu może dojść nawet do porażenia nerwowego, a tego przecież nigdy byśmy nie chcieli. Niestety tak się może stać, gdy skrzywiony i niećwiczony kręgosłup zacznie uciskać na nerwy odpowiedzialne za poruszanie kończynami. Dlatego najlepiej po prostu wiedzieć, które ćwiczenia możemy wykonywać i jak często powinny być realizowane takie plany treningowe.
Ćwiczenia mogą wzmocnić kręgosłup
Zanim oczywiście będziemy chcieli skoncentrować się na konkretnych ćwiczeniach i trybie ich wykonywania, powinniśmy wiedzieć przynajmniej mniej więcej, z czego składa się kręgosłup człowieka. Wyróżniamy 5 odcinków. Chodzi o odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Razem kręgosłup będzie łączyć 33 lub 34 kręgi. Jego funkcja to stabilizacja i amortyzacja. Dzięki temu tłumione są wstrząsy, które powstają podczas chodzenia i biegania. Poza tym kręgosłup będzie zabezpieczać również rdzeń kręgowy przed ewentualnymi urazami mechanicznymi.
Najczęściej oczywiście ćwiczenia takie będą wykonywane bez jakiegoś dodatkowego sprzętu. Ewentualnie można wykorzystywać niewielkie ciężarki albo gumy treningowe. Dużo będzie jednak zależało od tego, co zaleci nam trener, a także rehabilitant i fizjoterapeuta. Warto też pomyśleć o dobrym samopoczuciu. Korzystając z bonusowykod.com/zaklady-fame-mma/ możesz aprobować rozrywkę w typowanie oraz poznawać na własnej skórze różnice między europejskimi najlepszymi zespołami.
Przede wszystkim, jeżeli skazujemy się na ćwiczenia, które mają wzmacniać kręgosłup, to będzie zwiększona jego elastyczność, ale także budowane będą mięśnie posturalne. W ten sposób ułatwiamy sobie zachowanie wyprostowanej postawy. Warto też pamiętać o tym, aby skoncentrować się tu na pewnych dokładnie zaplanowanych etapach treningowych. Jeżeli chodzi o typową sesję treningową, to będzie ona się składać z rozgrzewki, a także sesji głównej i rozciągania.
Ćwiczenia na kręgosłup dla przyszłych mam?
Nie zawsze pamiętamy też o tym, ale jednak zawsze będą zwracać uwagę no to pielęgniarki położne, że szczególnie przyszłe mamy powinny pomyśleć o ćwiczeniach na zdrowy kręgosłup. W końcu organizm musi być przygotowany do ciąży. Wystarczy zresztą spojrzeć na każdą kobietę ciężarną, aby sobie uzmysłowić, że dodatkowe kilogramy w efekcie mogą bardzo skrzywić kręgosłup, czego potem już nie będzie można niejednokrotnie cofnąć. Poza tym podobne ćwiczenia będą wykonywane także przez osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. A wiadomo przecież, że wiele godzin spędzonych za biurkiem to w konsekwencji uczucie sztywności w całym ciele. Poza tym zdrowy kręgosłup będzie podporą w wielu różnych dyscyplinach sportowych. Nie bez powodu, więc na takie ćwiczenia zwracają uwagę biegacze, kolarze, tancerze i kulturyści.
Ćwiczenia, jako element rehabilitacji
W zasadzie zawsze też zaleca się wzmacnianie kręgosłupa odpowiednimi ćwiczeniami, jeżeli występują jakieś dolegliwości bólowe, które powstały w wyniku urazów i operacji albo po prostu w wyniku prowadzenia biernego trybu życia. Dobrą wiadomością jest to, że proste ćwiczenia wzmacniające realizowane mogą być przez osoby w zasadzie w każdym wieku i bez względu na stan zdrowia.
Materiał zewnętrzny