Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni scieków w Elblągu

27.07.2022, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwają prace przy przebudowie oczyszczalni scieków w Elblągu

 

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno - ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.

 

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej dla całego projektu pn. Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg” to ponad 107 mln zł.
W ramach projektu realizowana jest obecnie „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.

 

Przebudowa i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Elblągu obejmuje budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części obiektów istniejących. 

 

Na terenie oczyszczalni ścieków w Elblągu pracują dwie Zamknięte Komory Fermentacyjne (ZKF) o pojemności czynnej 4200 m3 każda, w których zachodzi proces stabilizacji osadów wytworzonych podczas oczyszczania ścieków. Proces stabilizacji osadów polega na ich mezofilowej fermentacji w temperaturze 38-40OC w kontrolowanych warunkach.
W wyniku fermentacji osadów powstaje biogaz, który jest wykorzystywany jako źródło ciepła do celów technologicznych oraz jako źródło energii elektrycznej.
W chwili obecnej prowadzone są prace modernizacyjne na jednej z komór, zaś w drugiej komorze prowadzony jest proces stabilizacji osadów. 
Przebudowa komór fermentacyjnych obejmuje m. in. demontaż wszystkich rurociągów (zasilających komorę, recyrkulacji osadu i spustu osadu przefermentowanego); renowację i naprawę betonu; wykonanie nowych komór przelewowych; montaż przelewów teleskopowych do odprowadzenia osadu przefermentowanego; montaż nowych rurociągów (recyrkulacji osadów, spustu osadu przefermentowanego, rurociągu spustu kożucha oraz przelewu awaryjnego i zasilania); montaż nowej kopuły gazowej ze stali nierdzewnej; montaż mieszadeł rurowych.
W starym układzie mieszanie osadu w komorach fermentacyjnych odbywało się w sposób pompowy, który nie był w stanie zapewnić prawidłowego wymieszania osadu. Konstrukcja nowych mieszadeł rurowych (mieszadła z rurą centralną) zapewni skuteczne wymieszanie zawartości komory tj. 7 – 8 krotną wymianę na dobę oraz daje możliwość pracy w obu kierunkach (cyrkulacja osadu w kierunku od dna do góry komory i na odwrót). Wpłynie to korzystnie na likwidację tworzącego się w komorze kożucha i piany.  Dodatkowo będzie możliwość doprowadzenia osadu do komór pod i nad zwierciadło osadu w celu zapobiegania nadmiernemu pienieniu się zawartości komór. W kopule zostanie również zainstalowana specjalna instalacja do gaszenia piany wodą. 

 


Fot 1,2. Modernizowana komora fermentacyjna.

 


Fot 3. Nowe mieszadło rurowe w komorze fermentacyjnej.

 


Fot 4.  Rurowy wymiennik ciepła.

 


Fot 5,6. Kopuła gazowa zamontowana na modernizowanej komorze fermentacyjnej.

 

Układ sterowania pracą i monitoring zamkniętych komór fermentacyjnych zostanie wpięty do centralnego systemu sterowania procesami i urządzeniami SCADA wraz z monitoringiem parametrów pracy urządzeń oczyszczalni ścieków.
Wszystkie prace modernizacyjne wykonywane są na czynnym obiekcie, w związku z powyższym muszą być prowadzone w sposób, który nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków i nie pogarsza parametrów ścieków oczyszczonych, wymaganych posiadanym pozwoleniem wodno-prawnym.
 

Wszystkie prace modernizacyjne wykonywane są na czynnym obiekcie, w związku z powyższym muszą być prowadzone w sposób, który nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków i nie pogarsza parametrów ścieków oczyszczonych, wymaganych posiadanym pozwoleniem wodno-prawnym. Osadniki wstępne będą pracowały w trybie automatycznym oraz zostaną włączone do systemu SCADA zlokalizowanego na centralnej dyspozytorni.


 

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.48993396759033