Nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Chyba że ktoś posiada specjalistyczną wiedzę bankową, a także na bieżąco obserwuje zmieniające się tendencje rynkowe w zakresie spraw bankowych. Takiej wiedzy nie posiada duża ilość osób. To właśnie z myślą o nich powstały takie narzędzia, jak kalkulatory kredytowe. Czym one są i dokładnie w jakich celach można je wykorzystać?
Przelicznik kredytu
Na kalkulatory kredytowe można mówić różnie. Niektórzy używają sformułowania przelicznik kredytu. Niezależnie od tego, z jakim dokładnie sformułowaniem będzie się miało do czynienia, należy wiedzieć, że jest to takie narzędzie, które pomaga oszacować wysokość raty w danym kredycie. Są to dane o charakterze szacunkowym. Aczkolwiek, już nie jedna osoba przekonała się, że owe kwoty nie dużo się od siebie różnią. Kalkulator, taki jak dostępny jest m.in. na stronie: www.expander.pl/kalkulatory/kredytowe/ warto wykorzystać po to, aby wiedzieć, czy stać nas na kredyt.
Symulator kredytowy
Zdecydowaną zaletą takich narzędzi, jest fakt, iż są one dostępne online. Dzięki temu nie trzeba będzie przejmować się żadnymi odwiedzinami w banku. Wszystkiego będzie można dokonać samodzielnie. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, że kalkulatory kredytowe pomagają zaoszczędzić czas. Dawniej trzeba było znaleźć niezależnego doradcę, który będzie sprawdzał poszczególne oferty. Dzisiaj również można korzystać z pomocy takich osób, ale pierwsze symulacje można wykonać samodzielne. Chociażby po to, aby zorientować się, jakie dostępne są w ogóle możliwości. Korzystanie z takiego narzędzia jest niezobowiązujące. Nawet jeżeli któraś z ofert okaże się korzystniejsza, można jeszcze tę kwestię przemyśleć. Z drugiej strony można również zdecydować się na finalizację umowy kredytowej. Właśnie dzięki funkcjonalnościom, jakie posiada takie właśnie narzędzie internetowe.
Co należy wiedzieć?
Korzystanie z takiego kalkulatora wymaga wypełnienia poszczególnych rubryk. Bez obaw, ich wypełnienie nie sprawia, że dane przedostaną się dalej i będą wykorzystywane przez niepowołane osoby. Nie trzeba ich wypełniać, ale wtedy nie będzie można dowiedzieć się, jak faktycznie będzie wyglądać taka rata kredytu. Wśród rubryk, jakie trzeba będzie wypełnić, znaleźć można:
- Wysokość osiąganego dochodu — jednej lub dwóch osób. Zależne jest to od tego, o jaki kredyt się ubiegamy.
- Wysokość innych zobowiązań finansowych, jakie będzie spłacać się równocześnie — o ile faktycznie one są.
- Koszty utrzymania gospodarstwa domowego — rachunki za czynsz, prąd, wodę, itd.
- Ilość członków rodziny pozostających na utrzymaniu — w szczególności, jeżeli chodzi o dzieci małoletnie.
Dokładne rubryki zależne są od tego, o jaki kredyt chodzi. Czy będzie to poważne zobowiązanie finansowe, np. kredyt hipoteczny, czy też kredyt gotówkowy na realizację mniejszych celów?