Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014— 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno — ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej dla całego projektu pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg” to ponad 107 mln zł.
W ramach projektu realizowana jest obecnie „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.
Przebudowa i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Elblągu obejmuje budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części obiektów istniejących.
W związku z przebudową istniejących obiektów i budową nowych zmieni się bilans ciepła oczyszczalni, dlatego też jednym ze zmodernizowanych obiektów jest kotłownia.
Zmodernizowana kotłownia stanowić będzie rezerwowe źródło ciepła dla potrzeb oczyszczalni. Wytwarzać będzie ciepło: wodę grzewczą o parametrach 90/70ºC na potrzeby ogrzewania budynków oczyszczalni i podgrzewu osadu, poddawanego procesowi fermentacji w zamkniętych komorach fermentacyjnych.
Nowe kotły wyposażone są w palniki dwupaliwowe na biogaz i olej opałowy.
Pracą kotła, pomp i zaworów trójdrogowych sterować będzie układ automatyki firmowej z regulatorem przy kotle. Kotły pracować będą w funkcji zewnętrznej temperatury dla obiegu c.o. i wentylacji oraz w funkcji temperatury osadu dla obiegu podgrzewu osadu w wymiennikach.
Biogaz do palników w kotłowni doprowadzony będzie z zakładowej sieci biogazu przewodem gazowym poprzez zestaw odcinający zlokalizowany w skrzynce stalowej na licu budynku. W skrzynce znajdować się będzie główny zawór biogazowy tzn. przepustnica ręczna w kołnierzach oraz kulowy zawór z głowicą samozamykająca wchodzący w skład automatycznego systemu detekcji metanu.
Budynek kotłowni wyposażony będzie w system detekcji gazu, moduł alarmowy, sygnalizator akustyczny i sygnalizator optyczno-akustyczny.
Alternatywne medium grzewcze – olej opałowy – do palnika kotłowego doprowadzony będzie miedzianymi przewodami z dwupłaszczowego zbiornika oleju wykonanego z tworzywa sztucznego wyposażonego w system wlewowy oleju, zawory odcinające, filtr oleju, zawory zwrotne oraz detektor wycieku oleju z pięcioma sondami.
Dla każdego kotła przewidziano oddzielny zbiornik z kompletnym wyposażeniem. Zbiorniki olejowe znajdują się w oddzielnym, sąsiednim do kotłowni, pomieszczeniu.
Fot 1. Budynek modernizowanej kotłowni.
Fot 2,3,4. Kotły wyposażone w palniki dwupaliwowe.
Fot 5.Węzeł cieplny.
Fot 6.System uzdatniania wody.
Fot 7.Dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy .
W zakresie przebudowy i rozbudowy budynku kotłowni przewiduje się również przebudowę pomieszczeń zaplecza socjalnego i magazynowego. W budynku docelowo ma powstać nowe ogólne zaplecze socjalne dla 17 osób z szatniami, toaletą, pralnią oraz pokojem śniadań. Ma to na celu zebranie w jednym budynku wszystkich zapleczy socjalnych które były rozdzielone na terenie całej oczyszczalni.
Wszystkie prace modernizacyjne wykonywane są na czynnym obiekcie, w związku z powyższym muszą być prowadzone w sposób, który nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków i nie pogarsza parametrów ścieków oczyszczonych, wymaganych posiadanym pozwoleniem wodno-prawnym.
Kotłownia będzie pracowała w trybie automatycznym oraz zostanie włączona do systemu SCADA zlokalizowanego na centralnej dyspozytorni.